Psychika

My to dělali lépe. Proč zkreslujeme minulost?

To špatné z paměti mizí. Nepříjemné zážitky lidé vytěsňují. Ve vzpomínkách zůstává to příjemné, hezké, ale mnohdy zkreslené. Je to jedna z nejčastějších neshod mezi generacemi. Starší lidé totiž velmi často používají věty: My to dělali lépe. Za nás to bylo lepší. Dříve to tady bylo hezčí...

Vratislava Hofmanová, redakce

Dilema ve stáří. Prodat milovanou chalupu?

Manžel zemřel, manželka nemá řidičák, nemůže tudíž jezdit na chatu. Přišla nemoc, člověk nezvládá práci na své zahrádce v kolonii za městem. Chalupa, kterou někdo budoval celý život, chátrá, protože dotyčný už nemá sílu ji udržovat.

Vratislava Hofmanová, redakce

Pomozte mi. Proč je to těžké říkat?

Já to zvládnu. Ne, nic nepotřebuju. Bylo by hloupé přiznat, že tomu nerozumím. Přece nebudu někoho prosit o pomoc. Takové věty si říká mnoho lidí vyššího věku. Žijeme v době, kdy slabost není v módě. Trendem je být výkonný, schopný, ovládat  technologie, umět se pohybovat v moderní době. Jenže umět si říct o pomoc není vůbec špatná dovednost.

Vratislava Hofmanová, redakce

Muži zvládají nemoci hůře než ženy

Když se muž dozví u lékaře nějakou diagnózu, vyrovnává se s tím mnohem obtížněji než žena. Proč tomu tak je? Na to téma sice existují vědecké studie i úvahy odborníků, ale nejvýstižněji stejně situaci charakterizuje starý vtip: Jak se jmenuje smrtelná mužská nemoc na čtyři? No přece rýma.

Vratislava Hofmanová, redakce

Samaritánský syndrom. Vada, s níž se špatně žije

Obětovala jsem vám celý život a vy se ke mně za to chováte tak ošklivě. To mám za to, že jsem po tvém boku zestárla, co teď z toho mám? Život je nespravedlivý. Pořád se starám o druhé a nikdo mi to nevrací.

Vratislava Hofmanová, redakce

Sebevědomí. Kdy ho máme nejvíce?

Sebevědomí, sebedůvěra, uvědomění si toho, co umíme, v čem jsme dobří. Duševní klid, rovnováha. To jsou vlastnosti, které člověku v životě výrazně pomáhají. Souvisí nejen s povahou, ale také s věkem. Tak co myslíte, kdy je člověk sebevědomější? Ve dvaceti nebo v šedesáti?

Vratislava Hofmanová, redakce

Stres vypínejte, ne však úplně

Stres je program nastavený v lidském těle na přežití ohrožení. Ve vyspělé společnosti se ze stresu nárazového stává chronický, a to je ten, který škodí a dokonce zabíjí. Ovšem bez určité míry stresu zase zleniví naše regulační mechanismy a klesá odolnost a výkonnost, a to je hrozbou zvláště pro starší lidi.

Redakce

Vypadávají vám slova? Neděste se, nejde o Alzheimera

Však víš, ten, včera jsme se na něj dívali v televizi. Byli jsme tam předloni, no jak tam byla ta hezká pláž, jak se jen jmenovala? Podej mi to, no to, ježišmarjá, no jasně, že hřebík, však to říkám…

Redakce

Sociální bubliny se stávají problémem

Výraz sociální bublina se v poslední době čím dál více používá. Přispěly k tomu sociální sítě, internet. Zvýraznily skutečnost, že se lidé rádi a často obklopují lidmi, kteří mají stejné názory a způsob života, vyznávají stejné hodnoty. Jenže to není dobře.

Vratislava Hofmanová, redakce

Strach ze samoty - epidemie 21. století

Než být sama, budu s mužem, přestože mě podvádí. Jedu na dovolenou s kamarádkou, kterou nesnáším, ale nechci být sama. Sedím celé večery u piva v hospodě, nebaví mě to tam, ale lepší, než  být sám.

Vratislava Hofmanová, redakce

Dvojí tvář sobeckého vydírání

Sobecké vydírání patří k nejohavnějším a odsouzení hodným vzorcům chování a přináší s sebou vždy hodně bolesti a smutku.

Redakce

Život s řešičem je k nevydržení

Je to zajímavý a poměrně hodně rozšířený druh. Řešiči. Lidé, kteří dokáží z banální situace vytvořit globální katastrofu. Na vše mají názor, o všem vědí víc, než ostatní.

Vratislava Hofmanová, redakce

Ticho jako nedostatkové zboží

Je ho kolem nás čím dál méně. Odvykáme si od něj. Lidé už jsou dokonce ochotni za něj platit. A nejde o malé sumy. Řeč je o tichu. Naprostém tichu, které dříve bylo běžné a nyní je výjimečné.

Vratislava Hofmanová, redakce

Přednáška: Samota a co s ní

Není to tak dávno, co byl zveřejněn článek Pravidla příjemné samoty. Nyní bychom vás rádi pozvali na setkání s psycholožkou Anitou Michajlukovou, na kterém si budeme povídat mimo jiné o tom, jak zvládnout být sám se sebou.

Redakce

Ideály škodí v každém věku

Zapomeňme na poučky, že je třeba mít v životě ideály. Mnohem lépe jim proplouvají realisticky založení jedinci, kteří nesní, ale rádi se nechají příjemně překvapit. V partnerských vztazích to platí dvojnásob.

Redakce

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.