Psychika
Duševní poruchy v seniorském věku
Taková situace přichází obvykle pozvolna, nenápadně. Senior žije svým životem, svým tempem, nic nenarušuje jeho rytmus. Vychází ven na nákupy, baví se sousedy, těší se na návštěvu rodiny. A najednou se začíná něco dít.
Co říkat, když je zle?
To přejde. Teď musíš být silná. Čas všechno zahojí. Vezmi si něco na uklidnění. To jsou věty, které zpravidla slyší lidé, které postihlo něco zlého. Když jim zemřel někdo blízký, když přišla vážná nemoc, když jim vyhořel byt. Často ty věty spíše naštvou než pomohou.
Pozor na sebelítost. Škodí
Smutek, strach z budoucnosti, beznaděj. Takové pocity někdy prožívá každý. Čím je člověk starší, tím vyšší je pravděpodobnost, že mu do života zasáhnou. Kdy jsou normální a kdy nebezpečné?
Čtyřicítka jako zlom. Pak je lépe
Světoznámý psycholog Carl Gustav Jung je autorem tohoto výroku: Skutečný život začíná až ve čtyřiceti letech, do té doby jsme si dělali jen průzkum. Někdo souhlasí, někdo ne. Ovšem téma životní spokojenosti a takzvaného vrcholu životního štěstí zajímá snad každého.
Pečujete o těžce nemocného partnera? Nepřeceňujte své síly
Co je lepší? Být silný a zvládat těžké rodinné situace v pozici toho, který vše řeší bez pomoci? Nebo naopak o pomoc volat a říct na rovinu: Tohle nedám, to je na mě moc? Toto dilema se často objevuje, když v rodině někdo vážně onemocní.
Věční nespokojenci. Co s nimi?
Napadlo moc sněhu. Není žádný sníh. Je příliš velká zima. Je moc velké teplo. Ta polévka je málo slaná. Ta omáčka je přesolená. Když se člověk ocitne v blízkosti věčně nespokojeného jedince, je to nářez na psychiku. A co teprve, když ho má mezi blízkými.
Recept na spokojené stáří: aktivity nezávislé na výkonu
Nora Vlášková je psychoterapeutka. Jednoduše a laicky řečeno pomáhá lidem léčit jejich bolavé duše.…
Netruchlete sami, sdílení smutku vás vrátí do života
Z našich životů mizí rituály. Přibývá pohřbů bez obřadu, lidé se čím dál častěji se ztrátou někoho blízkého vyrovnávají sami, v tichosti. Je to špatně, shodují se psychologové. Před smutkem nikdo neuteče a zakrývat jej nikomu nepomůže.
Nehledejme dokonalost. Bude se nám žít lépe
Svět kolem nás je plný příruček, kurzů a rad, jak vylepšit svůj život. Jak se chovat, abychom byli úspěšní, vyrovnaní a šťastní. Naši předkové pod tlakem tolika návodů nebyli. Co když se jim proto žilo lépe?
Zvyšování sebevědomí? Naprostá nutnost
To už nezvládnu. To už pro mě není. To jsem v mládí zanedbala, na to jsem už teď stará. Přiznejme si to, taková myšlenka se občas vkrade do hlavy každému, komu je nad padesát. Někomu občas, někomu často. S nízkým sebevědomím se ovšem žije mizerně.
Už mě nic nečeká. Opravdu?
Říká se, že člověk začne doopravdy stárnout až v momentě, kdy propadne pocitu, že ho už nic dobrého či zajímavého nečeká. Dokud plánuje, žije. Je to pravda?
Závislost na pilulkách. Netýká se náhodou i vás?
Spotřeba prášků na takzvané uklidnění se v Česku za posledních pět let zvýšila o deset milionů. Ano, toto obrovské číslo nejlépe dokumentuje fakt, že Češi zobají pilulky na spaní či proti úzkosti, jako by to byly lentilky. Trend jde napříč věkem, v mnoha rodinách prášky vzájemně předávají vnučky babičkám a naopak.
Nemám s kým mluvit. Co s tím?
Někdy za celý den neřeknou ani slovo. Někdy promluví jen s prodavačkou v obchodě nebo pozdraví sousedy. Single život má řadu specifických stránek a jednou z nich je to, že člověk nemá s kým mluvit. Někdy je to příjemné, někdy na zblbnutí.
Stud. Největší nepřítel seniorů
Přiznat si prohru. Třeba to, že se děti či vnuci moc nepovedli. Oznámit někomu, že si nevíme rady, že potřebujeme pomoc. To je to, co mnoho lidí vyššího věku neumí či nechce. Případů, kdy stud přeroste ve velký malér, přibývá. Každý rok se v Česku objeví minimálně pět set případů týraní starých lidí. Zpravidla jde o kauzy, kde vyjde najevo, že příbuzní seniory okrádají o peníze, neposkytují jim potřebnou péči, když jsou nemocní, chovají se k nim hrubě.
Bez emoční inteligence se nežije příliš dobře
Já měla pravdu. Já to věděl. Já jsem ti to říkala. Co ty o tom víš? To jsou věty, které dříve narození často říkají. A právě tyto věty často zmiňují mladí lidé, když mají vysvětlit, čím je senioři dovedou naštvat.
Doporučujeme
Články z Drbna.cz
Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.
Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:
- Váš nejnovější článek
- Nejnovější komentáře k vašim článkům
- Nové vzkazy od přátel
- Nové žádosti o přátelství
JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí.