Gastronomie

Na chutný oběd ve statku si raději rezervujte místa

Tamní krajina je spojována spíše s průmyslovým děním, umí však i překvapit malebnými místy. Jakým je kupříkladu Statek Bernard.

Redakce

Óda na rajče a chléb aneb Tak se vaří v Toskánsku

Když se doma nesní chléb a ztvrdne, nikdo ho tady nevyhodí. Je nakrájen na kousky, lehce opečen, pak chvíli namočen do vody a nasypán do mísy k rajčatům, okurkám, bazalce a cibuli. Vítejte v Toskánsku, v oblasti „kuchyně chudých“, do které se snadno zamilujete.

Vratislava Hofmanová, redakce

Jako na ranči někde v Mexiku

Kostelany nedaleko Kroměříže by patřily mezi desítky podobných vesnic. Kdyby tam ovšem nestál a místo neproslavil po mnoha stránkách unikátní Ranč.

Redakce

Krvavý elixír zdraví

Mezi mé best of zeleniny patří červená řepa. Její zdravotní benefity jsou opravdu ohromující a její pravidelnou konzumací můžeme předejít mnoha civilizačním chorobám a také mnoho chorob vyléčit.

Lubomír Brož

Taverna, kutuki, kafenio. Kam zajít v Řecku jíst a pít

Zatímco u nás si vystačíme s názvy restaurace, kavárna, bar, případně hospoda, v Řecku je škála označení pro místa, kde se jí a pije, výrazně širší. Milovníci Řecka se časem naučí rozpoznávat, jaký je rozdíl mezi kutuki, uzeri nebo galaktopolio, nováčci ale překvapeně koukají.

Redakce

Když má technika navrch

Osobně to mám tak, že jsem ráda, když všechna moje domácí technika funguje tak, jak má. S definitivně nefungujícími věcmi se rychle loučím, končí ve sběrném dvoře nebo ve sběrném kontejneru pro drobné domácí spotřebiče. Takhle dopadla letos na jaře i moje pekárna na chleba.

Vladislava Dejmková

Za recepty Magdaleny Dobromily se vydejte do Litomyšle

I když mezi zdobnými měšťanskými domy na litomyšlském náměstí vyhlíží trochu jako chudý příbuzný, nemíjejte ho. Hotel Zlatá hvězda, o kterém je řeč, má znamenitou pověst díky kuchyni.

Redakce

Labužníci svůj maják v Luhačovicích dobře znají

Malé město s velkou pověstí. To jsou Luhačovice. Proslavené lázeňské místo s deseti léčivými prameny. Přes nevelkou rozlohu a jen prostřední počet obyvatel jsou největšími lázněmi na Moravě.

Redakce

Jia mas! Aneb vše, co je dobré vědět o pití vína v Řecku

Mantínia, Moscháto, Mavrodáfni, Ajioritiko. S těmito názvy se může setkat každý, kdo si chce dát v Řecku víno. Ale není třeba být znalcem a mít mlsný jazýček. V Řecku jsou v podstatě dobrá všechna vína, včetně těch levnějších stáčených do pet lahví, které jsou tam k mání v supermarketech.

Redakce

Co si uvařit v horkém létě?

V létě vaření obvykle věnuji mnohem méně času než v jiných ročních obdobích. A když už vařit musím, snažím se u toho strávit co nejméně času. A pokouším se uvařit něco lehkého, snadno stravitelného a chutného. Ideálně bez masa nebo s malým množstvím masa.

Vladislava Dejmková

Za nostalgií a gastropoklady zamiřte do Čakoviček

Pokud ctíte českou kuchyni v její ryzí podobě a nedáte dopustit na její původnost, rozjeďte se do Čakoviček. Hospoda Na Pekárně, na kterou tam narazíte, je skálou ve stále neklidné hladině moře české gastronomie, na které ztroskotávají často populistické pokusy rádoby moderních trendů.

Redakce

Za jídlem i zábavou do Dobřichovic

V sobotu 18. června se na louce u zámku v Dobřichovicích uskuteční 9. ročník food festivalu Všechny chutě světa. Na návštěvníky čekají nejen kulinářské speciality kuchařských mistrů ze všech kontinentů, ale také velká porce zábavy.

Redakce

Zrnka všehochuti

Hledáte čtení pro chvíle relaxace? Vyprávění o cestování a vaření od devadesátek po začátek tisíciletí se k tomu dobře hodí. Překvapí vás, jak moc se za pouhých patnáct až dvacet let vše změnilo, čemu se už nedivíme, i co zas dnes není ani možné.

Jaroslava Marečková

Než zdoláte hrad Křivoklát, posilněte se v restauraci Hotelu Sýkora

Jakoby na ostrohu, na němž se rozpíná, hlídal majestátní hrad Křivoklát klid údolíčku hluboko pod sebou. To znamená klid stejnojmenné osady, kde je doma i Hotel Sýkora. Sám o sobě není kdovíjak nápadný, solidní prvorepubliková budova, která trpí přílišnou stísněností okolními stavbami.

Redakce

Čas reveňových koláčů

Duben, květen, červen. Měsíc květen je pak pro tyto koláče nejideálnější. V dubnu ještě řapíky nejsou tak šťavnaté, v červnu možná, ale po sv. Janu se už konzumovat reveň nedoporučuje, protože stoupá podíl kyseliny šťavelové.

Miloslava Richterová

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.