Zdraví a krása

Roste počet lidí se záněty střev, i těch, kteří nesnáší lepek

Krvácení z konečníku, průjmy, bolesti břicha, hubnutí, časté nucení na stolici – to jsou časté příznaky střevních zánětů. Každý rok si vyslechne diagnózu asi 2 000 Čechů, dalších přibližně 7 600 ročně se od lékaře dozví, že má rakovinu tlustého střeva nebo konečníku.

19. 11. 2019 Redakce

Vyčerpaní a smutní. Takoví jsou senioři, kteří pečují doma o své rodiče

Když zazvoní mobil, roztřesu se strachem, co se opět stalo. Přála bych si, abych aspoň jeden den nemusela nic dělat. Už jsme se pořádně nevyspali více než rok. To jsou slova lidí ve věku kolem šedesátky, kteří se dostali do časté situace: Starají se o své rodiče, kterým je přes osmdesát a více.

14. 11. 2019 Vratislava Hofmanová, redakce

Vycházková hůl uleví při chůzi, ale je i vhodným módním doplňkem

Mnoho lidí, kteří mají problémy s chůzí, nedají na radu ortopeda, aby si pořídili hůl, protože se za ni stydí. Elegantní vycházková hůl přitom byla dříve jedním z běžných módních doplňků mužů i dam ve vyšším věku.

13. 11. 2019 Redakce

Bedrník, který se dříve přidával do piva, pomáhá na žaludeční i střevní potíže

Určitě jste už všichni dobře poznali, o které rostlině jsem se rozhodla dnes napsat. Ano, je to…

12. 11. 2019 Dana Puchalská

Jak bezpěčně hledat informace o zdraví na internetu?

Ne každý se spokojí se slovy lékaře: „Máte zvýšené hodnoty LDL, HDL nižší, celkový cholesterol vysoký. A když se podívám na další vyšetření, vidím, že je vaše srdíčko ve velkém ohrožení.“ 

12. 11. 2019 Redakce

Nepodceňujte chřipku. Zvláště u seniorů mohou být její následky fatální

Bolí vás hlava, klouby, jste celkově unavení a máte horečku? Je to obyčejné nachlazení nebo už začíná pořádná chřipka? Nepodceňujte tyto příznaky a nemoc nepřecházejte. Zejnéna u starších lidí hrozí velké zdravotní komplikace.

9. 11. 2019 Redakce

Epidemie cukrovky se šíří. Naději pro pacienty přinášejí nové studie a léky

Cukrovkou trpíí každý jedenáctý dospělý člověk a ročně na její následky zemře zhruba 5 milionů lidí. Podle odhadů bude mít v roce 2040 cukrovku již každý desátý člověk na světě. V České republice počet diabetiků šplhá k hranici 900 tisíc.

7. 11. 2019 Redakce

Pelargonie růžová je nejen trvalka, ale i léčivá rostlina

Mnoho z nás má rádo pohled na kvetoucí pelargonie. Tahle nádherná trvalka je opravdu jedinečná, má nespočet variant a i když nám zahradnická centra nabízejí další a další nové druhy trvalek, tak pelargonie neboli muškát vede a bude tomu i v budoucnosti.

4. 11. 2019 Dana Puchalská

Pilotní screening odhaluje jednu plicní nemoc za druhou

Téměř třetina lidí, kteří dosud prošli kontrolou při pilotním screeningu, má chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Dalších 28 % jiné postižení plic, nejčastěji chronickou bronchitidu.

1. 11. 2019 Redakce

Cyril Höschl: Optimističtí jedinci jsou na tom lépe než škarohlídi

Rozhovor s profesorem Cyrilem Höschlem o podzimním splínu, depresích, demenci a jiných projevech stáří. A hlavně o tom, jak se jim bránit.  

28. 10. 2019 Oldřich Čepelka