Psychika
Čím být v dnešní náročné době - optimistou, pesimistou, skeptikem či realistou?
V poslední době je velmi moderní, když o sobě skoro každý prohlašuje, že je optimista. Valí se to…
Málo spánku škodí zdraví, ale dobré není ani to, když je ho moc
Méně než pět hodin spánku denně časem vede k infarktu a obezitě. Málo spánku má podle několika studií vliv i na onemocnění rakovinou. Jenže kondice těch, kteří se v posteli válejí běžně deset hodin a pak si pochvalují, jak dobře se vyspali, bývá rovněž mizerná.
Chléb, tráva, buchty, lepidlo… Vůně z dětství si pamatujeme celý život
To, co jsme kolem sebe cítili, když jsme byli malí, v nás často vyvolává vzpomínky i v pokročilém věku. Výraz "vůně dětství" není jen prázdný pojem. Většina lidí má skutečně určitá životní období spojena s konkrétními vůněmi či pachy.
Danka (64): Po ztrátě manžela bolest trvala tři roky
Milé vdovy, pokud máte chuť a chcete si přečíst můj příběh, tady je. Předem bych vám na základě zkušenosti chtěla říci, že s bolestí budete žít po určitou dobu, ať budete mít pomoc jakoukoli.
Myslím to dobře. Přístup, který často udělá více škody než užitku
Pachatel dobra. Je to v podstatě diagnóza. Trpí jí řada lidí, ale většina z nich se o tom zpravidla nikdy nedozví. Ostatním totiž připadá nevhodné je na to upozornit. Vždyť jsou tak hodní, myslí to tak dobře… Tak moc, až se s nimi někdy nedá vydržet.
S nespavostí se potýká až 50 procent lidí, v chronickou nemoc přejde u desetiny z nich
Cítí se vyčerpaní, a přesto nemohou v noci usnout – tak nejčastěji lidé popisují zkušenosti s chronickou nespavostí. K poruchám spánku jsou náchylnější obyvatelé vyspělých zemí, především ženy. Nespavost významně zhoršuje kvalitu života a může vést k řadě zdravotních komplikací.
Všímavost nebo mindfulness jako všelék na bolesti světa? Někomu pomáhá, ale nepřeceňujme ho
Všímavé jedení, všímavá práce, všímavý sex, všímavé vychovávání dětí, psů, podřízených, všímavá komunikace... Když si do internetového vyhledávače zadáme slovo všímavost nebo mindfulness, získáme pocit, že jde v současnosti o lék na všechny problémy světa.
Po čtyřicítce se lidé cítí být mladší, než jsou ve skutečnosti
Žijeme v sebeklamu. Připadáme si mladší než lidé plus minus stejného věku. Není to ovšem neschopnost vyrovnat se stárnutím. Naopak, je to cesta, jak být ve vyšším věku optimističtí a spokojení.
Bude to ještě horší. To je důvod, proč si týraní lidé bojí říct o pomoc
Když zavolám policii, bude to ostuda. Co si pomyslí sousedé? A co když to pak bude ještě horší? To jsou nejčastější obavy, kvůli kterým se bojí říct si o pomoc lidé, k nimž se někdo z jejich okolí nechová dobře. Nejčastěji jimi trpí lidé vyššího věku.
Věční dietáři. Lidé, kteří považují jídlo za hřích, nikoli za radost, nejsou šťastní
Pocity viny a selhání. Neustále další a další předsevzetí. A frustrace z toho, že opět nebyly dodrženy. Život lidí, kteří se řídí opakovaně nejrůznějšími dietami a výživovými trendy, bývá mizerný.
Změnit se z pesimisty na optimistu? Jde to, jenom to musí člověk sám chtít
Psychologové se rozdělili do dvou táborů. Jedni tvrdí, že dobrou náladu a pozitivní pohled na život mají někteří lidé vrozené, jiní jsou zastánci teorie, že optimismus se dá naučit.
Rozvod znamená změnu vztahů v celé rodině, netýká se jen partnerů
Rozvod se zpravidla dává do spojitosti se změnou života partnerů a jejich dětí. Jenže mnohdy ho stejně silně vnímají i rodiče rozvádějícího se páru. I pro ně je výrazným zásahem do zaběhnutých zvyklostí.
Vychází e-book, který má pomoci pozůstalým s vyřízením nezbytných záležitostí
Ztráta blízkého člověka je jedno z nejtěžších období života. Kromě psychického vypětí s sebou přináší pro pozůstalé i povinnost věnovat se nezbytným náležitostem, jejichž odklad může mít nepříjemné následky.
Blanka (71): Přišla jsem o muže a teď i o místo, které jsme milovali
Většinu volného času jsme s manželem trávili na chatě v Beskydech. On ji zdědil po rodičích, měl to tam moc rád. Já jsem si to místo časem taky zamilovala. Pro oba bylo naše manželství už druhé.
Zvýšené pití alkoholu a nadužívání psychoaktivních léků. To jsou také důsledky epidemie koronaviru
Stresy spojené s epidemií koronaviru se projevily i na zvýšené spotřebě alkoholu. Podle Jarmily Vedralové, ředitelky odboru protidrogové politiky Úřadu vlády ČR, došlo k nárůstu tzv. nárazového pití a také ke zvýšení nadužívání psychoaktivních léků.
Doporučujeme
Články z Drbna.cz
Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.
Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:
- Váš nejnovější článek
- Nejnovější komentáře k vašim článkům
- Nové vzkazy od přátel
- Nové žádosti o přátelství
JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí.