Psychika
Pro seniory jsou důležité malé, ale odvážné činy
Zatelefonuji kamarádovi, se kterým jsem se před deseti lety pohádal a od té doby jsme spolu nemluvili. Dám si poprvé v životě inzerát na seznamku. Zajdu se podívat do klubu seniorů. To, co je pro někoho samozřejmost, může být pro jiného náročný krok, ke kterému dlouho sbírá odvahu.
Dobrou náladu mají lidé vrozenou. Ale optimismus se dá i naučit
Zatímco někteří psychologové tvrdá, že dobrou náladu a pozitivní pohled na život mají někteří lidé vrozené, jiní jsou zastánci teorie, že optimismus se dá naučit.
Mladí lidé z karantény šílí, dlouholetým párům pobyt doma tolik nevadí
Nejsme zvyklí trávit spolu tolik času. Máme své koníčky, práci, obvykle se vidíme jen o víkendech a večer. Teď se hádáme, lezeme si na nervy. Tak často mluví páry mladého a středního věku o nuceném pobytu doma. Senioři se jim smějí: my jsme zvyklí být stále spolu.
Spočítáno, změřeno: krize podle vědců nemají vliv na spokojenost
Svět byl seznámen s výsledky každoročního měření, ve které zemi se žije nejpříjemněji. A tentokrát vědci oznámili zajímavou věc. Světové krize jako je například současná pandemie koronaviru, nemají vliv na spokojenost jednotlivců, ba dokonce mnozí lidé se mohou v krizi cítit spokojenější než jindy.
Ministerstvo zdravotnictví spustilo pod číslem 1212 linku první psychické pomoci
Období nouzového stavu v souvislosti s onemocněním COVID-19 či povinně nařízená domácí karanténa může pro někoho znamenat nepřiměřenou psychickou zátěž. Ministerstvo zdravotnictví proto spustilo pod číslem 1212 také linku první psychické pomoci.
Lidé ztrácejí schopnost soustředit se na podstatné věci
Kvalitní jídlo, odpočinek, spánek, zajímavá kniha, povídání si s přáteli, procházka v přírodě. To jsou nejpodstatnější věci, které dokáží udělat život lepším, ba dokonce zlepšit zdraví. Problém je v tom, že je většina lidí považuje za věci obyčejné, samozřejmé, nudné. Tak nudné, až je vyřazuje ze svých životů.
Doporučení Asociace klinických psychologů pro život v karanténě
Mediální dieta, hodně spánku a pravidelných aktivit. To jsou vybraná doporučení Asociace klinických psychologů pro udržení psychické svěžesti. A co dělat, když vás přepadne větší úzkost?
Jak zůstat v době koronavirové v co největší psychické pohodě
Z médií se neustále hrnou negativní zprávy, titulky jsou emočně zabarvené a samy o sobě vyvolávají strach. A právě strach je teď jednou z nejsilnějších emocí. Bojíte se o sebe, o své blízké. Obáváte se nákazy, komplikací, naprostého odloučení od světa i smrti.
Jak si po šedesátce získávat přátelé a pracovat na svém seberůstu
Prožila jsem si od své padesátky deset těžkých let. Opustil mne po 26 letech můj partner, děti (3) už odešly z domova, měly svoje rodiny a já zůstala náhle tak sama, že mi připadal můj život úplně zbytečný.
Karanténa není katastrofa. Samota je prospěšná
Ta nuda se nedá vydržet. Co máme doma dělat? Nedovedu si představit, že se večer nesejdu s kamarády, že nevyrazíme do společnosti. Tato slova často zaznívají od mladých lidí v souvislosti s nařízenou karanténou. Starší lidé se diví: Co je divného na tom, že člověk pár dní nevyjde ven?
Dobré zprávy. Hledají se těžce, ale existují
Klesá počet rozvodů. Mladí lidé pijí méně alkoholu, než bývalo běžné v generaci jejich rodičů. Je doba nejnižší nezaměstnanosti. Poprvé za deset tisíc let nežije větší polovina světa pod hranicí chudoby.
Psychiatr Jan Cimický: Neseďte u televize, poslouchejte hudbu, běžte na zahrádku
Zprávy o šíření epidemie koronaviru ovlivňují psychiku lidí. Jak bojovat proti strachu a úzkostem? Zeptali jsme se psychiatra MUDr. Jana Cimického.
Jak se doma zabavit a zachovat si klidnou mysl? Tady je pár tipů pro seniory
Skutečnost, že s věkem rapidně roste závažnost průběhu onemocnění koronavirem je dostatečně známa. Jak si zachovat optimismus a vést i v této částečné izolaci plnohodnotný život?
Nastala doba paniky. Jak proti ní bojovat
Panika, úzkost, strach z budoucnosti. To jsou výrazy, které se v poslední době skloňují ve všech pádech. Někdo se hroutí při každé nové negativní zprávě, někdo naopak přežívá v dobré duševní kondici i ty nejtěžší životní situace. Jsou to zpravidla lidé, kteří se panice umějí v bránit. Znají finty, jak na to.
Proč nemají senioři rádi změny? Mohou za to neurony
Nechce se vám dělat úpravy ve svém bytě? Začít se učit něco nového? Jít nakoupit do jiného obchodu? Uvařit jídlo, které jste nikdy v životě nezkusili? Prostě udělat něco jinak, než děláte obvykle? Proč s přibývajícími roky do života vstupuje stále větší stereotyp?
Doporučujeme
Články z Drbna.cz
Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.
Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:
- Váš nejnovější článek
- Nejnovější komentáře k vašim článkům
- Nové vzkazy od přátel
- Nové žádosti o přátelství
JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí.