Psychika
Psychiatr Jan Cimický: Neseďte u televize, poslouchejte hudbu, běžte na zahrádku
Zprávy o šíření epidemie koronaviru ovlivňují psychiku lidí. Jak bojovat proti strachu a úzkostem? Zeptali jsme se psychiatra MUDr. Jana Cimického.
Jak se doma zabavit a zachovat si klidnou mysl? Tady je pár tipů pro seniory
Skutečnost, že s věkem rapidně roste závažnost průběhu onemocnění koronavirem je dostatečně známa. Jak si zachovat optimismus a vést i v této částečné izolaci plnohodnotný život?
Nastala doba paniky. Jak proti ní bojovat
Panika, úzkost, strach z budoucnosti. To jsou výrazy, které se v poslední době skloňují ve všech pádech. Někdo se hroutí při každé nové negativní zprávě, někdo naopak přežívá v dobré duševní kondici i ty nejtěžší životní situace. Jsou to zpravidla lidé, kteří se panice umějí v bránit. Znají finty, jak na to.
Proč nemají senioři rádi změny? Mohou za to neurony
Nechce se vám dělat úpravy ve svém bytě? Začít se učit něco nového? Jít nakoupit do jiného obchodu? Uvařit jídlo, které jste nikdy v životě nezkusili? Prostě udělat něco jinak, než děláte obvykle? Proč s přibývajícími roky do života vstupuje stále větší stereotyp?
Proč nemají senioři rádi změny? Mohou za to vyjeté neuronové cesty
Nechce se vám dělat úpravy ve svém bytě? Začít se učit něco nového? Jít nakoupit do jiného obchodu? Uvařit jídlo, které jste nikdy v životě nezkusili? Prostě udělat něco jinak, než děláte obvykle? Proč s přibývajícími roky do života vstupuje stále větší stereotyp?
Trénink nezávislosti. Věc důležitá pro příjemné stáří
Kdo se naučí být sám, nehroutí se ve stáří ze samoty. Kdo je zvyklý jet sám na dovolenou, nestěžuje si ve vyšším věku, že nemá jet s kým. Kdo ví, kam zavolat či na koho se obrátit, když potřebuje pomoc, je klidnější a vyrovnanější, než člověk, kterého zaskočí jakýkoli menší malér.
Když se stanete obětí vlastních myšlenek
Už jste se někdy stali obětí vlastních negativních myšlenek? Pokud si nejste jisti, popřemýšlejte o jedné nebo dvou z uplynulých několika nocí, kdy jste byli sužováni nejrůznějšími myšlenkami a nedokázali jste svou mysl zklidnit a ponořit se do spánku. Nebo jste se probudili uprostřed noci a nemohli znovu usnout.
Smutek nad ztrátou blízkých je normální, není však dobré v něm uvíznout
Spolu se stárnutím přicházejí i ztráty příbuzných a přátel. Někdy s nimi pouze ztrácíme kontakt, méně se navštěvujeme, méně si telefonujeme a píšeme.
Manipulátoři kolem nás. Jak je poznáte?
Není ti něco? Nejsi nemocná? To se pro tebe nehodí. To nezvládneš. Tohle ti udělá dobře, věř mi. Tyto věty dovedou člověka pořádně znejistět. Velmi často je používají typy, kterým se říká manipulátoři. Zpravidla velmi dobře vycítí, na koho budou mít vliv.
Předpokladem dobrých vztahů mezi partnery či přáteli je tolerance
Lidé, kteří žijí řadu let v klidném manželství nebo mají dlouholeté pěkné vztahy s příbuznými, často dostávají otázky: Jak je to možné? Jak jste to dokázali? Oni krčí rameny, nevědí, co říct. Považují to za samozřejmost. Měli by však říkat jednu jedinou větu: Tím tajemstvím úspěchu je tolerance.
Lubomír (64): Kvůli mladé milence jsem přišel o rozum, pak o rodinu, dům i byt
Byla to největší blbost v mém životě. Tak shrnuje svou životní peripetii čtyřiašedesátiletý Lubomír, který odešel od manželky k milence, ale ta jej za rok poslala k šípku. Teď žije sám v pronajaté garsonce.
Vděk. Kdo ho umí projevit, má se lépe
Mlčení. Kritika. Nic není dost dobré, pomoc není oceněna. Tak se často chovají lidé, kteří se ocitli v těžké situaci a jsou odkázáni na pomoc druhých. Zlost a bezmoc nedokáží potlačit a odnášejí to ti, kteří o ně pečují a snaží se jim pomoci. A ti říkají: Aspoň trochu vděčnosti kdyby dal najevo.
Karel Nešpor: Každý střízlivý den je skvělý, natož celý měsíc
Karel Nešpor, český psychiatr specializující se na léčbu návykových nemocí, celý život říká, že normální je abstinovat. Jak se podlě něj mění chování Čechů k alkoholu a dalším drogám a co si myslí o moderní iniciativě Suchej únor?
Vám sluší všechno aneb nejhorší věty prodavaček
Lichotky nebo krutá pravda? Co je lepší slyšet, když si vybíráme v obchodě oblečení? Těžká odpověď, že? Prodavačky si nemohou dovolit říct: Vypadáte v tom silnější, starší, nevýrazná nebo naopak příliš vyzývavá. A tak často raději volí věty hodně podivné.
Svou pravou identitu najdeme někdy až ve zralém věku
Ujasňovat si, jací jsme, co se nám líbí, co je pro nás důležité a naopak, to není jen záležitost pro tenagery, hledající teprve svou životní cestu a zařazení ve společnosti.
Doporučujeme
Články z Drbna.cz
Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.
Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:
- Váš nejnovější článek
- Nejnovější komentáře k vašim článkům
- Nové vzkazy od přátel
- Nové žádosti o přátelství
JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí.