Logika srdce a logika rozumu

Logika srdce a logika rozumu

9. 4. 2013

Musím předeslat, že logika jakákoliv není mojí silnou stránkou. Už na výšce jsem se uměla tak dokonale zamotat do různých premis, že ve mně pouhé slovo vyvolává zježení chlupů po celém těle.

Říká se, že všechno má svou logiku. To je asi důvod, proč mám s lecčím problémy. Často slýchám: "Ta tvoje logika!" A to si myslím, že se jí vyhýbám. Nebo "ženská logika", "logika věci" atd. atp.
Takže i srdce a rozum mají zřejmě svou logiku. Mé srdce tedy zcela logicky dospělo k infarktu poté, co jsem ho měsíce nabádala, aby ještě chvíli vydrželo. Když se chvíle naplnila, vypovědělo službu.
A můj rozum? Kdoví, co ten mi chystá, když si sama nejsem moc jistá tím, čím ho stimuluji. Sice dost často slýchám "ty nemáš rozum", ale semtam myšlenka bleskne, tak nevím.

Občas mám něco na srdci, občas mi něco nejde na rozum, takže obojí je zřejmě na svém místě.
Tak ráda bych někomu dala své srdce (teď nemám na mysli transplantaci), ale rozum si raději ponechám a ještě ho občas vezmu do hrsti, abych se ujistila, že ho stále ještě vlastním.

Dá se logicky předpokládat, že dám-li já někomu své srdce, dá on mně to svoje, neboť jak známo, srdce není párový orgán a jednomu jedno stačí. Chyba lávky! Většinou nedostanu nic a obdarovaný se navíc chová jako bez srdce, i když by měl mít logicky dvě, zatímco bez srdce bych měla být já.
Kdybych já mohla být logikou, chtěla bych být logikou srdce. Líbí se mi jeho stylizovaný tvar, barva i funkce. A hlavně mě těší, že poslední výzkumy ukazují na to, že dokáže pracovat bez závislosti na rozumu. Ne že bych proti rozumu něco měla. Také ho trochu potřebuji. Ale co bych byla bez srdce?

 

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Kabátová
Je to pěkně napsané jako od spisovatelky, ale bohužel někteří lidé snad vůbec srdce nemají a rozum ani nechci říct, kde. Chovají se jako když okolo nikdo není, neslyší, nevidí a raději se na vás nekoukají, aby vás nemuseli zdravit. Nevím, kde ten rozum mají? Pak jsou lidi, kteří do všeho strkají nos a nic jim do toho není. Ty mají srdce? Je to moc zamotané, ten život.
Olga Štolbová
Máte pravdu,Jano,co bychom byly bez srdce. Krásná a zajímavá úvaha.
Jitka Chodorová
Jano,napsala jste to pěkně,ale já si myslím,pokud srdce bolí,tak má rozum logicky dovolenou.
Zuzana Pivcová
Pěkná úvaha, myšlenkově i trochu jako hříčka s ustálenými spojeními. Sama jsem si také na srdce vzpomněla před pár měsíci ve stejnojmenné básničce.