Mluvíme se psy. Je to normální?
Ilustrační foto: pixabay.com

Mluvíme se psy. Je to normální?

13. 9. 2017

Půjdeme ven? Tak co, už chceš domů? Co by sis dnes dal k večeři? Jé, ahoj Ťapko, jak se máš? Mluvit se psy se stalo běžné. Pokud nějaký majitel tvrdí, že se svým čtyřnohým parťákem občas nehovoří jako s člověkem, určitě lže.

Veterináři běžně zaznamenávají věty typu: Pane doktore, nás bolí bříško. Asi jsme špatně šlápli, bolí nás nožička. Tak řekni, Azorku, kde tě to bolí….V parku běžně slyšíme: Tak to zrychli, je zima, Punťo. Už jsi to udělal Mazlíku? Ale kdepak to je, nic nevidím... Ty jsi šikovný, hodný, rychlý...

Jedna britská firma, která vyrábí psí krmivo, dělala mezi zákazníky průzkum na téma komunikace se psy. Každá pátá dotázaná žena přiznala, že se psem mluví častěji než s partnerem. Lidé, kteří žijí bez partnera, bez rodiny, jen se psem, přiznali, že s ním mluví naprosto běžně. Zejména vdovy a vdovci, kteří zůstali sami s pejskem, uváděli, že jim komunikace s ním zcela nahradila dřívější komunikaci s životním partnerem. Ze psů se stali plnohodnotní členové rodin a tomu, že s nimi lidé mluví, se už dnes nikdo nediví, natož, aby se tomu někdo posmíval. Je to jedna z ukázek toho, jak hodně se změnilo postavení psů ve společnosti.

„Lidé si psa velmi často personifikují a mluví s ním jako se svým partnerem či partnerkou,“ říká veterinář Alexandr Skácel. „Týká se to především lidí, kteří žijí sami. Není na tom nic špatného ani nic divného. Podobně je tomu v bezdětných rodinách, kde pes bývá nezřídka považován za dítě a podle toho s ním lidé mluví.“

Veterinář má zkušenost s tím, že právě osaměle žijícím lidem personifikace psa velmi často zpříjemňuje život: „Znám případy, kdy lidé ovdověli a zůstali sami s pejskem, o kterého se dříve starali s partnerem. Mnohdy mají dojem, že když se psem mluví, jejich partner je tam nahoře slyší. U někoho to přispívá k dobrému pocitu, že bývalý partner takzvaně vidí, že se jejich pejsek má nadále dobře, že se o něj starají. Vyvolává to u nich uklidňující pocit.“

Někteří cvičitelé psů naopak tvrdí, že to s polidšťováním psů lidé nyní přehánějí a že jim tím paradoxně škodí, byť si myslí, že pro ně dělají to nejlepší. „Pes je pes a člověk je člověk. Polidšťování psa je chyba,“ tvrdí cvičitel psů Rudolf Desenský. Podobný názor má uznávaný kynolog Jiří Ščučka, který říká: „Každý majitel by si měl uvědomit, že polidšťování zvířete je základní chyba. Nejprve by měl každý majitel psa zavřít pusu. Přestat mluvit a uvědomit si, že psi nekomunikují řečí a nerozumí česky. Představte si, že váš pes je Číňan a nerozumí vaší řeči. Komunikujte s ním jen pomocí gest a řečí těla.“ Jenže to mnoho majitelů psů nechce slyšet a odmítá věřit tomu, že pes nerozumí slovům: ven, páreček, piškotek, vycházka, balonek, kočička, veverka… Inu, každý majitel psa má podobných slov vlastní velkou zásobu.

Na téma kolik pes dovede rozpoznat lidských slov a jak na ně reaguje se píší stovky populárních i odborných článků, probíhají k němu seriozní vědecké výzkumy. Zkrátka, lidstvo se zamilovalo do psů a touží s nimi komunikovat ještě více než dosud. Z různých vědeckých výzkumů vyplývá, že pes je schopen rozpoznat kolem dvou set slov. Ale nepředstavujme si, že jde o slova seřazená do vět.

Je nesmysl říkat psovi: Tak co, chceš jít na vycházku teď nebo později? Jenže, pokud má pes slovo vycházka spojeno s tím, že majitel bere vodítko, hračku a hurá, jde se ven, může zareagovat štěkáním, skákáním, neklidem a člověk si řekne: Aha, tak on mé otázce porozuměl a chce jít na vycházku teď hned. Mám já to ale geniálního psa. Mnohdy jsou naše představy o tom, že psi rozumí naší řeči, spíš naším přáním a snem.

Každopádně je ale fakt, že se psi chovají tak, že je velmi snadné věřit tomu, že rozumí všemu, co jim říkáme. A tak jim čím dál častěji říkáme věty: Co myslíš? Jak se cítíš? Jsi šťastný? Co bych pro tebe ještě mohl udělat, miláčku?

Někdo, kdo psa nikdy neměl nebo psy prostě nemá rád, si může myslet, že jde o další ukázku šílení lidstva a jeho cesty do záhuby. Někdo si mluvením se psem naopak může zpříjemnit život, ba přímo se zachránit od samoty a pocitu, že nemá s kým mluvit.Je to věc každého, na každém záleží, jak dalece svého pejska miluje, jak dalece ho polidšťuje, byť mnozí kynologové polidšťování rádi nevidí.

Každopádně z britského průzkumu o tom, co vlastně lidé psům říkají, vyplynulo, že padají i tyto bizarní věty:

Tak co myslíš, zůstaneme s našim páníčkem nebo si zkusíme najít nějakého jiného? Přivedu si domů ženskou, Fredíku, tak doufám, že nebudeš dělat ostudu a že se časem spřátelíte. Proč nejíš, ty nemáš hlad?

A na závěr věta zaznamenána ve jednom obchodě s chovatelskými potřebami, kterou položila starší dáma své jezevčici: „To je hezké vodítko, Mášo, nevidíš tam na něm někde cenu?“

domácí mazlíčci pes
Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Zdeni, úplně vás v té posteli vidím. Micinky dovedou být také velmi vnímavé.
Zdenka Jírová
Mám dvě kočičky a vedeme spolu výborné rozhovory.Např, Mejdyny /to je velká ragdolka/ si pro mne přijde do kuchyně, když se jí zdá, že se s tím jídlem moc patlám, a začne mńoukat a já slyším přesne: " Co tam tak dlouho děláš? Já se už chci mazlit a to hned, Přitom provádí taneční kroky kolem mých nohou. Musím jít za ní na místo, kde se, chce mazlit. Druha, Lucina, je už dost stará ,přes 12 let a špatně se ji už skáče na židli. tak si sedne ke mně a začne mńoukat, abych ji vyzvedla K tomu udělá takové oči, že honem letím, kámen by se ustrnul. Když marodím, ležím v posteli , posmrkávám, pohekávám, tak hned za mnou přijdou a otírají se o mne, vrní na mne přitlačí se mi ke krku, aby mne hřáli. To ale dělají i psy.Bez domácích mazlíčků by bylo lidem smutno.
Ilona Erika Kolář
Já mluvím se všemi zvířaty.
Miroslava Jachimová
Souhlasím s p. Krunčíkem
Jiří Lupoměský
Máme psy od r. 1986 - vždy po dvou. Naprosto souhlasím s panem Krunčíkem. Nejde o to, aby pes rozuměl slovu, ale aby si s určitým, specifickým zvukem vytvořil podmíněný reflex. A to oni umí perfektně. Pan Desenský mi cvičil dva psy. Stručně bych to zhodnotil: za hodně peněz málo muziky. Doporučuji všem, kteří psy mají nebo chtějí mít, aby si poslechli pořad dostupný v archivu Českého rozhlasu na adrese vstupte--16_12_2009--vstupte_s_mudr_radkinem_honzakem_psychiatrie_a_experimenty--1057653.mp3. V jeho první části hovoří psychiatr dr. Honzák o psech velmi moudře, a přitom vtipně!
Josef Kult
Už psa nemáme, ale několikrát se stalo, že Ebenka rozuměla i podmiňovací větě...
Zdenka Jírová
Nwení pravda, že nám psi nebo kočky nerozumějí. Psa jsem měla již dávno a rozuměl mi. Teď už léta chovám jen kočky a jak ony rozumějí mně, tak já rozumím jim. Je to kombinace mluvených slov s patřičným zabarvením hlasu, tak i pohyby. Názoru, že by se na psy nemělo mluvit, je podle mne nesmysl. Já si poivídám i s kytkami a to ne proto, že jsem sama, ale dělám to odjakživa. Dokonce jsem někde četla, že podle jedné studie se měřením dalo zjistit, jak se květina chová při mluvě pěstitele.
Lenka Pytlová
Jednou se můj pejsek podrbal a kamarádka mi říká " nemá blechu ? " A já na to : " nemá , já jsem se ho ptala " Takže už taky asi blbnu :-)
Naděžda Špásová
Ano, se svými pejsky mluvím a nestydím se za to. A není pravda, že nechápou, co říkám. Dočetla jsem se, že psi pochopí až cca 220 slov. Mluvím i s králíkem a morčetem. Ano mám radši zvířata, než některé lidi. Člověk je někdy horší, než pes, kočka, či jiné zvíře.
Josef Krunčík
Vítám tuto diskusi, poznávám, že nejsem jediný kdo se svou čtyřnohou kamarádkou mluví. Velice si vážím pana R.Desenského psychologa psích duší, ale v tomto případě s ním nemohu souhlasit a kloním se k názoru, že pes pozná i několik set slov. Moje kokršpanělka spí v chodbe RD, když jdem na procházku, řeknu jdeme ven a to by se uvrtěla ocáskem,večer před spaním se jde ještě vyvenčit na zahradu. Obvykle si z venku přinese gumovou hračku a když ji nemá, řeknu ji přines hračku, ona ji najde, ať je kdekoliv na zahradě a přinese si ji do pelíšku. Když venku prší, jen si odbíhá na zahradu. Protože má mokré packy řeknu ji běž okolo (hlavním vchodem, nikoliv rovnou do obýváku) a ona se štěkotem běží k hlavnímu vchodu a nastavuje packy k očištění. To jsou jen namátkou ukázky, je jich mnohem, mnohem víc a jasně ukazují na souznění psa a jeho pána i tím, že mu rozumí nejen povely.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.