Producenti šampaňského prožívají nejhorší sezonu za několik desítek let. Kvůli nepříznivému počasí a rozšíření plísní očekávají některá vinařství propad úrody až o 40 procent. Francouzské ministerstvo zemědělství podle britského serveru The Telegraph odhaduje, že z letošní úrody se podaří vyrobit jen 2,1 milionu hektolitrů šampaňského, což je o čtvrtinu méně, než činí pětiletý průměr.
„Letošní rok nemá obdoby,“ uvedl ředitel sdružení producentů šampaňského Dominique Moncomble. „Valily se na nás problémy. Bojovali jsme se živly i s nemocemi,“ dodal.
Nečekané mrazy v polovině dubna podle Moncomblea zničily asi desetinu úrody, na některých místech ale ještě mnohem víc. Když víno kvetlo, potýkali se vinaři s nedostatkem vláhy, takže se mnoho hroznů vytvořilo s rozdílně velkými bobulemi vína.
V červnu naopak přišly největší deště za několik desítek let, což pomohlo k rozšíření plísní. „Deště letos přicházely tak často, že kdykoli jsem ošetřil hrozny proti padlí, ochranné látky to hned spláchlo,“ řekl vinař Stéphane Macron.
Vinaři nicméně ujišťují, že i když bude letos úroda menší než obvykle, kvalita vína "zatím není ohrožena". „Kvalita vždy závisí na posledních dvou až třech týdnech před sklizní,“ uvedl Benoit Gouez z vinařství Moet & Chandon. Pokud vydrží současné teplé počasí až do sklizně, která je obvykle kolem 20. září, může si podle něj letošní šampaňské stále ještě vysloužit dobré jméno.