Lopuch větší: nejen plevel, ale i bylina na ledviny  či revma
Ilustrační foto: pixabay.com

Lopuch větší: nejen plevel, ale i bylina na ledviny či revma

2. 7. 2018

Říká se o něm, že je pohroma na zahradách. Lidé si myslí, že lopuch je jen pro zlost. Pravda je ta, že uschlé květenství se rádo chytá na oblečení. A ve vlasech nadělá také pěknou neplechu. Tam, kde se ujme, tam roste navěky. Ale má taky léčivé účinky. 

Co lze z lopuchu využít
Jednoleté kořeny sbíráme v březnu až v říjnu až do listopadu. Ale pozor! Kořeny jsou hydroskopické - proto je před sušením musíte ponořit asi na 3 minuty do horké vody! 

A uschováme pozorně v suchu. Sbíráme také listy.

Léčebné využití
Čerstvé listy - podpůrná léčba v případě svědivých vyrážek, odřenin, řezných ran a opruzenin, také na revmatické klouby.

Kořen - detoxikuje, podporuje činnost ledvin, má žlučopudné a močopudné účinky, čistí střeva a je účinný proti bakteriím.

Pomáhá i při onemocnění vlasové pokožky, na mastnou pleť, pomáhá při akné, dermatózách a infekci mazových žláz a má vysoký účinek proti plísním.

Upozornění - podávání lopuchu se nedoporučuje dětem mladším 15 let a těhotným ženám.

Nálev
1 lžíce sušených listů nebo kořenu na 1 litr vroucí vody. Necháme vyluhovat 10 minut a pijeme 2 šálky denně.

Odvar
1 lžíce sušených kořenů nebo 6 -12 gramů prášku na 1/4 litru vody. Užívá se jako močopudný a posilující prostředek.

Odvar na posílení vlasů
5 dílů kořene lopuchu, 5 dílů natě kopřivy, 3 díly listu břízy, 2 díly květu heřmánku. Kořen lopuchu vaříme asi 5 minut, pak přidáme ostatní byliny, odstavíme a necháme vyluhovat 15 minut. Výluh pak přecedíme a vtíráme (např.kartáčkem) ke kořínkům vlasů, které nakonec odvarem ještě důkladně propláchneme. Kúru opakujeme 2x týdně.

 

Hodnocení:
(4.9 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
Paní Horká dejte mi už laskavě pokoj. Nechápu že máte čas a chuť se pořád v něčem rypat. Já vždy uvádím že úvodní foto je ze stránky Pixbay. Ale to jste si asi ve svém rozčileni zapomněla přečíst. A mimo jiné ty podle Vás fotky v článcích o vaření jsou ilustrace ze staré kuchařské knihy. A to je podle Vás taky krádež? Nenechte se vysmát. Vaše starosti bych tak chtěla mít.
Zorka Horká
OK, když si o to říkáte, máte to mít. Chyby v textu nikomu nevadí - prosím. Ale že si stáhnete fotku a vydáváte se za její autorku, to je vlastně krádež. A není to poprvé. Bylo tomu tak i u dalších vašich článků např. o vaření. Tady je link na fotku, kterou vydáváte za svou autorskou https://urteboden.no/produkt/urter-losvekt/storborre
Dana Puchalská
Jo Libore netušila jsem, co takový obyčejný lopuch dokáže. Myslím ty debaty o ničem. Ale když to ty některé ženy baví, je to jejich problém.
Věra Lišková
Lopuch má můj obdiv, co vše dokáže, nelze jej přehlédnout. Ještě jsem se dočetla, že inspiroval švýcarského inženýra, který si všiml jak pevně drží úbory lopuchu na oblečení, k vynálezu suchého zipu.
Libor Farský
Původně jsem si článek neotevřel, protože jsem obtížně pochůzný a hledat bylinky nepůjdu. Až teď koukám, že má snad nejvíce komentářů v tomto roce. A jakých ! Je to prča. Danko, nedej se, fandím Ti. Smajlík s úsměvem.
Dana Puchalská
Když si to myslíte tak Vám to vyvracet nebudu. Ale jste paní Caklova vedle jak ta jedle.
Jitka Caklová
Ach to ego, že nám ale dává zabrat, co? Tak s Pánem Bohem ♥
Soňa Prachfeldová
Souhlas s Elenkou. Dávat tohle vše dohromady, dá spoustu práce a času, si myslím já.Dana tím nesledovala nic špatného, obohatila tím určitě portál, proč to zveličovat. A mě by ani nenapadlo se v tom vrtat, tolik času fakt nemám a ani netuším, kde co hledat. Přátelé, jsme tu na chvíli , nebuďme hnidopichy.
Elena Valeriánová
A já si myslím, že už bychom toho měly nechat. Co jsme chtěly říct, jsme už řekly a to už asi stačí, alespoň z mé strany.
Zorka Horká
Jano, text - to se rozumí samo sebou. Ovšem neměl by obsahovat chyby. Nemám na mysli jen tohle o lopuchu. A taky nechápu, proč nás autorka vykazuje. Snad je to tady určeno k příspěvkům na dané téma a nebo už ani to neplatí? Autorka by měla myslím hlavně dbát na kvalitu a pravdivost svých tvrzení.
Jana Kollinová
Je mi z toho smutno. Věděla jsem, že články obsahují texty z jiné literatury, natolik naivní není žádný senior, ale fotografie mám ráda a zde se střídají autorské, rádoby autorské a stažené z virtuálních medií.. Do ringu už s lopuchem nejdu.
Dana Puchalská
Je mi líto,ale když jsem tenhle článek vkládala,byla tam ta kresba lopuchu. kam se poděla netuším. A končím s touhle diskuzí,která je už o ničem .jděte si s touhle debatou třeba do Ringu.
Jitka Caklová
Sice jen o 14 dnů, dle meteorologů, ale ne o dva měsíce. 26. dubna jsem byla v Praze na vyšetření a byly v plném květu sakury, zlatice, třešně. 10. května jsem jela s Radkem na kontrolu do ÚHKT Praha. Ráno byla zima, že nám řidič musel v sanitě zatopit, přesto se z toho nakonec vyklubal jeden z prvních teplých dnů, po předcházejících opožděných mrazech a to lípám teprve pukaly první listnaté pupeny. Na rozdíl od meruněk, třešní, višní kvetou lípy až po rozvinutí listů. Letos to bylo v druhé půli června. 20.6. jsme byli (kamarádky z íčka a jeden kamarád, v Zákupech a ve Stráži pod Ralskem na výletě a lípy i jasmíny byly v plném květu. Tak nedělejte z lidí hlupáky tvrzením, že v Praze kvetly v dubnu.
Elena Valeriánová
Zorko, otevřela jsem si ten váš odkaz a popravdě řečeno, je mi z toho dost hrozně.
Elena Valeriánová
Pořád hledám tu autorskou fotku pod tímto článkem. Je pryč a nebo jen blbě vidím. Ta totiž byla určitě z nějakého atlasu- webu.
Zorka Horká
https://urteboden.no/produkt/urter-losvekt/storborre
Dana Puchalská
Ty autorské jsou z, kreslené co mám asi 30 let ve svém notesu. U ostatních fotek uvádím odkud jsou. Některé jsem i vyfotila. Už nevím jak mám vše vysvětlovat. Je to nedůstojné a hloupé. Takováto diskuze která vznikla kvůli kořenu lopuchu jestli je nebo není hydroskopicky.
Radovan Cakl
Nic proti seriálu o bylinkách, ale vadí mi, když se fotky stažené z pixabay, pinterestu a dalších webů označují jako "Archiv autorky". Tak by měly být označeny jen vlastní fotky z vlastního archivu, jinak je to označení zavádějící. Mrzí mě, že když Jana K. chválila ty fotky jako autorské, Dana neuvedla věc na pravou míru.
Věra Lišková
Seriál o bylinách se mi líbí. Letošní rok nás příroda dost překvapila, jsem zvědavá jaký bude podzim.
Dana Puchalská
A nevadí vám že letos je všechno minimálně o 1 měsíc dříve? Tady skutečně už v dubnu kvetly jak jasmíny tak i ty lípy.
Jana Kollinová
Co mě zaujalo na seriálu Dany P. byly a jsou její autorské fotografie bylinek. Nevařím žádné lektvary, ale připomenout si léčivky v obraze se mi líbí.
Jitka Caklová
Pokud mám vlastní názor, napíši ho. Nemám ve zvyku přitakávat, jak "vítr momentálně fouká", stylem Ludmily Hrabětové z filmu Vesničko má středisková "Má pravdu předsedo". Vyrůstala jsem na poli, na louce, podle toho kde rodiče momentálně pracovali, takže jsem s přírodou spjatá. Nepamatuji, že lípy a jasmíny někdy kvetly v dubnu, ale asi to "zkušená bylinkářka z íčka" ví lépe. A podtrhuji, je to názor, nikoliv záminka k osobním útokům. Ale každý má možnost volby.
Dana Puchalská
Myslím paní Horká, že debata s Vámi se rovná házení hrachu na zeď. Je zvláštní, že moje články četlo tolik lidí a nikdo z nich neměl na ně tak negativní reakci. Tak v čem to asi bude? Vám osobně se asi nikdo kromě Vás samé zřejmě nezavděčí.
Zorka Horká
Jen upřesním - jaký maglajs v hlavě? Maglajs je z těch vašich zaručených a vámi prověřených rad v článku a ne v něčí hlavě. Pokud je píšete, aby se nečetly - ok, to je vaše první dobrá rada. Gratuluji !
Dana Puchalská
Paní Horká co mají kvetoucí lípy a jasmíny společného s ohlupovanim lidí skutečně netuším. Je mi to líto že si to berete tak osobě ale budiž. Proč reagujete když se vám to tak nelíbí nevím. Je zvláštní že nikdo mi ještě nenapsal že by měl v hlavě maglajz. Je to divné ale prosím. Není nic jednoduššího než moje články, které byly psány v dobré víře prostě NEČÍST!!!
ivana kosťunová
Pokud vím, zdroje se uvádějí pouze jednou, vždy na konci celého cyklu. Takže ty jsi je uvedla teď, bereme na vědomí, a jedeme dál. Ten lopuch, ten nám dal :)) Myslím, že probrat různé zdroje, vytvořit článek tak, aby byl čtivý, zajímavý i poučný není nic snadného a tobě se to daří. Díky.
Zorka Horká
Z té směsky informací (ať už o mateřídoušce, chrpě a teď lupuchu-jiné jsem nečetla) je takový maglajs, že bych se neodvážila to radit ani ústně kamarádce.To, že jste na diskusích psala v dubnu, že u vás v ulici kvetou lípy a jasmíny, to o vašich "bylinkářských" kvalitách říká všechno. Možná máte pocit, že pro íčko to stačí, ale ohlupovat lidi, to se nesluší :-(
Věra Ježková
Danko, díky. Prima. Tak příště takovou větičku uveď na konci textu a budeš mít klid a zasloužené uznání. :-)
Elena Valeriánová
:-)
Dana Puchalská
Něco mám z rodinných zápisků naší babičky, něco z knih o bylinkách a něco ze svých zkušeností. Mám jich doma více než dost. Taky sleduji různé pořady kde se o léčivých bylinkách hovoří. Nenapadlo mně uvádět všechny zdroje. Tolik na vysvětlenou.
Věra Ježková
Danko, nic ve zlém, ale fakt by to chtělo uvést zdroj. Vím, co říkám. Není to nic proti ničemu. Mám za sebou kilometry publikační činnosti v zaměstnání. A když napíšu něco, co jsem sama nevymyslela, napíšu taky, kde jsem to vzala. :-)
Elena Valeriánová
Paní Puchalská, pokud jsou ve vašich článcích o bylinných vaše letité zkušenosti, tak klobouk dolů. Na mou otazku, tuším u minulého článku, jste odpověděla, že máte všechny recepty osobně vyzkoušené a to se mi nějak nechce věřit. Chtěla jsem vědět odkud čerpáte informace a hlavně recepty k článkům. Připadá mi to, že jsou opisovány z nějaké knihy, možná by chtělo uvádět zdroj. Každý autor článku se snaží dát do něj své zkušenosti a poznatky, své fotky apod. U vašich bylinkových článků to, promiňte, postrádám. PS: a uklidnit nepotřebuji.
Jitka Caklová
Paní Puchalská, jsem daleka tomu, abych kohokoliv uklidňovala, neřku-li umravňovala. Není to můj styl, leda by mi redakce zřídila soukromou pavlač, jak jste onehdy navrhovali :-). Nejde mi o "d", ani o "g",mě pouze v článku "zaujala" věta, "Kořeny jsou hydroskopické - proto je před sušením musíte ponořit asi na 3 minuty do horké vody!". Logiku v tomto způsobu vnímám u kořenové zeleniny před sušením, ale u bylin? Pokud vím, tak hygroskopické jsou celé rostliny (všechny). Pomocí přijímání vzdušné vlhkosti listy a zemní vlhkosti kořeny, vytvářejí celou škálu léčivých látek. Sušením se odpařuje pouze voda a léčivé látky zůstávají obsaženy v bylinách, proto se jim říká léčivky. KOŘENY léčivých bylin se mají sklízet na podzim, nebo začátkem jara, neboť tvorbou listů, květů, případně plodů se vysilují a to způsobuje, že v této době obsahují minimum léčivých látek.
Zorka Horká
Paní Puchalská,nevím jak jste došla k závěru,že potřebuji uklidnit.Píšete a doporučujete tady bylinky jako certifikovaný bylinkář,ale asi by nebylo od věci si uvědomit,že nesprávné použití může ublížit.Pokud si to najde někdo sám na svoje triko na netu, prosím.Ale takhle doporučovat,to chce odvahu.Zjevně vám nechybí a pokud myslíte,že to k fundovaným radám stačí, prosím,vaše věc.Ivano,pokud sis vyhledala, tak hydro je přece jen něco trošku jiného než hygro.Ostatně píšeš "nesprávný tvar"...No a paní Macháčková když vivat, tak vivat a hurá na hvězdy!Už mi to tu někdo psal. Je třeba získávat "kladné body":-)a každý řádek dobrý.I když mírně zmatečný.
Blanka Macháčková
Přestala jsem psát komentáře a pouze hvězdičkuji. Je ale na čase připomenout - vivat tvé záslužné práci!
ivana kosťunová
Zapátrala jsem, a zjistila, že se používají oba výrazy.Řecké "hygro" je správně, ale v některých dokumentech se objevuje i nesprávný tvar s -hydro- . (patrně z Angličtiny). Význam je stejný. Důležitý je, že až se dostaví revma, příložím lopuch.
Dana Puchalská
Paní Jitko děkuji za příspěvek o lopuchu. Snad to paní Horkou konečně uklidní.
Jitka Caklová
"HyGroskopie funguje tak, že hyGroskopické látky (v tomto případě rostliny) ze vzduchu pohltí vodní páry, pak je uvnitř sebe, ale i na svém povrchu zhušťují, čímž tyto látky (rostliny) mění svůj objem, tvar nebo skupenství a zároveň měknou. Voda absorbovaná hygroskopickými látkami (rostlinami) se taktéž nazývá hyGroskopická". Ano, lopuch je léčivý, proto naši předkové, když se při práci zranili, tak si ránu počůrali (vydezinfikovali) a ovázali proužkem lopuchového listu. Čím víc hygroskopické vody list obsahoval byly hojivé účinky vyšší. V době sucha, kdy nejen tato rostlina obsahuje malé množství hygroskopické vody, tak nemá cenu jí sbírat. To samé platí i u kořenů.
Věra Ježková
Sympatická kytička. „Vypil jsem čaj z lopuch, nos mi po něm opuch …“ :-)
Dana Puchalská
Děkuji za pochvalu Soňo. Ta potěší.
Soňa Prachfeldová
Dano, jste bylinkářka, také mám spoustu knih o bylinkách pěstuji je, suším, ale moji synové nad tím ohrnují nosy. Mám ráda knihu Maria Treben - Z boží lékárny - není snad bylinka , která by nebyla léčivá. Už mám největší čas sušit meduňku, jde do květu. Ráda mám Vaše bylinkové čtení.
Dana Puchalská
Je to tak. Bohužel jsem se nespletla. Je to tak. Taky mně to nejdřív překvapilo ale příroda si někdy s lidmi prostě zahraje.
Zorka Horká
Hygroskopické, to znamená, že přejímají vlhkost z okolního prostředí. Hydroskopie ....to teda jsem fakt ještě neslyšela. Ale mohu se mýlit. Certifikovaný bylinkář má možná mezery a nebo se spletl. S dovolením jsem ho upozornila na tyto články.
ivana kosťunová
O oplachování vlasů odvarem z lopuchu jsem už četla, a také že je to dobrý prostředek proti akné. A listy lopuchu jsou nejlepší toaletní papír v přírodě :))
Zorka Horká
Pokud jsou kořeny podle vašeho sdělení "hydroskopické".....už není co dodat. :-(
Elena Valeriánová
I tyto recepty máte osobně vyzkoušené?
Zuzana Pivcová
O lopuchu jsem věděla jen to, že se s ním mají oplachovat vlasy. Díky za další informace.