Osudy Čechů ve světě
Na skok mezi Čechy v Austrálii
Při pátrání po českých stopách ve světě je snad ještě více než výzkum v archivech, knihovnách a muzejních sbírkách důležitý osobní kontakt s pamětníky a zaznamenávání jejich příběhů. Toto přesvědčení se mi znovu potvrdilo při nedávné badatelské cestě po Austrálii.
Na pozvání diktátora Trujilla
Před druhou světovou válkou a rovněž po jejím skončení Evropa čelila vážné uprchlické krizi, kdy ze svých domovských zemí utíkaly tisíce lidí, Čechy a Slováky nevyjímaje.
Bláznivý nápad ve vlnách Atlantiku
V naší komplikované moderní historii se často objevovaly úvahy o odchodu do klidnějších lokalit a založení nové „Bohemie“ daleko od české kotliny, sužované politickými otřesy a národnostními třenicemi.
Napříč staletími v zemi větrných mlýnů
V rámci našeho seriálu jsme se dosud pohybovali výhradně ve 20. století, což rozhodně neznamená, že by k fenoménu české emigrace neměly co říci také předchozí věky.
Jak Češi stavěli továrnu na sny
Přenesme se téměř o sto let zpátky v čase do Los Angeles. Město andělů, položené ve zvlněném kopcovitém terénu, s ulicemi lemovanými palmami a kouzelnými zákoutími s výhledem na Pacifik. Zároveň ohnisko neřesti, luxusu, splněných přání i zkrachovalých existencí.
Od úpatí Kilimandžára za svobodné Československo
Když propukla druhá světová válka a naši exiloví představitelé v Londýně v čele s Edvardem Benešem vyhlásili jako svůj cíl obnovení československé státnosti, byly to krajanské komunity všude po světě, které se zásadním způsobem podílely na financování druhého odboje.
Smutné čekání Ferdinanda Peroutky, jeho milenka při útěku přes hranice zůstala ve spárech STB
Před nedávnem si novinářské kruhy připomněly sté výročí založení Revue Přítomnost, nejprestižnějšího politicko-kulturního týdeníku první republiky. Jeho šéfredaktorem byl Ferdinand Peroutka, proslulý glosátor veřejného dění a legenda československé publicistiky.
Průmyslník Velan a finančník Dlouhý. Po únoru 1948 utekli do Montrealu, kde patřili ke špičkám ve svých oborech
Hospodářské a kulturní centrum frankofonní Kanady, město posazené v dechberoucí přírodě, tradičně přezdívané „La Métropole”. To je Montreal, který v průběhu 20. století přilákal mnoho českých přistěhovalců a později politických uprchlíků. Nalijme si do čaje kapku javorového sirupu a vydejme se po jejich stopách.
Jaroslav Šustr: Z vojáka diplomatem a mediální hvězdou
V našich novodobých dějinách nalezneme bezpočet polozapomenutých hrdinů, kteří bojovali proti nacistické i komunistické totalitě, procestovali svět a jejich životy spíše připomínaly špionážní román. Jedním z nich byl i plukovník generálního štábu Jaroslav Šustr.
Dlouhověcí krajané: Marie Havašová ve svých 105 letech řídila automobil, paní Wilma ve 102 letech píše recenze
Nový rok by měl začít pozitivně, s nadějí, že strasti, neduhy a bolesti z toho uplynulého zůstanou minulostí a že každého z nás čekají ještě dlouhá léta ve zdraví a dobré náladě.
Teplický světoběžník Jan Havlasa a jeho fantastické výpravy
Právě dnes si připomínáme 140. výročí narození Jana Klecandy, který vešel ve známost pod pseudonymem Havlasa. Zařadil se mezi naše nejznámější cestovatele.
Josef Sameš a dobrodružství českých Tahiťanů
Polynéské ostrovy, omývané teplými vodami Tichého oceánu a vonící po květech ibišku, jasmínu či vanilky vždy představovaly pro našince zpodobnění ráje.
Monsieur Lecoque aneb jak si Alois Kohout podmanil Paříž. A další města
Samostatnou kategorii našich úspěšných krajanů v zemi galského kohouta bezpochyby tvoří umělci. Sochaře, hudebníky, literáty či malíře vždy Francie a Paříž především inspirovaly a našinci nebyli výjimkou.
Dramatická plavba Antonína Vondrušky za svobodou na Nový Zéland na lodi Goya
Nový Zéland či jinými slovy země dlouhého bílého oblaku po roce 1948 přilákala několik set našinců, čekajících v uprchlických táborech na možnost začít nový život ve svobodném světě.
Mezinárodní organizace pro uprchlíky jako největší dopravní společnost na světě
Seriál Osudy Čechů ve světě líčí příběhy exulantů po komunistickém převratu v únoru 1948, které osud zavál do různých koutů planety. Kdo je tam ale dopravil a co cesta obnášela?
Doporučujeme
Články z Drbna.cz
Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.
Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:
- Váš nejnovější článek
- Nejnovější komentáře k vašim článkům
- Nové vzkazy od přátel
- Nové žádosti o přátelství
JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí.