Osudy Čechů ve světě

Otevírá se Baťova brána do Indie

V meziválečném období dosáhla sláva zlínského obuvnického koncernu Baťa vrcholu. Ročně produkoval miliony párů obuvi, prodejny a továrny vyrůstaly po celém světě, nevyjímaje exotickou Indii.

Martin Nekola

Aloha z české Havaje

Ani magické Havaji se nemůžeme v rámci našeho seriálu vyhnout. Odpočinkový čas prázdnin je ostatně ideální příležitostí. Také na souostroví, pohupujícím se ve vlnách Pacifického oceánu, totiž skončila celá řada našinců, jejichž zajímavé osudy bezpochyby stojí za zmínku.

Martin Nekola

Vítejte v brazilských Lidicích. I těch ostatních v Latinské Americe

Vypálení středočeských Lidic nacisty v létě 1942 vyvolalo celosvětovou odezvu. Například mnoho míst v Latinské Americe dokonce přijalo název zničené obce, aby uctilo památku zabitých obyvatel a upozornilo na hrůzy války.

Martin Nekola

Edmund Řehák, pařížský bojovník proti totalitám, na jehož zásluhy a pomoc lidem v nouzi se zapomnělo

Edmund Řehák (1914-2000) patří neprávem k opomíjeným osobnostem československého demokratického exilu ve Francii. Desítky let byl vedoucím představitelem několika politických, sociálních a kulturních organizací a až do vysokého věku zůstával aktivní ve veřejném životě.

Martin Nekola

Češi mezi Papuánci

Nová Guinea, po Grónsku druhý největší ostrov světa, dosud skýtá neprobádané oblasti, ukryté hluboko v deštných pralesích, a vždy lákala dobrodruhy a průzkumníky. Nechyběli ani našinci.

Martin Nekola

Einsteinův násobilkář Václav Hlavatý

V Lounech si v lednu připomínali 130 let od narození Václava Hlavatého, celosvětově uznávaného matematika a spolupracovníka Alberta Einsteina. V severočeském městě je po něm dokonce pojmenováno gymnázium, avšak mnoho o Hlavatého životě po odchodu do Spojených států amerických není známo.

Martin Nekola

Na skok mezi Čechy v Austrálii

Při pátrání po českých stopách ve světě je snad ještě více než výzkum v archivech, knihovnách a muzejních sbírkách důležitý osobní kontakt s pamětníky a zaznamenávání jejich příběhů. Toto přesvědčení se mi znovu potvrdilo při nedávné badatelské cestě po Austrálii.

Martin Nekola

Na pozvání diktátora Trujilla

Před druhou světovou válkou a rovněž po jejím skončení Evropa čelila vážné uprchlické krizi, kdy ze svých domovských zemí utíkaly tisíce lidí, Čechy a Slováky nevyjímaje. 

Martin Nekola

Bláznivý nápad ve vlnách Atlantiku

V naší komplikované moderní historii se často objevovaly úvahy o odchodu do klidnějších lokalit a založení nové „Bohemie“ daleko od české kotliny, sužované politickými otřesy a národnostními třenicemi.

Martin Nekola

Napříč staletími v zemi větrných mlýnů

V rámci našeho seriálu jsme se dosud pohybovali výhradně ve 20. století, což rozhodně neznamená, že by k fenoménu české emigrace neměly co říci také předchozí věky.

Martin Nekola

Jak Češi stavěli továrnu na sny

Přenesme se téměř o sto let zpátky v čase do Los Angeles. Město andělů, položené ve zvlněném kopcovitém terénu, s ulicemi lemovanými palmami a kouzelnými zákoutími s výhledem na Pacifik. Zároveň ohnisko neřesti, luxusu, splněných přání i zkrachovalých existencí.

Martin Nekola

Od úpatí Kilimandžára za svobodné Československo

Když propukla druhá světová válka a naši exiloví představitelé v Londýně v čele s Edvardem Benešem vyhlásili jako svůj cíl obnovení československé státnosti, byly to krajanské komunity všude po světě, které se zásadním způsobem podílely na financování druhého odboje.

Martin Nekola

Smutné čekání Ferdinanda Peroutky, jeho milenka při útěku přes hranice zůstala ve spárech STB

Před nedávnem si novinářské kruhy připomněly sté výročí založení Revue Přítomnost, nejprestižnějšího politicko-kulturního týdeníku první republiky. Jeho šéfredaktorem byl Ferdinand Peroutka, proslulý glosátor veřejného dění a legenda československé publicistiky.

Martin Nekola

Průmyslník Velan a finančník Dlouhý. Po únoru 1948 utekli do Montrealu, kde patřili ke špičkám ve svých oborech

Hospodářské a kulturní centrum frankofonní Kanady, město posazené v dechberoucí přírodě, tradičně přezdívané „La Métropole”. To je Montreal, který v průběhu 20. století přilákal mnoho českých přistěhovalců a později politických uprchlíků. Nalijme si do čaje kapku javorového sirupu a vydejme se po jejich stopách.

Martin Nekola

Jaroslav Šustr: Z vojáka diplomatem a mediální hvězdou

V našich novodobých dějinách nalezneme bezpočet polozapomenutých hrdinů, kteří bojovali proti nacistické i komunistické totalitě, procestovali svět a jejich životy spíše připomínaly špionážní román. Jedním z nich byl i plukovník generálního štábu Jaroslav Šustr.

Martin Nekola

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.