Osudy Čechů ve světě

Dlouhověcí krajané: Marie Havašová ve svých 105 letech řídila automobil, paní Wilma ve 102 letech píše recenze

Nový rok by měl začít pozitivně, s nadějí, že strasti, neduhy a bolesti z toho uplynulého zůstanou minulostí a že každého z nás čekají ještě dlouhá léta ve zdraví a dobré náladě.

Martin Nekola

Teplický světoběžník Jan Havlasa a jeho fantastické výpravy

Právě dnes si připomínáme 140. výročí narození Jana Klecandy, který vešel ve známost pod pseudonymem Havlasa. Zařadil se mezi naše nejznámější cestovatele. 

Martin Nekola

Josef Sameš a dobrodružství českých Tahiťanů

Polynéské ostrovy, omývané teplými vodami Tichého oceánu a vonící po květech ibišku, jasmínu či vanilky vždy představovaly pro našince zpodobnění ráje.

Martin Nekola

Monsieur Lecoque aneb jak si Alois Kohout podmanil Paříž. A další města

Samostatnou kategorii našich úspěšných krajanů v zemi galského kohouta bezpochyby tvoří umělci. Sochaře, hudebníky, literáty či malíře vždy Francie a Paříž především inspirovaly a našinci nebyli výjimkou.

Martin Nekola

Dramatická plavba Antonína Vondrušky za svobodou na Nový Zéland na lodi Goya

Nový Zéland či jinými slovy země dlouhého bílého oblaku po roce 1948 přilákala několik set našinců, čekajících v uprchlických táborech na možnost začít nový život ve svobodném světě.

Martin Nekola

Mezinárodní organizace pro uprchlíky jako největší dopravní společnost na světě

Seriál Osudy Čechů ve světě líčí příběhy exulantů po komunistickém převratu v únoru 1948, které osud zavál do různých koutů planety. Kdo je tam ale dopravil a co cesta obnášela?

Martin Nekola

Miroslav Rašín, syn slavného otce, pomáhal československému exilu v Uruguayi. Zemřel po mrtvici v Brazílii

Alois Rašín se zapsal do českých dějin jako věhlasný národohospodář, právník, politik, hrdina protihabsburského odboje, první ministr financí samostatné republiky. Zemřel 18. února 1923 na následky atentátu, spáchaného mladým anarchokomunistou.

Martin Nekola

Moravský Marco Polo Bohumil Pospíšil málem zahynul v irácké poušti, v Šanghaji byl unesen piráty, dožil v Aucklandu

Přerovský rodák Bohumil Pospíšil byl skutečným dobrodruhem a světoběžníkem. V meziválečném období procestoval desítky zemí a jeho osudy by vydaly na napínavý román. Přesto jeho jméno na dlouho vymizelo z obecného povědomí, až nyní se po zásluze vrací zpět.

Martin Nekola

Eva Haňková Neugebauerová, holčička ze známky vypráví

Minulý týden jsme oslavili 105. výročí založení Československa. Předávání státních vyznamenání na Pražském hradě vždy provází velká symbolika a návrat k prvorepublikovým tradicím.

Martin Nekola

Austrálie očima českých přistěhovalců

České stopy v daleké Austrálii nacházíme v různých etapách neklidného dvacátého století. Našinci odcházeli na druhý konec zeměkoule za první republiky, po německé okupaci v březnu 1939, po komunistickém převratu v únoru 1948 i sovětské okupaci v srpnu 1968.

Martin Nekola

Válečný hrdina Dušan Houfek si po útěku z Československa osladil život v Peru

Československého vlastence Dušana Houfka osud zavál do jihoamerického Peru, kde se stal velmi úspěšným a uznávaným občanem. Zároveň se nesmazatelně zapsal do dějin země.

Martin Nekola

Baťovy úspěchy ve světě aneb S králem obuvi ve vlnách Karibiku

Jen málo československých podniků zažilo v meziválečném období takovou expanzi do celého světa jako zlínský obuvnický koncern Baťa. Vyvážel zboží do desítek vzdálených zemí, kde byly zakládány také vlastní továrny, výrobny, dílny, prodejny či gumovníkové plantáže.

Martin Nekola

Hans Heinrich Thun-Hohenstein. Podvodník, který si nárokoval český trůn

Šlechtický rod Thun-Hohensteinů, pocházející původně z Jižního Tyrolska, je rovněž spjat s českými zeměmi. Muž, který si nechal celým jménem říkat princ Hans Heinrich Maria Eugen von Thun-Hohenstein, příslušník jedné z mnoha rodových větví, měl za sebou poměrně dobrodružný život.

Martin Nekola

Ladislav Kropáček vyšetřoval úmrtí Jana Masaryka. Po emigraci zbohatl v Africe, kde ho málem sežral krokodýl

Další osobností v naší galerii zajímavých krajanů ve světě je člověk, který se od vyšetřování smrti ministra zahraničí Jana Masaryka ocitl na rozpáleném africkém kontinentu, aby tu pohádkově zbohatl díky zlatým a měděným dolům. Seznamte se s Ladislavem Kropáčkem (1923-2018).

Martin Nekola

Nová vlast v džungli aneb Jak Češi budovali kolonie v Brazílii

Regionem, kam Češi hojně mířili, a to dokonce už za první republiky, byla Latinská Amerika. Když pročítáme meziválečný československý tisk, nacházíme zajímavé informace o zakládání různých kolonizačních družstev a společností, které lákaly zájemce o nový začátek v teplých krajích.

Martin Nekola

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.