Jsem čerstvá vdova a rodinu zajímá jen můj majetek, říká Ilona (75 let)
Ilustrační foto: Unsplash

Jsem čerstvá vdova a rodinu zajímá jen můj majetek, říká Ilona (75 let)

31. 8. 2023

Zjistila jsem, že mé příbuzné zajímá jediné: kdo po mě bude dědit. Připadá mi to, že by byli rádi, kdybych už následovala mého muže. Co jsem ovdověla, neskutečně se mi věnují, jenže já jsem, bohužel, pochopila proč.

Nebo možná bych měla použít slovo bohudík. Opravdu jsem přesvědčená, že zájem rodiny o mou osobu je motivován jedním jediným – mým majetkem. Takže, bohudík, že mně to došlo, že jsem je odhalila.

Ne, že bych byla miliardářka. Mám vlastní pěkný byt, krásnou chatu na super místě, něco málo rodinných šperků, nějaké to umění, které má údajně slušnou cenu. Zatím zvládám jezdit autem, takže na chatě trávím většinu času, jen když je velká zima, přesouvám se do bytu ve městě.

Manžel zemřel začátkem roku po těžké nemoci, věděli jsme, že to nedopadne, byli jsme s tím oba smíření. Nebudu se rozepisovat, co jsem po smrti prožívala, myslím, že to každá vdova zná a stejně se s tím každá musíme vypořádat sama.

Jenže já sama nebyla. Byla jsem šťastná, že mám dvě dcery, vnoučata, sestru, bratra. Všichni se semkli, jezdili za mnou, byli mi oporou. Vlastně jsem na chatě od jara vůbec nebyla sama, pořád tam někdo byl, tvrdili, že by mi samota dobře nedělala. No jak se to vezme, zpětně si říkám, že by mi možná samota po smrti manžela byla prospěšnější, taky jsem si potřebovala utřídit myšlenky, více si poplakat. Nedali mi k tomu prostor, od jara pořád grilujeme, scházíme se, berou mě na výlety.

Nejdříve se zeptala dcera. Co prý míním dělat s chatou, s bytem. Já nevěděla na co se ptá. Vždy jsem si myslela, že když člověk umře, dědí pak potomci podle zákona. A já s nikým neměla žádné neshody, nechtěla jsem nikoho upřednostňovat. Dcera přišla s tím, že kdybych na ni chatu napsala, bude mi platit jakousi rentu, dva tisíce měsíčně, na přilepšenou k penzi, ať si prý užiju život.

Přišlo mi to divné. Přece takto neodstavím druhou dceru, přece se musejí podělit.

Jenže za týden přišla druhá dcera se zetěm. Vím, že to byla jeho iniciativa, je takový podnikavý, je dost na peníze. Že prý kdybych chatu zastavila bance, oni by si vzali úvěr, z něho ji celou zrekonstruovali, přestavěli, aby se do ní vešlo víc lidí, celá rodina. Aha, takže já budu pár let, co mi možná zbývá, sedět na staveništi? Děkuji, nechci. Řekla jsem jim, že až tady nebudu, musejí se domluvit mezi sebou a že mi to už bude úplně fuk, jak chatu přestaví, změní. Ale  teď si chci užít klidu, místa a věcí, které jsme s manželem vytvořili a měli moc rádi.

Dost mě zklamali, to přiznávám. Sestra najednou na jaře taky byla pořád. Dříve tam téměř nejezdila. Podotýkám, že chatu jsme koupili jsme s manželem, takže sestra s ní nemá nic společného. Ale od jara až dosud tam byla neustále, nakupovala, organizovala mi život, prý že nemůžu být sama. Pak z ní vylezlo, že by její syn měl o chatu vážný zájem, že by ji ode mě koupil. Ze zajímavosti jsme se pak ptala za kolik. Nabídli směšně malou částku. Když jsem se pousmála, sestra řekla, že mezi příbuznými se přece neplatí tržní ceny, že rodina si má vycházet vstříc.

Co mi udělalo radost, je, že vnučka přišla, že nám koupila zájezd k moři. Nám dvěma samotným. Byly jsme v červenci v pěkném malém hotýlku v Řecku, bylo to moc fajn. Vnučka vzala babičku k moři, to je pěkné ne? I když, přiznávám, že teď čekám, zda za to něco nebude chtít. Ale co ji tak znám, u ní to nehrozí. Mám pocit, že generace našich vnoučat méně lpí na penězích než generace našich dětí. Čtyřicátníci a starší jsou rozhodně víc na prachy, než dvacetiletí, kteří touží po zážitcích, vzdělávání, cestování. Dříve jsem říkala, že mladí jsou nezodpovědní, ale teď je začínám chápat a jsou mi sympatičtí.

Zeť nedávno posekal zahradu, opravil plot, shodil polámaný strom, nasekal ho na dříví na topení. A pak řekl: no nevím, co by sis bez nás počala, sama tu chatu nezvládneš.

Asi mi tím chtěl znovu naznačit, že mu ji mám napsat.

Je to takové divné. Začala jsem být podezíravá a za každým jejich slovem teď něco hledám. Což je špatné. Ale už se s nimi nebavím tak bezstarostně, radostně. Říkám si: přijeli jste kvůli mně nebo se ke mně chováte hezky, protože čekáte, že za to něco dostanete?

Třeba jsem je špatně vychovala. Může být. Rodiče vždy mohou za to jaké děti jsou. Nestěžuju si, jen jsem se chtěla zkusit svěřit. Být vdovou je totiž už tak hodně těžké a když se pak člověk ještě setká se zklamáním, je to těžké mnohonásobně víc.

 

(Pozn. redakce: Napsáno pro neziskový projekt vdovyvdovam.cz. Jméno autorky je na její přání změněno, fotografie je ilustrační)

 

 

Autor: Redakce
Hodnocení:
(4.7 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Daniel Kraus
Myslím, že z této velmi nepříjemné situace jsou existuje jen jedna cesta. Sepsat závěť a s jejím zněním dopředu seznámit všechny potenciální dědice. Osobně bych doporučil ke zvážení ještě jednu možnost. Jsem si ale vědom, že je to něco, co hlavně po psychické stránce nedá každý - Jde o variantu, že vše, co je možné prodat už za života, především tedy nemovitosti, ale třeba i některé umělecké předměty, prostě prodat. U nemovitostí ovšem s výminkou jejich neomezeného užívání současnou majitelkou až do její smrti. A klidně první nabídka může jít dovnitř rodiny. Tímto krokem se paní uvolní hotovost, kterou může volně užívat ke svému prospěchu, aniž by byla odkázaná na platby penze a současně je možné podělit z těchto peněz ty, kteří projeví méně zjištnosti, větší empatii a nebo alespoň budou poskytovat potřebnou péči, pokud by byla nutná. No a pokud se nebude starat rodina, potom se z těchto peněz takřka bez omezení budou moci hradit potřebné služby poskytované komerčními subjekty.
Jitka Caklová
Dědictví je pro mě "velká neznámá". Jsem dcerou "kulaka". Vyrůstala jsem se třemi bratry, neměly jsme babičku ani dědu, takže jsme nikdy nic nedědili. Nahospodařený majetek byl majetkem soudržné rodiny. Když zemřel tatínek, zřekly (děti) jsme se dědictví ve prospěch maminky. Když zemřela maminka, zřekly jsme se majetku ve prospěch nejmladšího bratra, který začal v mezidobí hospodařit a kdyby měl tři sourozence z takového majetku vyplácet, udřel by se. Láska k bližnímu má mnohem větší hodnotu, než jakýkoliv majetek ♥♥♥
Jarmila Komberec Jakubcová
Když odejde manžel, tak notář k řízení pozve nejen vdovu, ale i děti zůstavitele, které mají ze zákona nárok na část majetku po svém otci. Protože jste obdržela veškerý nemovitý i movitý majetek, museli se vaše děti ho vzdát ve váš prospěch. Vše záleží na domluvě mezi vašimi dětmi a vámi jak se majetkově vyrovnáte. Pokud existuje závěť zůstavitele, řeší se pak vše podle ní. Nebo mohl váš manžel ještě před úmrtím darovat nemovitosti jiným osobám či vám. Tento majetek pak není součástí dědictví.
Barbora Barrová
Pane Jiráku, všechno by jim paní měla darovat? To je tedy rada nad zlato :) Nicméně není jasné, jak paní vyřešila dědictví, že všechno po manželovi zdědila ona. Určitě musely část majetku zdědit i dcery. Takže tam je nejspíš problém domluva.
Margita Melegova
Notarem dobre pripravena zavet vyresi vsechno, mame ji uz 6 let, vsichni jsou s ni srozumeni a je klid v rodine.
jan jirak
nechte jim to přepsat a nechte si doživotní úžívání, nebo udělejte závěť u notáře. at mají překvapení až umřete.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.