Geny nevyčůráš... nebo ano?
Ilustrační foto: Ingimage

Geny nevyčůráš... nebo ano?

17. 8. 2021

Svými třemi sňatky jsem se postupem let dostala do tak složitého propletence příbuzenských vztahů, že se v nich nejspíš dokážu zorientovat jen já sama. Takže není divu, že se občas objeví i nějaký nový nebo přesněji staronový člen rodinných klanů, s nimiž jsem kdy měla něco do činění…

A dokonce se opakují i jejich jména. Proto mám například dvě neteře Petry.

Jedna z nich je pokrevní, dcera mého rodného bratra Petra. Moje citové pouto k ní je z velké části ovlivněno jeho tragickým odchodem. Máme se rády, komunikujeme spolu, ale setkáváme se obvykle, jen když přijedu za babičkou na návštěvu do seniorského domova. Teď čeká moje neteř miminko, syna… Těším se na něho možná víc, než kdyby můj bratr žil. Náš vztah s Petruškou považuji za hezký, ale určitě není ničím výjimečný…

Druhou neteř Petru jsem vyvdala. V rodině mého muže jsou téměř všechny vztahy nějak narušené, včetně vztahu s jeho sourozenci. Dceru mého švagra jsem naposledy viděla před jednadvaceti lety, kdy jsem za ní přišla do porodnice, abych jí pogratulovala k narození holčičky. Byl to tenkrát jen takový nápad…chtěla jsem jí udělat radost, překvapit ji, i když jsme se předtím moc nevídaly. Měla však tehdy ve tváři spíš rozpaky, údiv, nemohla skrýt, že ji moje návštěva spíš zaskočila, než mile překvapila. Její reakce a další okolnosti v rodině způsobily, že jsme o sobě měly vzájemně naprosto odlišné informace, než jaká byla skutečnost.

A pak mi od ní zčista jasna přišel email. Pro mě téměř šokující. Ovšem tohle překvapení bylo mnohem víc než příjemné…

Do rukou se jí řízením osudu dostala moje kniha, která vyšla loni na podzim. Když si ji přečetla, pocítila neodkladnou potřebu mi napsat a de facto se za ta dlouhá léta odmlky omluvit. Nemohla jsem tomu uvěřit. Proč právě ona?? Postupně jsem to však pochopila a taky náležitě ocenila.

Tato neteř Petra ve věku mého syna nejen obnovila kontakt, který přinesl spoustu objevných poznatků a vysvětlení, ale získala jsem v ní patrně jedinou příbuznou ze strany manžela, která se vymyká rodovým znakům celé jeho rodiny, zejména po ženské linii. Už na první pohled disponuje šarmem a přirozeným půvabem bez zásahů, které si od útlého věku dopřávají její sestřenice… Navíc je nesmírně schopná, inteligentní a zásadová ve věcech, které to vyžadují. Očividně se u ní prosadily geny z matčiny strany, zejména po prarodičích, na které Petra s velkou láskou vzpomíná. Ale ze všeho nejvíc mě překvapuje, že se mnou takřka bezvýhradně sympatizuje. Vidí věci stejným nebo přinejmenším podobným úhlem pohledu jako já, a to je pro mě zcela nečekaná satisfakce.

Nikdy by mě nenapadlo, že po půl roce naší korespondence, telefonátů, esemesek a osobních setkání budu tak hlubokou a nanejvýš pravdivou komunikaci sdílet právě s manželovou neteří…

Je to malý zázrak. Zázrak nečekaného porozumění.

A taky důkaz, že vždycky nemusí platit léty prověřené přísloví „Po přízni řízni.“

Díky za to poznání, Petruško.

 

Jako vždy s přáním hezkých vztahů v běhu času

Glosa Hany Švejnohové
Hodnocení:
(5 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Martin Vrba
Jo, časy se mění! Co by naši dědové a babičky nazvali jako totální rozklad v tradičních vztazích ve společnosti, hlavně rodiny, tak je dnes považováno jen za příjemné zpestření života a žádoucí a preferovanou jakoukoli jinakost v době, kdy se smí úplně všechno v rámci hesla „NIC NENÍ TAK ŠPATNÉ, ABY NEMOHLO BÝT JEŠTĚ HŮŘE, TAK SE HLAVNĚ VESELME!“
Jana Šenbergerová
Vaše rodinné příběhy se mi moc líbí. Na otázku v nadpisu musím napsat, že ani náhodou. Často bohužel. Ale o to jde, takže vlastně všechno je, jak má být. Kdo si myslí, že si příbuzné nevybíráme, byl by asi překvapen. O to důležitější je, jak s nimi vycházíme. Někdy můžeme být i příjemně překvapeni. Bratr měl vždycky neskutečné výhrady vůči otci. Nejenže vypadá jako on, také se chová stejně, přestože mu to vždycky vadilo. Se svou sestrou jsem se skoro neznala, i když jsme vyrůstaly spolu, dokud jsem se nevdala a neodstěhovala. Léta jsme se vídaly minimálně, abychom ve stáří zjistily, jak jsme si podobné. Kupovaly jsme si stejné věci - nábytek, bytový textil, i nože např. Máme velmi podobné názory, ale už nic nedohoníme, jen si jednou týdně popovídáme telefonem, dokud to tu jedna z nás nezabalí. Užívejte si plnými doušky všeho, co vás v rámci rodiny těší.
Hana Švejnohová
To mám radost, paní Heleno, děkuji Vám, moc jste mě potěšila... Přeji Vám všechno dobré a věřím, že se třeba setkáme i osobně. Možná k tomu bude příležitost právě na íčku...
Helena Štěpánková
Paní Švejnohová, pamatuji si vás z rozhlasu, kde jste měla svůj pořad. Nejsem tady na Íčku moc dlouho, něvěděla jsem, že tu píšete glosy. Tak jsem si je teď našla a pročítám je. Jsou fajn, milé i vtipné. Tak to jsem ráda, že jsem vas tu "našla".
Svatava Páleníková
Velká rodina je radost. A když jsou fungující vztahy i mezi vyvdanými či vyženěnými dětmi, je ta radost o to větší. A já mám radost, že jste se zase s námi podělila o váš rodinný "zážitek."

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 3. týden

Uplynulý víkend probíhal projekt "Ptačí hdinka", kdy se lidé mohli zapojit do sčítání ptactva u krmítek. Možná jste se také zapojili a pak bude pro vás kvíz tohoto týdne, který je na téma "Ptáci v Česku", jistě jednoduchý.