Krásná černucha damašská
Ilustrační foto: pixabay.com

Krásná černucha damašská

27. 9. 2018

Dnes přicházím s léčivou rostlinkou, kterou známe spíše ze zahrad jako okrasnou rostlinu. Latinský název - Nigella damascena.

Je to jednoletka, která je 20 až 40 cm vysoká. Kvete v červnu až v září bílými, modrými nebo růžovými květy. Je to opravdu nenáročná rostlinka. Vyhovují jí sušší půdy a slunné stanoviště. Pozor - nesnáší přesazování, proto jí vyséváme přímo na její stanoviště. Ráda zplaňuje. Její původní domovinou je Středomoří.

Sběr

  • Pro léčivé využití se používají pouze semena.

Léčivé využití

  • Má žlučopudné účinky, zmírňuje nadýmání, uvolňuje křeče ve střevech, podporuje činnost slinivky břišní, hubí střevní parazity (hlísty), zvyšuje tvorbu mateřského mléka.

Nálev

  • 2 čajové lžičky drcených semen zalijeme 1/2 litrem vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat. Pijeme v průběhu dne po polévkových lžících.

Další využití

  • Také jako náhražka pepře. Semena se přidávají do octa, chleba a alkoholických nápojů. V kosmetickém průmyslu se ze semen lisuje olej, který se používá při výrobě parfémů.

Pozor na předávkování- hrozí žaludeční obtíže.

Informace jsem čerpala ze svých zápisků a něco málo dohledala i na internetu.

květiny příroda
Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
O R
Dovoluji si nesouhlasit - ano, černucha je skvělá léčivka, ale SETÁ ! ! DAMAŠSKÁ je jedovatá https://www.bylinkyprovsechny.cz/ruzne/nezarazene-clanky/2226-cernucha-seta-a-jedovata-cernucha-damasska-rozdil
Anna Csanádiová
Zajímavé, také jsem ji dříve pěstovala .
Zuzana Pivcová
Neříká mi to nic, takže jen koukám. Je od pohledu moc hezká.
ivana kosťunová
Je nádherná
Věra Ježková
Mám ji doma suchou ve džbánu.
Alena Vávrová
Kdysi jsem černuchu také pěstovala, ale jen jako okrasu květinové zahrádky. O jejích léčivých účincích jsem nevěděla.
Jana Kollinová
Ještě-že se využívají jen semena. Tak krásnou květinku bych asi nekonzumovala.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...