Příprava na období penze
Ilustrační foto: pixabay.com

Příprava na období penze

30. 7. 2018

Penze je změna, a to velmi zásadní. Jako každá změna je dopředu spojena s nejistotami, obavami, hrozbou. Zároveň je penze změna relativně snadno předvídatelná, jak z pohledu času – kdy nastane – tak i z pohledu obsahu období, které představuje.

Můžeme se na ni poměrně dobře připravit. S jistou mírou nadsázky se dá říci, že se můžeme připravit tak, že se nástup na penzi stává jakýmsi plynulým přechodem z jedné práce na druhou, z jednoho zaměstnání na jiné. Oproti již pro mnohé již známému přestupu z práce do práce, ze zaměstnání do zaměstnání máme obrovskou výhodu v tom, že poměrně dlouho dopředu známe, kdy nastupujeme na penzi a zároveň si můžeme významně ovlivnit, co v novém období budeme dělat a jak.

Nevýhodou naproti tomu je hloubka a rozsah změny, kterou budeme muset zvládnout. Náš mozek obecně nemá rád změny a výslovně se brání změnám, které jsou hluboké a které se ještě nenaučil zvládat. Změna pro mozek znamená zvýšený výdej energie na to, aby se učil novému (vytvářel nová, trvalá neurospojení), a zároveň brání naplnění jeho primární potřeby předvídat, což vede k našim pocitům nejistoty, strachu, úzkosti a někdy až beznaděje.

Chceme-li si penze, ať trvá jakkoliv dlouho, opravdu užít, je třeba mozku pomoci zvládnout nejistotu, zvýšit předvídatelnost toho, co se má a bude dít, získat dostatek energie na plnou adaptaci na nové podmínky. Jak? Využijte toho, co už znáte:

-  kdy vás čeká nástup na penzi;
-  v jaké duševní i fyzické pohodě se nacházíte;
-  jaké je vaše sociální zázemí: blízcí, přátelé, známí;
- kdo jste a co vás baví, těší a dosud jste neměli čas se tomu věnovat;
- o co vám v životě jde, co vašemu životu dává smysl a jak jste ho dosud naplňovali;
- jaké příležitosti vám nové období nabízí;
- co vám umožňuje dělat nového;
- v čem, co vás baví, budete moci pokračovat, respektive dělat ještě intenzivněji;
- jaké sny byste mohli nyní žít;
- jak tyto příležitosti můžete využít;
- co vás nové období připraví a/nebo může připravit a jak jinak dosáhnout stejného efektu.

Když si takto zevrubně nebo podrobně zmapujete východiska, můžete přistoupit k vytvoření vlastní lákavé představy dalšího životního období, takové představy, která vás bude bavit naplňovat a žít, bude mít hlubší smysl a umožní vám žít spokojený, šťastný a smysluplný život.

Samotnou duševní přípravu na penzi završíte tím, že si dobře rozvrhnete, co kdy a jak potřebujete udělat, abyste svou představu dokázali naplňovat.

P.S.: Pozor na očekávání druhých. Mohou se rozcházet s vašimi představami a nejednou i být docela nevybíravě vymáhána. Přijímejte je pouze tehdy, pokud ladí s vašimi vlastními představami. Jen vy sami jste odpovědni za své žití a jen vy sami víte, co dělá váš život hodnotný a smysluplný.

 

Vladimír Tuka pro čtenáře portálu i60

 

 

 

 

neurokoučink psychika
Autor: Redakce
Hodnocení:
(4.8 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Danka Rotyková
Já se vlastně životu v důchodu teprve učím. Moc jsem se těšila. Plán jsem neměla přesně stanovený, ale věděla jsem, co už dělat nechci a i to, co bych si přála. Takže se snažím, aby se postupně alespoň některá ta přání splnila.
Hana Rypáčková
Práce mě bavila, ale být rentiérka mě taky baví. Většině mých známých se vede lépe než když jsme chodili do práce a starali se o rodiče a rodinu. Důležitá příprava byla našetřit si na byt. Kdo platí přemrštěné nájemní ceny, naříká.
Libor Farský
Šel jsem do důchodu v 60 letech hlavně proto, že jsem se obával zvýšení regulérního důchodového stáří a tedy zřejmě i snížení penze při jeho nenaplnění dřívějším odchodem ze zaměstnání třeba ze zdravotních důvodů. A dobře jsem udělal.
Jitka Caklová
Pracovala jsem od dětství. Od nástupu do pracovního procesu, který byl ze zákona, jsem se těšila na důchod. Jsem v něm 14 let a je přesně takový, o jakém jsem snila. NEJHORŠÍ variantou by pro mne by bylo, říci si: V životě jsem se nadřela dost, teď už budu jen odpočívat." Jsem šťastná důchodkyně, protože stále vím, co od života chci.
Dagmar Bartušková
S tou poslední větou článku souhlasím - i bych s ní začala.
Dagmar Bartušková
S tou poslední větou souhlasím - i bych s ní začala.
Věra Halátová
To je všechno individuální. Především je potřeba si uvědomit, že dnes do důchodu, nebo na penzi, chcete-li, nikdo nikoho neposílá. Skončit zaměstnání a odejít do starobního důchodu je naše právo, nikoliv povinnost. Takže když se někdo rozhodl, že skončí se zaměstnáním a bude si užívat starobního důchodu, asi ví, proč to dělá a ví, jak bude trávit svůj čas.
Olga Škopánová
Začít něco nového vyžaduje energii takže podle mě nejlehčí je pokračovat v tom dosavadním i když třeba už ne na plný plyn.
Olga Škopánová
Jo moc hezké rady tady bych jen podotkla šedá je teorie a zelený strom života.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.