Ve věku dvaaosmdesáti let zemřel bývalý americký astronaut Neil Armstrong, který se jako první člověk prošel po Měsíci. S odkazem na vyjádření rodiny zesnulého o tom informovala americká televize CNN. Podle vyjádření pozůstalé rodiny zemřel na komplikace po prodělané operaci srdce, které se podrobil tento měsíc.
Armstrongova kariéra začala v námořnictvu Spojených států amerických, kde sloužil jako pilot. Poté, co od námořnictva odešel, vystudoval letecké inženýrství na Purdueově univerzitě a stal se zkušebním pilotem Národního poradního výboru pro letectví.
Od konce padesátých let se zapojoval do programu letectva Man In Space Soonest, kde testoval raketový letoun North American X-15, a spolupracoval na vývoji raketoplánu X-20 Dyna-Soar.
V roce 1962 se stal členem oddílu astronautů NASA. Jeho kosmickou premiérou byla mise Gemini 8 v březnu 1966, během které se loď Gemini 8 spojila s bezpilotním raketovým stupněm Agena TV-8. Spolu s astronautem Davidem Scottem tak uskutečnili první spojení dvou těles na oběžné dráze.
Svou nejslavnější cestu nastoupil spolu s Buzzem Aldrinem a Michaelem Collinsem 16. července 1969. Během jednoho z nesledovanějších letů historie si do skafandru tehdy osmatřicetiletý Armstrong pouštěl i Novosvětskou symfonii Antonína Dvořáka.
Na povrch člověkem ještě nedotčeného Měsíce dosedl v přistávacím modulu Eagle (Orel) spolu s Aldrinen 20. července. Když sestupoval z modulu po žebříku, zapsal se do paměti lidstva i tím, že pronesl slavnou větu, že jde o "malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo". Na povrchu Měsíce pak s Aldrinen strávil téměř tři hodiny, během nichž sbírali vzorky, dělali pokusy a fotografovali.
„Byl to prostě úžasný pohled, předčil jakýkoliv vizuální zážitek, který jsem kdy potom měl,“ vzpomínal Armstrong později.
Po návratu ze své druhé a poslední vesmírné cesty patřil Armstrong k nejpopulárnějším lidem zeměkoule. V USA dostal Prezidentskou medaili Svobody, na měsíci po něm byl pojmenován jeden z kráterů, poblíž místa přistání.
V NASA zůstal do roku 1971, kdy odešel a přednášel leteckou mechaniku na Cincinnatské univerzitě. Později pracoval jako konzultant leteckých firem. V posledních letech se držel spíše v ústraní.
Za jednoho z největších amerických hrdinů historie označil Neila Armstronga i prezident Barack Obama. „Neil byl jeden z největších amerických hrdinů – nejen své doby, ale všech dob," uvedl Obama a nazval Armstronga mužem, který nás naučil, jak obrovská je síla jednoho kroku. Armstrong a celá posádka Apolla 11 ukázali podle Obamy celému světu, že americký duch může jít i nad rámec toho, co se zdá nemožné, stačí jen dostatek elánu a chytrosti.