Co jsme jedli, když nebyly supermarkety? Rádi bychom znali váš názor!
Ilustrační foto: pixabay.com

Co jsme jedli, když nebyly supermarkety? Rádi bychom znali váš názor!

1. 11. 2016

Přemýšleli jste někdy podobně? Co jsme jedli, z čeho jsme vařili, když neexistovala dnešní nepřeberná nabídka potravin a obrovské supermarkety?

Když byly letos na státní svátek poprvé supermarkety jeden den zavřené, mnozí lidé lamentovali, jako by vypukl hladomor. Další den byly opět narvané zákazníky, jejich vozíky překypovaly vším možným, na parkovištích nebylo kde zaparkovat. Mnohé starší dámy nad tím kroutí hlavou a říkají: Žily jsme a vařily, i když existovaly jen samoobsluhy s mizerným výběrem, přitom jsme doma  neměli hlad.

Magazín DNES na toto téma chystá článek a snaží se zjistit názory lidí, kteří dobu, kdy supermarkety neexistovaly, pamatují. Pokud máte chuť napsat na toto téma svůj postřeh, názor či zkušenost, zapojte se tímto do diskuse. Novináře vaše názory zajímají a budou použity v připravovaném textu.

Považujete dnešní počet supermarketů za přehnaný nebo do nich chodíte nakupovat rádi a často? Změnily se vaše nakupovací a stravovací zvyky od doby, kdy supermarkety do Česka dorazily? Jak vypadal váš běžný nákup za socialismu? Co jste kupovali, z čeho jste vařili, pociťovali jste nedostatek zboží a jakého? Zkrátka, vítáme každý názor týkající se tématu: Co jsme jedli a vařili, když nebyly supermarkety.

nákupy
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Várošová
Na všechno co tu popisují níže uvedení přispěvovatelé se pamatuji.Faktem je,že nebylo tolik zboží v regálech,jen usměvavá prodavačka,že se stála fronta na to či ono. Taky jsme vyrostli a dokázali jsme si vážit,že na zahradě nám co jsme si zasadili,jsme taky sklidili.Nic se nevyhodilo,vše se zužitkovalo i když nebyly mražáky,tak se hodně zavařovalo.Pamatuji se,že denně mi stačilo 20,-Kč na běžný denní nákup,rohlíky,chleba,půl másla a 2 nebo i 3 litry mlíka.Když jsem dělala nákup na sobotu včetně kousku masa a kabanosu tam mi stačily 200,-Kč a to jsem nákup sama neunesla.Jen podmáslí co jsme brali pro prase stálo 14,20 a to tam bylo 12 litrů,které se odlilo zvlášť do nádoby pro nás a zbytek pro prase.A to bylo husté a kvalitní,dnes nevíte , i kdyžje na obalu napsané podmásí,ale je to syrovátka nyní odpad .Taky tvarůžky byly za 1,90,jogurt kvalitní za 1.30,sodovka za 0,50 haléřů a taky jsme vyrostli a určitě byly potraviny kvalitnější jak nyní.Ale zase máme možnost výběru a zajít si do jakéhokoliv marketu.Také dříve se hnojilo přírodnými hnojivy,kravským hnojem a nyní máme vše ochucené chemickými přípravky.Tak v čem je dnešní maso a různé výrobky kvalitnější? Jsme na tom líp a jsme zdravější?Pochybuji.
Ladislav Vesecký
Paní Slavíková se trefila.
Ladislav Vesecký
Paní Kollinová, kačení mýdlo byla zvláštní sladkost nepopsatelné chuti. Představte si tabulkovou čokoládu, ale v barvě žluté, růžové, ale s chuti čokolády nemá nic společného. Snad někdo tady bude schopen tu chuť popsat. Pro nás děcka skvělé. To jsme si kupovali na svačinu do školy.
Jana Slavíková
Kačení mýdlo? Neříkali jste tak sladkému "mejdlíčku" - obdélník velikosti tabulky čokolády, rozdělený na 5 dílků, hnědý (těžko čokoládový), žlutý nebo růžový, Materiál neznámý, chuť příšerná, ale tenkrát jsme si mlaskali :-) Tenkrát jsme vařili, co bylo, dokázali jsme a hlavně naše matky zpracovat i méně kvalitní maso, ze základní zeleniny dělat téměř zázraky. Nemyslím, že by všechny současné potraviny byly špatné, jen je potřeba pečlivěji vybírat. Když kilo párků stojí 39,90, tak tam asi moc masa nebude, spíš žádné. Občas se mi stýská po chuti másla nebo po melounech za korunu :-)
Lenka Hudečková
Chodím nakupovat jen proto, že musíme jíst. Jinak mě nákupní centra vůbec nelákají. Nemám ráda nakupování a už vůbec ne na tak velkých plochách, kde jsou nyní supermarkety. U nás ve městě je jen Penny market, kde věčně nic nemají. Takže já nejradši nakupuji u jedné starší paní v malém krámku, kde seženu základní potraviny a to nám stačí. Také zde máme funkční masnu. Do Globusu a jiných velkých marketů jezdíme tak 1x za měsíc. Když už to musí být. I když jsem mladší než většina lidí zde na íčku, tak si ale dobře pamatuji na své sobotní nákupy. Mamka mě vždy vyslala ráno do konzumu pro chleba, máslo a třeba salám. Měli otevřeno od 8 do 10,30 h a stačilo nám to....
Zuzana Pivcová
Do debaty toho je z mé strany docela dost. Takže buď asi samostatný příspěvek nebo nic, protože redukovat se mi moc nechce.
Ladislav Vesecký
Já si vzpomínám na fantastické filé.Krásný zmrzlý obdelník perfektního ryního masa, 1kg za 16,- Kč. Dnes slisovaný rybý odpad! O ceně, raději nemluvím. Hrůza. Pak takový ve stříbrném staniolu trojůhelník tvarohový sýr, tekla z něho trochu syrovátka. Skvělé chuti. Mnoho dalších pamlsků. Kačení mýdlo, energit, žužu a mnoho dalších. To byly časy.
Anna Čípová
Jako dítě školou povinné jsem stávala ve frontách na maso, máslo a tvaroh. Během týdne jsme se stravovali ve školní jídelně a rodiče v závodní jídelně. Doma se maso připravovalo pouze v neděli a platila zásada, že se jí jen to, co dá zahrada a dům. Zavařovali jsme ovoce i zeleninu, připravovali sirupy a džemy. Jednou týdně se dělal velký nákup a dvakrát do týdne se ještě šlo pro čerstvé pečivo a mléko. V současné době chodím na nákupy každý druhý den. 600 metrů od bytu máme dva supermarkety a připravuje se stavba třetího, do které to bude pouze 200 metrů. Moje hlava to nebere, ale nic s tím neudělám. Zeleninu a ovoce nakupuji na trhu, maso převážně v masně. Nabídka potravin je obrovská, ale kvalita u některých značně pokulhává oproti době minulé.
Jan Korejs
Já bych se tedy do komunistické minulosti vracel hodně nerad. Rozhodně nesdílím názor, že byly potraviny kvalitnější. Bylo tomu přesně naopak. Z pytlíku brambor ze samoobsluhy se daly použít dvě tři brambory, jinak byly samá černá skvrna, z ovoce snad jen jablka, ostatní druhy často jen pro papaláše. Z příloh jen nudle a knedlíky, nebyly mnohdy luštěniny, nemluvě o zdravých potravinách. Kdo rád vzpomíná na staré časy, měl by si vzpomenout na prázdné regály, kdy byly konzervy jednoho druhu poskládány vedle sebe po celé ploše pultu. Kvalitní maso jen když měl člověk známé, anebo červenou knížku. Zelináři a řezníci kradli o sto šest, na pultech pro normální lidi byly nechutné flákoty. Dodnes si pamatuji, jak jsme před vánoci čekali ve frontách na cukr, ořechy, mouku, chodili jsme na střídačku s manželkou, protože dávali po jednom balení. Opravdu zpátky ni krok!
Jarmila Komberec Jakubcová
Do zemí kam létám (jezdit by bylo časově náročné) také žijí lidé bez hypermarketů či supermarkarketů. Nakupují na tržnicích, mně se to moc líbí - taková tržnice v Peru představuje neuvěřitelné množství všech druhů zeleniny, ryb, masa, koření či jiných potravin.Ale ráda se vracím do "civilizace" a ještě k tomu "globalizace". Třeba jogurt Danone dostanete i na Ukrajině ve Lvově. V minulém režimu jsem běžně nakupovala vv samoobsluhách, kupovala zboží takové jaké se koupit prostě dalo.Jsem městský člověk, neumím nic vypěstovat a zemědělství je mi na hony vzdáleno.Umím si vypěstovat v květináči pár bylinek, na zahradě mám trávník a kytičky. Měla jsem zakrslého králíčka, umřel věkem. Ano lze žít i bez hypermarketů ale je otázka jak - vracet se znovu "na stromy". Já doufám, že to nikdo nechce. Nic není ideální, ale máme se určitě o mnoho lépe než dřív.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.