Starý strom je jako starý člověk

Starý strom je jako starý člověk

8. 11. 2015

Mám stromy ráda a několik oblíbených pravidelně navštěvuji při venčení psa. Ale nejvíc obdivuji topol u bývalé mlýnské stoky. Snad proto, že ho znám od dětství, kdy mne vždy přitahoval svým mohutným vzrůstem.

Pravidelně jsem se s ním potkávala při návštěvách rodičů, kteří se ke stoce odstěhovali. Když už žila jen maminka, svěřovala jsem se mu se svými starostmi a pochybnostmi. Často mě viděl unavenou, běhala jsem tudy i několikrát za den. Uvědomovala jsem si, jak je podobný starému člověku. Kůra zvrásněna stářím, na kmeni otvory po ztracených větvích vypadaly jako křičící ústa a osleplé oči, zbylé větve hrozily zkřivenými hnáty.

Už se tam denně nedostanu, ale kdykoliv tudy procházím, vždy se mu pokloním. Pro mne je krásný.

Po letošní vichřici jsem spěchala ke stoce s obavami. Mnoho stromů v jeho okolí popadalo, ale můj stařeček jen ztratil jednu ze tří větví. Byl poraněný, ale žil. Zdálo se mi, že se bezzubými ústy usmívá, jako by v četných dutinách ukrýval ptáčky před vichrem.

Těším se s ním na první sníh, který ho přikryje bílým hermelínem a bude nad stokou králem.

Můj příběh stromy
Hodnocení:
(4 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Várošová
Přesně to tak bylo paní Zdenko.No vidíte a maminka mi ji pořád přednáší,když přijde k nám.Ta bude překvapena,když ji řeknu,že to není o jabloni,ale o starí vrbě.Děkuji moc a zároveň se omlouvám za moje i maminčiny neznalosti.Ráda svou chybu přiznám,myslela jsem,že ji maminka když jsem ji zveřejnila složila a po Vaěm upozornění jak píšete ,mi řekla že si ji pamatuje.Psala jsem tenktát ,že jsem s nechtěla přivlastnit báseň takového velikána jako byl J.Neruda.Nevím,jak ji to vysvětlím,když čítanku z té doby nemám.Ale i tak děkuji.
Naděžda Špásová
Hanko, moc hezké uctění stáří. Stromy mám taky moc ráda a hrozně mě štve, jak se teď všude kácí. Vždycky, když jsem v lese, obejmu si nebo pohladím stromy kolem sebe.
Zdenka Jírová
Paní Várošová,Vámi uvedená báseň je od Jana Nerudy ze sbírky Prosté motivy - Zimní a pojednává o staré vrbě, nikoliv o staré jabloni. Já si vzpomínám, že jste tuto báseň uvedla pod svým jménem jako Maminčina stará jabloň v oddíle Moje poezie a divím se, že na to nepřišel nikdo z obdivovatelek ˇVašeho básnického uměníˇ . Upozornila jsem Vás na to v Diskuzi, protože jsem se tuto báseň také ve škole učila a není mi zdaleka 90.let jako Vaší mamince, kterou tímto obdivuji, že si jí ještě pamatuje a přeji jí i nadále dobré zdraví.Druhý den byl už celý Váš příspěvek redakcí smazán. To se nedělá, chlubit se cizím peřím.
Zdenka Jírová
Krásná oslava přírody. Přírodu moc miluji, zvláště stromy a fyzicky mne bolí, když vidím, že je kácejí. Chodívám naší Zámeckou zahradou a fotím dokola její krásu jednotlivých stromů i života v ní. Kdo nemiluje nebo dokonce ubližuje přírodě, je duševní mrzák a ubožák. Žije jen poloviční život. Mám zde také jeden takový starý, vykotlaný kmen už nežijícího stromu, jen mech a drobný hmyz ho oživují. Lituji, že město včas nezachránilo před totální zkázou tohoto stařečka. Je ho stále méně a méně.
Zdenka Jírová
Krásná oslava přírody. Přírodu moc miluji, zvláště stromy a fyzicky mne bolí, když vidím, že je kácejí. Chodívám naší Zámeckou zahradou a fotím dokola její krásu jednotlivých stromů i života v ní. Kdo nemiluje nebo dokonce ubližuje přírodě, je duševní mrzák a ubožák. Žije jen poloviční život. Mám zde také jeden takový starý, vykotlaný kmen už nežijícího stromu, jen mech a drobný hmyz ho oživují. Lituji, že město včas nezachránilo před totální zkázou tohoto stařečka. Je ho stále méně a méně.
Lidmila Nejedlá
Ano, stromy jsou spjaty s našimi životy: A tak tam stál a díval se do polí. Byl jako král, sám v celém okolí. Korunu měl, ne však ze zlata a u nohou mu rostla tráva střapatá...
Lidmila Nejedlá
Ano, stromy jsou spjaty s našimi životy: A tak tam stál a díval se do polí. Byl jako král, sám v celém okolí. Korunu měl, ne však ze zlata a u nohou mu rostla tráva střapatá...
Eva Balúchová
Mám moc ráda staré stromy,vůbec přírodu.Je to to nejkrásnější co máme.Žádné umělecké dílo,ani umělecký předmět se nemůže k přírodě rovnat.
Jarmila Komberec Jakubcová
V mládí jsem věřila, že ve stromech jsou zakleté stromové víly. Vážím si stromů a jsem ráda, že se dnes stromy smí kácet jen v období vegetačního klidu.Zažila jsem, že jednou člověk, kterého jsem si vážila porazil strom v květu.U mně skončil, protože takový čin se mě hluboce dotkl.
Zuzana Pivcová
Ty staré kmeny mě takřka dojímají. Nafotila jsi je v celé jejich přetrvávající kráse. Když chodíme v létě na Hluboké podél rybníka do tamní malé ZOO, míjíme prastaré duby, které si snad opravdu pamatují zakladatele rybníků Jakuba Krčína. Některé jsou zpevněny kovovými obručemi, jiné už jen dutá torza a zdánlivě bez života, avšak najednou uvidíte, jak z jejich těla vyrážejí mladé zelené větévky. Tomu se nechce ani uvěřit, je to jako nesmrtelnost.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...