Češi jsou mistry
ve zpracování textu

Češi jsou mistry
ve zpracování textu

1. 8. 2015

Čeští reprezentanti dominovali na mistrovství světa v záznamu a zpracování textů, které se uskutečnilo v Budapešti. V konkurenci asi 500 účastníků z pětatřiceti zemí získali 46 z 91 medailí. Na společném soustředění na začátku července v Litovli trénovali několik hodin denně.

Šampionáty se konají ve dvouletých intervalech, ten letošní byl uspořádán v rámci 50. kongresu mezinárodní organizace Intersteno, založené parlamentními stenografy v Londýně v roce 1887. Z české výpravy získalo medaile patnáct účastníků.

Soutěží se v řadě disciplín, které se postupem technologického vývoje mění. Hlavní disciplínou je opis textu, v němž se hodnotí počet úhozů za 30 minut. Vedle této disciplíny byly v Budapešti hojně obsazeny také korektura textu a čím dál populárnější audiotranskripce. To je přepis diktátu v jazyce dle volby soutěžícího, nejčastěji jeho mateřštině. Desetiminutový rychlý záznam si mohou soutěžící vracet, zpomalovat nebo zastavit. Tato disciplína má úzkou vazbu na praxi. Ve většině světových parlamentů takto zaznamenávají projevy řečníků.

Začínat se záznamem a zpracováním textu je podle trenéra a zástupce Česka v organizaci Intersteno Jaroslava Zaviačiče ideální už v deseti letech, kdy ještě nemají děti rozvinuté zlozvyky při práci s počítačem, tedy psaní textu se zrakovou oporou. "Úspěšní závodníci v psaní obvykle vynikají ve všem, mívají dobrý prospěch, vysoké IQ, jsou schopni vysoké koncentrace, bývají dobrými čtenáři. Výhodou je i muzikálnost co do rytmu a často i techniky prstů, například u klavíristů," uvedl Zaviačič.

Účastníci kongresu v Budapešti se shodli, že výuka ovládání klávesnice je v Česku i v dalších zemích ve školách zanedbávaná. Pro závodníky přitom není soutěžení jen koníčkem, ale díky vysoké produktivitě při tvorbě textu jsou využíváni na různých jednání.

Český jazyk
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Mám podobnou zkušenost jako paní Šenbergerová .Datluji také, ale jde mi to docela rychle. Jen na PC musím hlídat překlepy.
Alena Tollarová
Ano, v roce 1973 nám v předmětu technika administrativy vyprávěli cosi, čemu jsem vůbec nerozuměla a říkali tomu děrné štítky. Soutěžila jsem tenkrát v těsnopise a psaní na stroji. Ale také ve stenotypistice, kdy jsme si čtený text zapisovaly těsnopisem a pak přepisovaly na stroji. Když jsme se nedívajíc na klávesnici položily ruku vedle a napsaly tam úplné nesmysly, počítalo se to za jednu chybu ... to byly časy. A všema deseti jsem přešla na klávesnici počítačovou a vůbec nevím, kde je které písmenko. Ráda jsem si přečetla, že se pořád v opisu textu a podobných disciplínách soutěží ...
Zuzana Pivcová
Také jsem měla, Jano, tu učebnici Psaní na stroji všemi deseti. Musela jsem se donutit psát, protože jsem měla německou diplomku a nemohla jsem u někoho sedět a diktovat mu, nebo někomu zadat přepis mých čmáranin. Deseti píšu dodnes, ale počítač je jiný než můj starý kufříkový Consul, takže tu mastím překlepy a už se dívám na klávesy, což jsem na stroji nedělala.
Jana Šenbergerová
Zajímavý článek. Kdysi dávno jsem se sama naučila podle příručky psát všemi deseti, ale pak jsem se nemoudře vrátila k datlování a už mi to zůstalo.
Květoslava HOUDKOVÁ
Na Hospodářské škole jsme měli těsnopis i psaní na stroji. Pro těsnopis bylo dobré, že jsem psala drobné znaky a tím "šetřila" čas. Profesor pro psaní strojem sedával na rohu stolu, pravítkem udával rytmus, dle kterého jsme psali - pomaleji/rychleji. - Běda té, která se "uklepla" mimo daný jednotný rytmus = okamžitě ji pravítkem přetáhl. Ale dobře nás naučil - ještě teď na notebooku píši všemi 10.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.