V Michalově statku v Pohledi na Havlíčkobrodsku se slaví pravé staročeské Vánoce. Vstupem do skanzenu se turisté ocitnou rázem na přelomu 17. a 18. století. Obytné stavení s malými okny, černou kuchyní, světnicí s komorou, maličký špejchar, kolna a stodola vypadají jak ze starých románů Boženy Němcové. Veřejnosti se statek po rekonstrukci otevřel před deseti lety, letos byl prohlášen národní kulturní památkou.
„Zaplať pánbůh se za deset let nezměnilo vůbec nic, dodržujeme tradici. Návštěvníci tu mohou nahlédnout do doby před zrušením poddanství v době Vánoc. Máme tady tu klasickou štědrovečerní večeři, předvádíme mlácení obilí, štípání šindele a v sousedním domku si lidé poprvé mohou prohlédnout výrobu místní zakuřované keramiky,“ řekl starosta Pohledi a zachránce památky Jindřich Holub. V hospůdce naproti statku mohou zájemci ochutnat staročeské vánoční pokrmy.
Na štědrovečerním stole stojí vrkoč – pletenec zdobený jablky, chleba, vánočka a kuba. „Je tu také všechno, co statek dal: vejce, med, hrách, nebo třeba sušená jablka. Byla to postní jídla, tedy žádné maso. Stromeček tehdy neznali, ale máme tady betlém,“ popsal Holub.
Ruinu statku přeměnil za pomoci dotací v unikátní skanzen. Dodržel přitom všechny staré řemeslnické postupy. Lidé ve vsi mu příliš nefandili, mínili, že je to utopie. Teď byl Michalův statek prohlášen národní kulturní památkou. Holub by byl nejraději, kdyby se v celé vesnici žilo postaru, kdyby obec o pár číslech na tom postavila turistickou prosperitu. „Starostou mě zvolili zase, tak už snad tak neprotestují. Obec na údržbu památky dává ročně 20 000 až 30 000 korun, což se vybere na vstupném,“ dodal.
Památku čeká začátkem příštího roku výměna podlahy v jednom z chlévů, vybudování rumpálu u studny a některé další drobné stavební práce. Statek chce starosta také oživit větším množstvím hospodářských zvířat. Na malém políčku by návštěvníkům rád předvedl polní práce s dobovým náčiním a s kravským potahem.
Od roku 1591 na statku sídlil rod Michalů, po němž nese jméno dodnes. V roce 1788 Václav Michal statek od vrchnosti vykoupil za 195 zlatých. Za socialismu statek užívalo místní zemědělské družstvo a začal chátrat. V roce 2000 ho obec koupila od posledního majitele Karla Michala.