Novoroční ohňostroj
připomene Wericha

Novoroční ohňostroj
připomene Wericha

29. 11. 2014

Novoroční ohňostroj nazvaný Stroj času v Praze připomene odkaz Jana Wericha, Antonína Dvořáka, sametovou revoluci i spartakiádu. Více než desetiminutová pyrotechnická show bude odpálena z Letenských sadů 1. ledna v 18:00. Hudbu k ohňostroji si budou moci diváci opět pustit z rádia.

Ohňostroj se jmenuje Stroj času, což je původní název metronomu na Letné z roku 1991, jehož autorem je sochař Vratislav Karel Novák. "Myšlenka je založená na představě 'letenského metronomu' coby magického přístroje uskutečňujícího cestu napříč časem v pěti obrazech," píše se ve scénáři ohňostroje.

První tři obrazy zpodobní vybraná období 20. století, čtvrtý 19. století a v pátém se ohňostroj zase vrátí do současnosti. Jednotlivé části bude oddělovat tikání hodin a gong. K obrazu prvnímu obrazu na téma sametové revoluce autoři ohňostroje přiřadili kromě hudby Johna Williamse Victory Celebration také zvukový záznam dobového vysílání Československé televize. Pyrotechnické efekty k němu budou v národních barvách.

Proti proudu času se pak diváci za zvuků písně Michala Davida přesunou do 80. let. "Píseň Poupata byla zvolena jako typický hudební doprovod spartakiády 85. roku s úmyslem vyvolat částečně nostalgické a částečně úsměvné dojmy v řadách diváků," uvádí scénář. Na spartakiádní cvičení odkazuje i červeno-zelená choreografie pyrotechnických prvků.

Třetí obraz doprovodí píseň Jana Wericha Kat a blázen. Pyrotechnické obrazy doplňují slova písně, autoři tuto část přirovnali k "ohnivé divadelní inscenaci".

Čtvrtý obraz doprovodí symfonie z Nového světa od Antonína Dvořáka. "Scénografie pro tento obraz je vyhotovena jako příběh cestovatele s podobnými pocity, které prožíval Antonín Dvořák. Příběh začíná vystěhováním z malé země do širého světa, následuje přetrvávající úžas při spatření velkoleposti a mohutnosti cizích zemí. Ovšem úžas se časem mění na stesk po rodné zemi," píše se v dokumentu.

Poslední obraz "Blýská se na lepší časy" má odkazovat na současnost. Doprovodí ho skladba Europa do americké kapely Globus. V ohňostroji se v této části zopakují všechny předchozí efekty v jiných sekvencích. Obraz má ukázat také vlastnosti českého národa například "přes společenské odlišnosti nalézt v případě globální krize sílu se semknout a čelit problému jako jeden nebo i přes generace trvající furiantské nátury a staleté stížnosti dokázat milovat vlast, ve které žijeme". Finále pak má ukazovat Evropu jako jeden celek a pozici Čechů v ní.

Nejlépe bude ohňostroj vidět z Dvořákova nábřeží, Čechova mostu a Pařížské ulice. Firmě Ohňostroje Krupička, která novoroční pyrotechnickou show zajišťovala už vloni, za něj magistrát zaplatí 1,195 milionu korun. Hudbu k ohňostroji bude vysílat Český rozhlas Regina na frekvenci 92,6 FM.

Dříve se novoroční ohňostroj v Praze odpaloval i ze Střeleckého ostrova. Ochranáři to však kritizovali, protože rachejtle plašily vodní ptactvo.

ohňostroj
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Tak tohle Pražanům tiše a upřímně závidím. Ohňostroje s hudbou miluji. V menším vydání je míváme i v našem městě.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.