Před 75 lety, 7. května 1939, byly slavnostně uloženy ostatky českého básníka Karla Hynka Máchy na pražském vyšehradském hřbitově. Jeho druhý pohřeb se tehdy stal manifestací proti nacismu. Mácha zemřel 8. listopadu 1836 v Litoměřicích. Pochován byl původně na litoměřickém hřbitově, kde byly jeho ostatky uloženy na téměř 102 let.
Převezení Máchových ostatků do Prahy se stalo slavnostní událostí a jeho rakev byla nejprve vystavena v Pantheonu Národního muzea. Velkolepého pohřbu se účastnil desetitisícový dav a nad Máchovým hrobem promluvili například generál Rudolf Medek nebo básník Josef Hora.
Mácha je považován za nejvýznamnějšího představitele českého romantismu. Narodil se 16. listopadu 1810. Syn mlynářského pomocníka se začal poezii věnovat již na gymnáziu, svou první báseň uveřejnil v 21 letech. Miloval přírodu, byl neúnavným cestovatelem a hrál divadlo. V roce 1836 ukončil studia práv a získal místo advokátského praktikanta v Litoměřicích. Krátce předtím vydal vlastním nákladem svou vrcholnou báseň Máj - lyricko-epické dílo, které ovšem jeho současníci nepochopili. Mácha byl plně doceněn až Nerudovou a Hálkovou generací asi dvacet let po své smrti. Kromě poezie napsal také prózy Márinka a Cikáni, nebo svůj deník.
Před chystanou svatbou s Lori Šomkovou básník prochladl a zřejmě se i napil zkažené vody při hašení požáru. Na následky rychlé nemoci v den svatby (6. listopadu 1836) zemřel. Máchovi bylo necelých 26 let.