Středověký hrad Český Šternberk na Benešovsku, jehož majitel Zdeněk Šternberk oslaví 15. srpna devadesáté narozeniny, je návštěvníkům otevřen celoročně už přes deset let. Tuto otvírací dobu zavedla památka jako jedna z prvních v zemi. Gotický hrad návštěvníky láká především na zrestaurované exponáty, mezi které patří třeba několik starých hodinových strojů nebo sbírka rytin s tématem třicetileté války. „Každoročně ho navštíví kolem 100 tisíc turistů,“ řekla kastelánka Zuzana Míková.
Podle kastelánky se před mnoha lety hrad otevřel i v zimě, což pomohlo udržet dobrou návštěvnost. „Dříve jsme byli jedni z prvních, kdo v zimě hrad otevře, a bylo to hlavně pro cizince, protože dříve byly všechny objekty zavřené,“ podotkla Míková. Vyšší návštěvnost podobně jako ostatní památky hrad zaznamenává v letních měsících, méně lidí tam naopak chodí na jaře a na podzim.
Všechny peníze, který hrad potomka šlechtického rodu na vstupném vydělá, jdou zpátky do jeho oprav. V posledních letech byla opravena třeba jižní terasa nebo severní parkán, což je prostor před hradbami hradu. „Statické poruchy jsou jedny z nejdražších věcí, které se dělají neustále,“ uvedla Míková.
Hrad je podle ní výjimečný třeba tím, že má zrestaurovanou většinu exponátů. „Nyní necháváme postupně restaurovat koberce, obrazy a hodiny. Opravovat se musejí fasády i střecha. Té práce je tady hodně," dodala Míková.
Hrad kromě starých hodin, dokumentů, plánů měst a bitev nebo portrétů vojevůdců třicetileté války návštěvníkům ke zhlédnutí nabízí třeba sbírku obrazů bitev z 19. století z dob prusko-rakouské války. Velké obrazy bitev u Hradce Králové, Sadové nebo Kolína namaloval Filip Sternberg, který je dědečkem potomka šlechtického rodu Zdeňka Sternberga.
Hrad byl založen v roce 1241 Zdeslavem ze Sternberga a od středověkého gotického hradu prošel stavebním vývojem, při němž byl mimo jiné rozšiřován a zdokonalen obranným systémem. V roce 1949 československý stát hrad vyvlastnil a současnému majiteli z původního rodu patří opět od roku 1992, kdy jej vrátil v restituci.