Domovy pro seniory v Česku mohou od nynějška získat značku kvality a za své služby až pět hvězdiček, jako mívají hotely. Označení uděluje Asociace poskytovatelů sociálních služeb. Chce tak starším lidem i jejich rodinám usnadnit případný výběr zařízení a ukázat, kde se žije lépe. Informoval o tom prezident asociace Jiří Horecký, který Značku kvality v sociálních službách v Praze představil. Označení patří do programu Česká kvalita.
"Hezká fasáda a recepce ještě nejsou zárukou toho, že se v domově bude seniorovi dobře žít. Hodnotí se ty nejdůležitější oblasti, které odrážejí to, zda jde o kvalitní život," poznamenal Horecký.
V Česku funguje kolem 500 domovů pro seniory. Značku zatím dostalo 27 zařízení. Obdržela od tří do pěti hvězdiček. Seznam je na webu www.znackakvality.info.
Posouzení se týká bydlení, stravování, péče, partnerství i kultury a volného času. Hodnotí se na 300 kritérií. Domov může získat až 1000 bodů. Nejvíc jich může nasbírat za bydlení a péči.
O značku kvality se mohou ucházet jen zařízení, kde si mohou senioři zamykat svůj pokoj a mohou se po budově a jejím okolí volně pohybovat. Domov musí být bezbariérový. V tří- či vícelůžkových pokojích může být maximálně 30 procent lůžek. Pokoje také musí být neprůchozí. Hodnocení trvá asi čtvrt roku. Zahrnuje dotazníky pro provozovatele i obyvatele a jejich rodiny. Posuzují se jídelní lístky i program a rozvrh dne. Vše pak hodnotitelé prověří na místě. Značka se dává na tři roky.
Domovy za proces přezkoumání zaplatí podle své velikosti zhruba od 15 000 do 20 000 korun. Hradí prý jen náklady. Šéf asociace uvedl, že značka neusnadní situaci pouze klientům, ale pomůže i zařízením. Dozvědí se totiž o svých slabých místech a dostanou doporučení, jak mají situaci zlepšit.