Svatopluk Beneš, poslední
z elegánů stříbrného plátna

Svatopluk Beneš, poslední
z elegánů stříbrného plátna

24. 2. 2013

Svého času platil Svatopluk Beneš za největšího elegána stříbrného plátna. Šarmantní herec a lamač ženských srdcí, od jehož narození uplynulo 24. února 95 let, přitom odjakživa toužil být komikem. Ze škatulky romantických milovníků, ale i světáků a lehkomyslných hejsků se však dostal až ve zralém věku. Svůj mistrně dávkovaný suchý humor uplatnil zejména na jevišti Městských divadel pražských (MDP), kde strávil čtyřicet let.

Milovník i nadporučík

S herectvím začínal rodák z Roudnice nad Labem již jako šestnáctiletý, během studia pražské konzervatoře, kdy zaskakoval v Národním či Stavovském divadle. Už tehdy se také objevil ve filmu, kde debutoval v roce 1934 ve snímku Svatopluka Innemanna Hudba srdcí.

První milostnou scénu si Beneš zahrál jako jedenadvacetiletý ve filmu Ohnivé léto, a to s tehdy už velmi populární Lídou Baarovou. „Měl jsem hroznou trému, když jsem ji měl políbit do výstřihu. Ale Lída mi řekla: Jenom se neboj a pořádně mě bafni. Tak jsem to udělal,“ líčí nezapomenutelný zážitek jeden z mála herců, který Baarovou nezavrhl ani v jejím těžkém období. Ve vykonstruovaném procesu v roce 1946 dokonce vystoupil Beneš jako jeden z korunních svědků její obhajoby.

Následovaly další snímky, v nichž tento urostlý elegán mohl uplatnit svůj šarm, například Pohádka máje, Noční motýl, Hostinec U Kamenného stolu či Dobrý voják Švejk (1957), kde ztvárnil nezapomenutelného nadporučíka Lukáše po boku Rudolfa Hrušínského.

Být hercem je řehole

Benešových divadelních i filmových partnerek bylo mnoho, ale jak sám přiznává, byl spíše milovníkem na plátně než v životě. Výjimkou z tehdejších hvězd, s níž Beneš jistou dobu žil, byla Adina Mandlová. „Ale bylo to krátké. Adina byla o osm let starší a velmi mi imponovala,“ poznamenal Beneš. Se svou manželkou Boženou byl více než půl století a narodily se jim dvě děti.

I na jevišti vytvořil Beneš desítky rolí a divadlo pověsil na onen pověstný hřebík až v roce 1990. Ze stříbrného plátna ale dočista nezmizel, naposledy se před kamerou objevil v roce 2003 v dramatu Želary, v němž si držitel Ceny Thálie za celoživotní dílo zahrál poprvé ve filmu s další legendou Zitou Kabátovou.

Kromě opojných úspěchů zažil i těžké chvíle. „Být hercem to také znamená stanout zlomen vlastní bolestí tváří v tvář publiku, a přesto nedat najevo svůj stav. Hrát a přitom mít na tváři lehký smích, hluboký v srdci žal,“ napsal ve vzpomínkové knize Být hercem.

Svatopluk Beneš zemřel 27. dubna 2007 v 89 letech ve Vinohradské nemocnici po dlouhé nemoci, kvůli které byl poslední čtyři roky upoután na lůžko.

herecké legendy
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 15. týden

Uplynulou sobotu proběhll 34. ročník vyhlašování cen České hudební akademie Anděl. Ve vědomostním kvízu tohoto týdne si budete moci otestovat, jak znáte současnou českou hudební scénu. Zabrousíme ale také trochu do historie...

AKTUÁLNÍ ANKETA

Digitalizace postupně prostupuje všemi státními úřady. Jak jste na tom vy - využíváte možnost vyřizování nejrůznějších žádostí on-line (pomocí počítače či mobilu), anebo raději navštěvujete úřady osobně?

Pokud to jde, vyřizuji vše "on-line"

20%

Snažím se vyřizovat věci "on-line", ale ne vždy se mi to daří

20%

Nevím, neumím na to odpovědět

19%

Mám radši osobní vyřizování záležitostí na úřadech

20%

On-line nevyřizuji nic, je to pro mě složité

21%