Pro delší a kvalitnější život stačí málo, říká Vojtěch Hlavenka, šéf startapu, který vyvinul snímač měřící stres a regeneraci
Spoluzakladatelé startupu Elonga Radim Šlachta a Vojtěch Hlavenka. FOTO: POskytnuto společností Elonga

Pro delší a kvalitnější život stačí málo, říká Vojtěch Hlavenka, šéf startapu, který vyvinul snímač měřící stres a regeneraci

23. 5. 2024

Ačkoliv se doba dožití v posledních letech prodlužuje, ne vždy jde o život ve zdraví. S vážnými zdravotními problémy bojuje po šedesátce 40 % Čechů, četnost drobných potíží pak stoupá již po třicítce. Platí přitom, že čím dříve o sebe začnou lidé pečovat, tím spíše si svá tzv. zdravá léta prodlouží.

Poslední průzkumy však mluví pozitivně – více než 60 % Čechů chce o své zdraví pečovat více. Stoupá proto zájem o produkty, které jim napoví, co jejich tělu prospívá a co naopak škodí. Potvrzují to i data českého startupu Elonga, jejíž snímač na měření variability srdeční frekvence používá pouhých pět měsíců od uvedení na trh již 5 000 uživatelů. "Elonga vás dokáže prostřednictvím tří minutového měření informovat o míře stresu, regenerace a připravenosti. Na základě těchto dat vám navrhne optimální pohybovou aktivitu," vysvětluje Vojtěch Hlavenka, spoluzakladatel a šéf společnosti Elonga.

Jak vlastně vznikl nápad vyvinout snímač, který umí na základě měření srdeční frekvence popsat stav organismu?
Nápad vyvinout snímač vznikl ve chvíli, kdy jsme si uvědomili, jak obrovský potenciál nám metoda spektrální analýzy, kterou k měření používáme, přináší. Jde totiž o nejpřesnější způsob, jak variabilitu srdeční frekvence (HRV) změřit a zároveň o stavu lidského organismu dokáže říct tolik, co téměř žádná jiná analýza. Problém byl však v tom, že měření dříve probíhalo pouze v laboratorních podmínkách a trvalo kolem 20 minut – pro “běžného smrtelníka” bylo proto velmi složité se k němu dostat. My v tom však viděli od začátku velkou příležitost – zkrátit jej pomocí matematických modelů a umělé inteligence bez ztráty přesnosti tak, aby bylo snadno dostupné téměř komukoliv a mohl z něj profitovat každý z nás. A to se nám povedlo. Aktuálně může měření spektrální analýzou využít kdokoliv, a to bez nutnosti docházet do laboratoře – stačí věnovat měření 3 minuty ráno každý den, a to rovnou z pohodlí vlastní postele.

Jak dlouho vývoj snímače Elonga trval a kdo se na něm podílel? Byli v týmu i kardiologové?
Vývoj snímače trval v podstatě 30 let – tehdy totiž spoluzakladatel Radim Šlachta vydal svou disertační práci, která se tématu věnovala. Pozici kardiologa v týmu tak zastával právě Radim, dále v něm bylo také několik matematiků, kteří s námi celý algoritmus vyvíjeli. Radim se výzkumu spektrální analýzy věnoval nejprve 20 let na akademické půdě, poté jsme 7 let spolupracovali přímo s profi sportovci a následně jsme došli až ke vzniku Elonga snímače.

Můžete jedoduše popsat, co vlastně Elonga umí, tedy co měří, jaká data a jak je vyhodnocuje?
Celé to funguje tak, že si snímač nasadíte ihned po probuzení, věnujete měření 3 minuty svého času a my tak získáme data, která jsme schopni dále interpretovat. Elonga měří intervaly mezi jednotlivými srdečními tepy s přesností na tisícinu sekundy, díky čemuž získáme přibližně 60 parametrů HRV. Ty poté pomocí naší unikátní analýzy vyhodnotíme a poskytneme uživateli srozumitelnou zprávu o aktivitě jeho autonomního nervového systému, respektive o jeho dvou větvích – parasympatiku a sympatiku. První zmíněný informuje o regeneraci organismu, druhý pak o stresu organismu. Kromě toho snímač změří také tzv. readiness, tedy připravenost organismu na daný den, a funkční věk – ten udává, jak je vaše tělo staré či mladé oproti skutečnému kalendářnímu věku. 

Co se z výsledků vlastně dozvím?
Elonga vás dokáže prostřednictvím tříminutového měření informovat o míře stresu, regenerace a připravenosti. Na základě těchto dat vám navrhne optimální pohybovou aktivitu a zároveň poskytne čistě objektivní zpětnou vazbu o tom, co vašemu zdraví prospívá a co naopak škodí. Dokáže tak upozornit i na přicházející nemoc nebo třeba chronický stres – tedy věci, které ve velké míře ovlivňují kvalitu i celkovou délku našeho života. Mluvíme proto o Elonze jako o takovém průvodci zdravým životním stylem – slouží totiž k tomu, aby vás každý den správně nasměrovala a pomocí drobných, ale pravidelných, kroků zkvalitnila váš život.

Je to tedy tak, že mi Elonga doporučí, co mám pro své zdraví udělat – třeba více chodit nebo naopak více odpočívat či více spát?
Přesně tak. Díky tomu, že se uživatel měří ideálně každý den, má Elonga dlouhodobá data a vy tak můžete sledovat, ve kterých dnech byly vaše hodnoty lepší a kdy naopak pokulhávaly. Na základě toho pak můžete vypozorovat, které věci či aktivity vám nedělají dobře a které naopak vašemu organismu prospívají. Důležité je zároveň to, že Elonga nepoužívá obecné poučky, ale každému člověku radí na míru s ohledem na individualitu každého z nás.

Může Elonga zjistit, že něco v mém organismu funguje špatně, že mám třeba nemocné srdce?
Data měříme na populační škále, což znamená, že je porovnáme s hodnotami vašich vrstevníků. Pokud tedy máte oproti nim například dlouhodobě velmi nízkou regeneraci, může to indikovat nějaký problém, o kterém nevíte. Dokážeme tedy na potenciální problém poukázat, konkrétní diagnózu však určit nedokážeme, to přenecháváme lékařům.

Nemůže mě naopak měření ještě více stresovat, tedy že se budu bát, co mi snímač naměří?
Chápu, kam tím míříte, člověk si to snadno připodobní například k měření tlaku v ordinaci praktického lékaře, což většinu z nás už předem stresuje. Měření Elongou však probíhá v prostředí domova, kde se cítíme zpravidla mnohem bezpečněji a jistěji než v lékařském prostředí, navíc se měříme ihned po probuzení, kdy bychom ještě žádnými okolními vlivy ani stresem neměli být ovlivněni. Pokud se však uživatelé i tak obávají zkreslení výsledků, je dobré se před měřením párkrát zhluboka nadechnout, vydechnout a teprve poté s ním začít. Zároveň věřím, že po několika měřeních už i tento prvotní stres opadne a pro člověka se měření stane klidnou ranní rutinou. 

V čem se Elonga liší od jiných přístrojů, například tzv. chytrých náramků, které měří tep, kroky, ale i „hladinu stresu“?
Naprostá většina chytrých hodinek a náramků měří aktivitu během dne. Elonga oproti tomu měří váš stav standardizovaně 3 minuty po probuzení, kdy ještě nejste ovlivněni okolními vlivy a případnými stresory, výsledky jsou tedy maximálně objektivní. Pokud již chytré hodinky máte, Elonga je skvělé doplnění v měření stresu, regenerace, připravenosti či funkčního věku, primárně však v doporučení aktivit na míru pro každý den. Individuálně každému z nás tak, abychom šli svému zdraví naproti. Hladinu stresu “měří” v ojedinělých případech i některé chytré hodinky, ty ji však lépe řečeno odhadují podle souvislostí jiných parametrů. Neměří aktivitu sympatiku autonomního nervového systému jako Elonga, výsledek má tedy velmi nízkou výpovědní hodnotu. 

 

Snímač1.jpg

Elonga_mockup_06.jpg
Fotografie poskytuty společností Elonga

 

Předpokládám, že se výsledky měření zobrazují v mobilu, tedy Elonga vyžaduje mít chytrý mobil, je to tak?
Ano, pro používání je nutné vlastnit chytrý mobil a připojení k internetu. Pro zobrazení a interpretaci dat je totiž potřeba stáhnout si Elonga aplikaci, která vám vše srozumitelně vysvětlí. 

Je párování s mobilem jednoduché?
Ano, je to velmi jednoduché. Snímač s mobilním telefonem spárujete pouze jednou přímo v mobilní aplikaci, při dalším měření se již připojí automaticky. 

Kolik snímačů Elonga už jste prodali a kolik stojí?
Během prvních šesti měsíců jsme prodali více než 6000 snímačů. Cena snímače je 1 890 Kč, aplikace je pak zdarma. Naším cílem je, aby byla Elonga dostupná široké veřejnosti, čemuž odpovídá i pořizovací cena. 

Jaká je technická podpora Elongy – když třeba zjistím, že snímač nefunguje, na koho se pak mohu obrátit?
V takovém případě stačí napsat na náš e-mail support@elonga.com, telefon uvedený na webových stránkách, Facebook či Instagram. Jednoduše jakýmkoliv způsobem, který je pro vás pohodlný.

Kdo Elongu nejvíce využívá? Jsou to hlavně sportovci?
Nikoliv, na sportovce necílíme, právě naopak. Chceme technologii dostat k běžným lidem, kteří se nehoní za výkony, netráví spoustu času v posilovně a často ani žádný konkrétní sport vůbec neprovozují. Jde nám o širokou veřejnost, která chce jednoduše utužit své zdraví a hledá, jak na to. Chceme ukázat, že pro delší a kvalitnější život nejsou potřeba každodenní heroické sportovní výkony, ale že stačí v podstatě málo. O něco více přirozeného pohybu, méně stresu, větší napojení na vlastní tělo. Nejčastěji jsou tak našimi uživateli lidé od středního věku dál, kteří si uvědomují, že jejich tělo začíná být zranitelnější a je potřeba se o něj starat. 

Může Elongu používat více lidí?
Ano, snímač může používat více lidí. Myslíme si však, že pro více než 2 členy domácnosti to není příliš praktické, protože jej musí vždy spárovat s jiným telefonem a předávat si jej, což při ranním měření není příliš pohodlné. I proto jsme snímač nacenili tak, aby byl finančně dostupný skutečně maximu lidí. 

Na vašem webu píšete: Když se budete o své tělo starat už teď, ve stáří budete fit. Hodí se vůbec Elonga pro starší lidi, mohou i ve stáří něco udělat pro své zdraví, pracovat na své kondici?
Samozřejmě, nikdy není pozdě začít pro své zdraví dělat něco víc. Čím starší člověk je, tím více si musí své zdraví hlídat. Každý neodhalený problém totiž může natropit ještě o něco větší neplechu než v mladším věku, kdy člověk regeneruje zpravidla lépe. Proto bych snímač doporučil každému, komu na jeho zdraví záleží a chce k němu přistupovat zodpovědně. 

Jste mladý člověk, začal jste podnikat už v 15 letech, nyní řídíte firmu, která má několikamilionový obrat a chystá se na zahraniční trhy. Jak moc je pro vás podnikání stresující, co na vaše pracovní vytížení říká Elonga?
Stresující je podnikání hodně, ale bez toho to jednoduše nejde. Kdo říká, že ho podnikání nestresuje, nedává do něj všechno. Jsem perfekcionista a když se pro něco nadchnu, jdu do toho naplno. U Elongy to platí o to víc, protože jde o projekt s celospolečenským přesahem – dokážeme skrze něj pomoci milionům lidí žít zdravěji. To je pro celý náš tým obrovská motivace a svým způsobem i mise. Elonga mi sice dlouhodobě ukazuje vysoký stres, zároveň ale i vysokou regeneraci, takže jsem naštěstí schopen takto velkou zátěž uregenerovat. Jsem přesvědčený, že je to zejména díky pravidelnému pohybu i kvalitnímu spánku a já tak můžu ve velkém tempu pokračovat. Kdybych se přeci jen řítil do nějakého problému, Elonga mě o tom včas informuje a já tak budu vědět, že je potřeba zvolnit. Zdraví máme jen jedno a pokud chceme s naším týmem tolika lidem na světě pomáhat s tím jejich, sami se musíme držet v kondici. 

 

 

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.