Procházkový Číčov
Foto: autorka

Procházkový Číčov

10. 3. 2019

Mňau, chce se mi říct při vyslovení názvu dalšího z podivuhodných vrchů v Českém středohoří. Cestou z Lovosic směrem na Most se pojednou začne měnit ráz středohorské krajiny. Zalesněné kopečky vystřídají taková holátka sympatických tvarů. Při občasných cestách tímto směrem mě vždycky při projíždění touto krajinou prostoupí touha okamžitě zastavit a na jeden po druhém z těchto kopečků si vyběhnout. Jeden z nich je však při každém pohledu tak magický, že vím, že bude můj. A představte si, že mi najednou napsala spolužačka ze střední, se kterou jsme si popovídaly při posledním srazu. A píše mi, jak magický je pro ni vrch Číčov, kam jezdí už asi patnáct let a touží zažít na něm východ slunce. To byl poslední impuls a okamžitě burcuji kamarádku, turistku Věru a lákám ji na výlet. Nezaváhala ani chvilku a už nás vezl autobus.

Naplánovaly jsme si, že vylezeme na Číčov a pak to vezmeme procházkou z Hořence pod Číčovem přes Jablonec a Sinutec na autobus do Kozlů. Všímáte si, že kromě sympatických kopečků mají sympatické názvy i vesničky?

Číčov je významnou přírodní rezervací, známou botanikům i mineralogům. Na bezlesé stepi, spásané ovcemi a kozami, na jižní straně zjara najdeme bohatý porost koniklece lučního českého, hlaváčky i teplomilné trávy (kavyl Ivanův, kavyl vláskový) a další rostlinky. A nemohu nezmínit, že Číčov je proslulou lokalitou minerálu aragonitu. Od doby nálezů parádních kousků už uplynula řádka let, leč i dnes se dají na polích nalézt drobné hezké "kamínky".

Autobus nás tedy vyplivl na zastávce u hlavní silnice, protože do malých vesniček nezajíždí. Zastávka je však téměř u kýženého kopce, vysokého 477 m. Projdeme Hořenec a za vesničkou o pár číslech je vyšlapaná cesta na kopec. Udělalo se pěkně, modré nebe střídají bílé oblaky, pofukuje větřík, a tak stoupáme vzhůru. Máme radost, protože vidíme ze země vykukovat na svět první letošní koniklec. Shora je pěkný kruhový výhled na Brník, Srdov, Oblík, Ranou, Milou, Most ... Zděšeně však hledíme na díru vykopanou na vrcholu. Někdo si musel vzít krumpáč a dal se asi do dobývání ... nechtějte, abych opakovala, jak jsme zlatokopa titulovaly.

V dolíčku v závětří jsme si za skřivánčího prozpěvování snědly svačinku a vydaly se dolů. Prošly jsme další vesničku Jablonec, kde mají zřejmě z požární nádrže udělané pěkné koupaliště. Malé, ale naše. Některé domy jsou pěkně upravené, ale je tu bohužel i dost svědků neblahé minulosti.

Výlet se naplánovat dá, počasí nikoli. A svatý Petr nám ukázal, kdo je tady pánem. Krásný den se rychle proměnil, bílá oblaka vystřídaly šedivé mračouny s vypadávajícími kapkami a vítr nám rve vlasy. Rychle se rozhodujeme a ještě před Sinutcem (škoda, je tam kaplička) jsme zavelely k návratu cestou nejmenšího odporu, tj. zpátky do výchozího bodu.

Douška. Támhle ten kopec se mi líbí, tam se musíme vypravit, ukazuje Věra na takový jako dvojkopec. Jeli jsme tu okolo s turisty a někdo říkal, že se jmenuje tak nějak jako Kobyla. Mám s sebou vytištěnou mapu okolí, tak se podíváme, dím. Ať koukáme, jak koukáme, kobyla nikde. Ten kopec se totiž jmenuje Vraník! Tak jo, příště, íhaháááá ...

Hodnocení:
(5 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jiřina Pacovská
Dobrý den, moc pěkný článek a vtipně komentované, zajímavé fotky. Děkuji. Jp
Jitka Mošovská
Další část přiblížení naší zemičky. Jen tak dál.
Alena Vávrová
Ali, díky, za fotky a všechny zajímavosti. Na žádný z těchto kopečků jsem bohužel nevylezla, jen je obdivovala z dálky od silnice, když jsme kdysi jeli do a z Mostu. Ale moc se mi líbí i jejich názvy. Ta vykopaná díra na vrcholu Číčova v CHKO je zvěrstvo. Prosím, pošli tu fotku někam na Správu CHKO, jestli o tom vůbec vědí.
Jaroslava Handlová
Když se dvě kočky vydají na Číčov, nemůže to dopadnout jinak, než skvěle!
Eva Mužíková
Tentokrát Tě musím pochválit, že jsi nebyla na při svých toulkách sama. Umíš !!!!
Marie Novotná
Máš boty z toulavého telete? Moc hezky nás seznamuješ a ukazuješ nám krásy Tvojí domoviny. Diky.
Zuzana Pivcová
Moc se mi to líbí a myslím, že jako vy s Vraníkem, já bych zase z Číčova udělala nějakou jinou Micku.
Jitka Hašková
Aleno, ty máš v okolí spoustu krásných výletů.
Danka Rotyková
Děkuji za hezké vyprávění a fotky.
Hana Rypáčková
Sláva vlasti výletu..Trochu názvů znám.Na Zadově se na Kobyle lyžuje a cestou do Rokycan přes Spálené Poříčí jedeme přes Číčov. Takové holé vrchy tady nemáme...Jsi šmejdilka..Musím se tam do kopečků vypravit.
Olga Štolbová
Bože, Alí, vždyť ty děláš záslužnou práci, takhle úžasně by nám to nikdy nikdo nevyprávěl a neukázal. Díky, díky, díky... ******** ♥
Naděžda Špásová
Není nad dobrý výlet, no jo poručit větru dešti ještě neumíme. :-)
Vladislava Dejmková
Moc děkuji a oceňuji jak článek, tak fotky s vtipnými a výstižnými texty. Po přečtení je mi dobře na duši.
Elena Valeriánová
Ta Kobyla nemá chybu, ale to nemá celé tvoje putování a povídání. Jako vždy pět hvězdiček je málo. Kochám se díky tvým fotkám nádherou krajiny.
Anna Potůčková
Moc hezký článek a části území naší vlasti, kde se to krásnými místy jen hemží. A spoustu je neznám, ani zde jsem nebyla, tak alespoň se můžu pokochat nádhernými fotografiemi ! Alenko díky !
Věra Ježková
Ali, krásné. Text i fotky. Dokonce jsi mě rozesmála. :-)
Eva Krausová
České středohoří je magické. U kapličky v Sinutci jsem byla, je opravená. Je tam každoročně procesí, moc fajn akce. Jen to počasí ne vždy vyjde.
Soňa Prachfeldová
Mňau, tak si to zopakujeme :-)
Dana Puchalská
Alenko, díky za krásný článek a opravdu nádherné fotografie.