V městě Ústí nad Labem se nachází římskokatolický arciděkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je veřejnosti znám spíše pod názvem kostel se šikmou věží. Leží v centru města a patří mezi nejvýznamnější památky. První písemné zmínky pocházejí z roku 1249. Za husitských válek byl několikrát poničen požárem a obnova trvala až do roku 1530. Dnešní podobu zístal na konci devatenáctého století, kdy by přestavěn do novogotického stylu.
Při bombardování města v roce 1945 byla stavba silně poškozena a došlo k vychýlení šedesáti pěti metrové věže od kolmé osy téměř o dva metry. Třebaže hrozilo zřícení, chrám se náročným stavebním řešením podařilo zachránit a Ústí získalo kostel s nejnakloněnější věží ve střední Evropě. Podle posledního měření se odchylka za šedesát let zvýšila o další tři centimenty, což je přesně 200,9 cm.
V době socialistického Československa vyrostla v těsné blízkosti této rarity betonová tržnice, neboť představitelům severočeské metropole připadalo, že kostel působí dominantním dojmem a to se neslučovalo s jejich politickým názorem. V roce 2007 byla nepovedená stavba, jež hyzdila město, zbourána, ovšem na jejím místě nyní stojí obchodní centrum Fórum, takže výhled na celý kostel je ze tří stran opět zakryt a cestující ve vlaku stejně jako návštěníci při příjezdu autem do středu města mohou spatřit pouze jeho věž. Významný svatostánek lze vyfotit jen z čelní strany a navíc s částí nákupního komplexu. Ani odchýlení od osy není možné běžným okem zaregistrovat, jelikož by člověk musel stát v dostatečné vzdálenosti. Ústecká radnice zvažuje o zpřístupnění vstupu na vrcholek věže a dle nejnovější studie se předpokládá postavení lávky z obchodního centra, čímž by odpadly razantní zásahy stavebního rázu uvnitř sakrální stavby.
V nejbližšší době by měl být také realizován projekt Odklon věže kostela Nanebevzetí Panny Marie. Přímo do dlažby u hlavního vchodu má být zabudovaná 200,9 cm dlouhá kovová šipka ve směru nachýlení věže s vyraženým nápisem: Odklon věže 200,9 cm. Město si počinem slibuje příliv turistů do ústeckého regionu.
Zdroj: všechny černobílé fotografie z knihy Dějiny města Ústí nad Labem, vydané r. 1995