Údaje o skutečnostech rozhodných pro nárok a výši důchodu, tj. o dobách pojištění, výdělcích a vyloučených dobách, jsou průběžně shromažďovány u České správy sociálního zabezpečení prostřednictvím evidenčních listů důchodového pojištění (ELDP) nebo obdobných dokladů. Jsou-li zjištěny nesrovnalosti mezi údaji v evidenci ČSSZ a skutečností, je vhodné obrátit se nejprve na tehdejšího zaměstnavatele, upozornit jej na pravděpodobné nesplnění jeho zákonné povinnosti vyhotovit ELDP a požádat jej o zjednání nápravy.
Není-li tento postup možný, například proto, že zaměstnavatel odmítá v této záležitosti spolupracovat nebo proto, že již neexistuje, může se pojištěnec obrátit na Českou správu sociálního zabezpečení příslušnou podle místa útvaru zaměstnavatele, ve kterém byla vedena evidence mezd, aby ta u zaměstnavatele sama zabezpečila splnění jeho povinnosti, případně, není-li to možné, zahájila řízení o převzetí plnění některých úkolů spojených s prováděním důchodového pojištění zaměstnanců zaměstnavatelů, kteří neplní povinnosti při provádění důchodového pojištění. Příslušná správa sociálního zabezpečení rovněž může zaměstnanci pomoci při zjištění adresy archivu (či spíše tzv. soukromé spisovny), v němž je uložena spisová dokumentace zaniklého zaměstnavatele.
Nelze-li za účelem prokázání rozhodných skutečností získat žádný dostatečně relevantní listinný doklad, lze jako krajní řešení využít i možnost prokázat dobu pojištění čestným prohlášením nejméně dvou svědků a žadatele o důchod nebo o úpravu důchodu. Tato možnost se však týká výlučně prokázání „doby“ pojištění, nikoliv tedy prokázání výdělků. V případě, že se tímto způsobem došetří alespoň doba pojištění, považuje se takové období při výpočtu výdělkového průměru za dobu vyloučenou, aby nedošlo k rozmělnění průměru výdělků dosahovaných před ním či po něm. Pomoc a radu i zde poskytne kterákoliv správa sociálního zabezpečení.
Božena Hažová pro portál i60