Není Novina jako novina
Foto: autorka

Není Novina jako novina

1. 9. 2017

Tím nadpisem mám na mysli Novinu s velkým „N“. Železniční stanice s tímto jménem se nachází na trati z Liberce do České Lípy. Novina je součástí malebné obce Kryštofovo Údolí. O něm jsem se již zmínila v článku zde.

Právě v této obci se nachází pozoruhodné stavební dílo, které bylo označeno jako technická památka. Jde o kamenný viadukt Novina, jenž nevede rovně, nýbrž do oblouku. Má úctyhodnou výšku 29 metrů, je dlouhý 230 metrů. Železnice je položena na čtrnácti mohutných podpěrných sloupech, které vytvářejí zajímavé oblouky o maximální šíři až dvanácti metrů. Pro mě bylo fascinující zjištění, že výstavba tohoto krasavce trvala pouhé dva roky (1898-1900).

Budete-li se tam chtít dostat vlakem, musíte použít jen osobní, nikoliv rychlík, protože ty v Novině nezastavují. Ovšem při jízdě vlakem budete spíše obdivovat krásné vyhlídky do krajiny a do údolí, aniž byste stačili ocenit dílo, po němž se vlak s vámi pohybuje. Proto doporučuji vystoupit a k viaduktu buď dojít od vlakové zastávky, případně k němu přijet autem. V obou případech ho můžete obdivovat v celé jeho kráse a velikosti. Pomůcka pro vaši navigaci: GPS: 50°45'30.020"N, 14°56'25.276"E
(Do Kryštofova Údolí - Noviny jezdí také autobus z Liberce).

Měly jsme štěstí, když jsme u viaduktu s kamarádkou Mílou zastavily, tak za chvíli po mostě zrovna projížděl vlak. Smůlu jsem však měla s focením – než jsem sebe i aparát uvedla do pohotovosti - tak byl vlak fuč. Ten prý po chvíli zajíždí do 802 m dlouhého tunelu, dalšího úctyhodného díla. Zakladatelé železnice se totiž také museli vypořádat s proražením vysokého Ještědského hřebenu. Mají můj obdiv!

Nakonec musím zmínit i Malý viadukt, který byl však naší první zastávkou – jakýmsi předkrmem před tím hlavním chodem, zmíněným výše. Ačkoliv je mnohem menší, tak se nám také zamlouval, jakoby se vznášel nad kouzelnou krajinou. Ten je vysoký „jen“ 17 metrů, má deset opěrných sloupů a celkovou délku 127 metrů.

Tak již vzhůru na trať Liberec - Česká Lípa (nebo aspoň do malé fotogalerie).

Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Hudečková
Znám, vlakem přes Novinu jsem jezdila v jednu dobu hodně často. Viadukt je opravdu velkolepé dílo, objevuje se dokonce i v TV reklamě, ale nevím na co ta reklama je :-)
Dana Kolářová
Zajímavé čtení i koukání, Jaruško.
Věra Ježková
Moc hezké. Českolipsko a Liberecko trochu znám, ale tady jsem nebyla.
Ilona Kolářová
Viadukt máme také mnohokrát nafocený.
Marie Seitlová
Jaruš, pěkný článek umocněný fotkami.
Jiřina Votavová
Zajímavá informace, pěkné fotky i popisky u nich. ☺
Marie Novotná
To je mi novina, tahle ta Novina .Povedlo se.Moc hezké.
Alena Vávrová
Jaru, nádherně nafocené. Krásná žlezniční viadukt se nachází i v obci Jizerní Vtelno pod zámkem Nový Stránov - 152 m dlouhý, 29 m. vysoký 3 oblouky....
Elena Valeriánová
Vůbec jsem netušila, že něco takového u nás máme. Děkuji, Jarko, skvělé!
Jana Šenbergerová
Obdivuhodná stavba! Dík za krásné snímky i zajímavé informace.
Lidmila Nejedlá
Jaruško, díky za tu novinu o Novině.
Drahomíra Stínilová
Už Vaše Kryštofovo Udolí mě dostalo. A teď ještě tenhle nádherný kout s viaduktem. Právě se chystám na pár dnů do Krkonoš, kde máme už rozplánované výlety na každý den. Teď řeším, který cíl vyměnit za tohle úžasné místo, které jsem poznala díky Vám.
Naděžda Špásová
Jaruško, to je krásný. Ten most je fakt moc pěkný ovšem ten název nemá chybu.
Jitka Hašková
V okolí je takových mostů více, jeden je také ve Smržovce, kratší je v Tanvaldu.
Zuzana Pivcová
To je krásný viadukt! A díky za veškeré informace o něm.