Kryštofovo Údolí a Údolská pouť
Foto: autorka

Kryštofovo Údolí a Údolská pouť

28. 8. 2017

Počasí se zdálo být jako stvořené pro náš plánovaný výlet do Kryštofova Údolí - obce v Jizerských horách. Překvapivé zjištění o Údolské pouti, konané tam právě v posledním červencovém víkendu, nás postavilo před otázku: máme se předpokládanou tlačenicí mezi pouťovými atrakcemi prodírat s Charlien, věrnou a milou společnicí mé kamarádky Míly, nebo výlet vzdát? Nevím, nevím!

Charlien je bernský salašnický pes, respektive pohledná, ještě ani ne dvouletá fena s úžasnou vitalitou a obrovskou silou, čemuž odpovídá i její maxi velikost. Moc ráda se vozí v autě. Nešlo nechat ji samotnou v chalupě, ani někomu svěřit její opatrování. Když už jsme si výlet naplánovaly, tak tam pojedeme i s Charlien. Na místě uvidíme, o jaký program se nám právě ona postará!

Cesta
Již samotná cesta byla úžasným zážitkem. Fena spokojeně ležela, nebo střídavě seděla na zadním sedadle, občas do mě jemně žďuchla čenichem, abych nezapomněla na její přítomnost.  Míla se doslova vydováděla na silničkách, klikatících se údolími, hned zase strmě stoupajících, s četnými serpentinami vzhůru do hor. Svůj volant zvládala s bravurností jí vlastní a ještě stíhala během jízdy vtipkovat. Prostě v autě panovala pohoda, za okny se střídala krásná panoramata, cíl se blížil.

Natěšeny jsme byly všechny tři. Každá z nás na něco trochu jiného. Nejprve přišlo na řadu venčení psí dámy. Její radost z poskytnuté volnosti byla obrovská. Vidět ji, jaké předvádí psí kusy – to nabíjelo štěstím také nás obě. Z parkoviště u Kryštofova Údolí se ten den smělo dál již jen pěšky. Místní vstupovali zdarma, my ostatní jsme měli peněženku hned lehčí o 40 Kč za slosovatelnou povinnou vstupenku pro každou dospělou osobu. Naše první kroky touto obcí nás přesvědčily, že vstupného nemusíme litovat. Kromě pouti tam byla i řada pozoruhodností.

Lidové dřevěné stavby
Obdivovaly jsme zachovalé podstávkové roubenky, které se jen tak někde nevidí. Takové typy domů jsou považovány za nejkrásnější druh lidových dřevěných staveb u nás, které jsou také konstrukčně nejsložitější. Stavbu nad přízemím podpírá a odlehčuje podstávka. Ta tím, že spočívá na vertikálních sloupech, propojených vodorovnou ližinou, nese první patro samostatně a nezávisle na přízemí. Viděly jsme tam i roubenky s břidlicovými malovanými štíty, a také hrázděné domy. Prostě hezká obec, radost pohledět.

Z barokního mostku přes Rokytku sledoval příchozí Jan Nepomucký. Jeho socha zde není původní, jde již o kopii. Z toho místa se před námi na kopci objevila dřevěná zvonice a za ní rovněž dřevěný kostel sv. Kryštofa, pocházející ze 17. století, se zajímavým interiérem. Měly jsme štěstí, že se tam konal dopolední varhanní koncert právě při příležitosti té pouti (vstup zdarma). Dohodly jsme se s Mílou na střídavé službě při hlídání psa, který musel samozřejmě zůstat venku. Dostala jsem do ruky dlouhé vodítko, ale Charlie neměla chuť se nikam daleko vzdalovat, když její panička zmizela uvnitř kostela. Noblesně se položila do trávy ve stínu pod stromem. Sedla jsem si vedle ní a zaposlouchala se do tónů varhan. Jí byly možná ty libé zvuky úplně šuma-fuk, ale já získala pocit, že se jí tam taky líbí, stejně jako mně.

Orloj
Další atrakcí, k níž jsme přišly náhodou a doslova za pět minut dvanáct, byl místní orloj. Zajímavé na něm je, že vznikl v atypickém prostředí – ve staré chátrající trafostanici. Ta již byla nevyužívána a hyzdila obec. Nápad na využití budovy se zrodil v hlavě pana Martina Chaloupka. S pomocí několika zručných kamarádů, řemeslníků a výtvarníků bylo dílo dokončeno za pouhý jeden rok. Výsledek byl představen v září roku 2008. Místní mohou být na toto dílo pyšní! Přesně úderem 12. hodiny se rozpohybovaly krásné řezbářské figury, postupně se v oknech ukázalo 12 apoštolů. Pozoruhodná je i další výzdoba orloje, podívejte se aspoň na fotky níže. Nebo ještě lépe – přijeďte se podívat, orloj se prý rozbíhá denně každou celou hodinu, nechybí ani troubení ponocného atd. 

Pouť
Prohlížely jsme zálibně i stánky s rukodělnými výrobky, jen po očku mrkly na různé pouťové atrakce, podívaly se také do Domu řemesel. Mají zde i Muzeum s betlémy.
Na závěr jsme si aspoň chvíli poslechly Liberecký dixieland Old Stars. Páni, dámy, ti tedy váleli, moc se nám to líbilo. Málem bychom zapomněly, že musíme popojet. Poblíž na nás čekaly další zajímavosti, např. proslulé viadukty, ale o nich zase v jiném vyprávění.

 

Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jaroslava Handlová
Děkuji za všechny vaše příspěvky. Mám radost z těch, kterým jsem poodkryla dosud nenavštívené místo, ale stejné potěšení mám i ze vzpomínek na vaše dřívější návštěvy Kryštofova Údolí. *** Lenko, vidíš, jak je ten svět malý! Pozdravuj Dixieland - byli výborní.
Jana Šenbergerová
Toto je jedno velké plus íčka, že mohu se známými i neznámými lidmi "prošmejdit" vzdálené kouty naší země, kam bych se sama nikdy nedostala. :-) Díky, Jaruško.
Dana Kolářová
Ráda jsem se zase podívala na Kryštofovo Údolí. Moc hezké.
Alena Vávrová
Jaruško, Tvůj prima článek a fotky mne opět na chvilku vrátily do Kryštofáku. Byla jsem tam již několikrát v zimě, v létě, na podzim a když jedu vlakem do Liberce, vždycky to krásné údolí dopředu vyhlížím. Muzeum betlémů nemá chybu, jsou tam i dobové dětské hračky a v zimě v adventu je postaven a nasvícen impozantní venkovní tzv. Jírův betlém. Byla jsem tam právě i v roce, kdy byl po zrestaurování po delší době znovu nainstalován.
Hana Rypáčková
Taky bych se tam zase ráda podívala .A kam ne?
Hana Lancová
Slovy Z. Svěráka:"Jó Kryštofovo Údolí, tam jsme také nebyli!" Už jsem o něm hodně slyšela, ale zatím nebyla možnost je navštívit. Velmi pěkné vyprávění i fotografie. :-)))
Lenka Hudečková
oprava: Dixieland - prsty byly rychlejší než mozek :-)
Lenka Hudečková
A ještě, když vidím fotky, tak se osobně znám s panem Adou Štrejlem, z Diexilendu...a mám (nebo měla jsem) od něho dvě jeho CD :-)
Lenka Hudečková
Kryštofovo Údolí je krásná obec, kam jsme rádi jezdili na různé akce, svatby, na chalupu ke kamarádce, na houby a třeba i na medvědí česnek. Jo a asi v 7 třídě nás tam pozvala paní učitelka k sobě na chalupu. To byl snad nejkrásnější výlet v mém životě jako dítěte...
Ilona Kolářová
Krámek s keramikou se mi moc líbí, hlavně andílci a také se mi líbí vyřezávaný datel ve stanici. Vždy, když vlakem kolem projíždíme, koukám na něj.
Alena Tollarová
Výlet do Kryštofova údolí jsme si naplánovali skoro přesně před rokem s tím, že tam je i výborná restaurace. Bohužel celý den vytrvale lilo a restaurace měla zavřeno. Aspoň jsem postála v přesile německých seniorů před krásným orlojem a pokochala se keramickými poklady. Musím se tam podívat ještě jednou.
Věra Ježková
Potěšilo mne nahlédnutí do míst, která neznám. Jen Charlien mi chyběla – musí být krásná.
Jaroslava Handlová
Jitko, děkuji za popostrčení. Na Tvoji otázku jsem se konečně podívala. 5.8. bych již odpověď znala, ale před koncem července t.r. bych opravdu ještě nevěděla.*** Jarmilo, děkuji, to je na oplátku za Tvoje zajímavá vyprávění :)
Jarmila Komberec Jakubcová
d doby kdy jsem na íčku poznávám prostřednictvím různých článků a fotek taková zajímavá místa o kterých jsem nikdy neslyšela. Jarko dík za pěkné vyprávění a za krásné fotky.
Jitka Hašková
Jarko, je to na mém profilu "Poznáte tento Kostelík" z 5.8.2017.
Jaroslava Handlová
Draho, Tvoje hledání je mně sympatické. Mám to podobně, když mě něco zaujme a nevím, kde to je, tak také hledám v mapách.***Evo, byla jsem zvědavá, kdo se ozve z mých libereckých známých. Nezklamala jsi - očekávala jsem, že to tam určitě znáš. Však, když jsem v dáli uviděla Ještěd, tak jsem si na Tebe a na Bertíka hned vzpomněla.*** Jitko, té lásce rozumím, také mě to tam okouzlilo. Škoda, že mi ta hádanka unikla, ale podívám se na Tvůj profil aspoň dodatečně. Ty betlémy mě trochu mrzí, protože jsem si je napsala do poznámek před cestou, ale pak na jejich návštěvu nedošlo. Mám o důvod víc se tam ještě někdy vrátit! Prý to tam bývá krásné i v čase vánočním.***Zuzko, mám radost, děkuji.***Libore, ono z Vysokého je to ještě dost daleko. Ale, ty bys možná mohl znát Sklenařice, ty se nacházejí hned za městem Vysoké nad Jizerou, tam odsud jsme se my dvě vydaly do Kryštofova Údolí a jedna cesta udělala přes 60 km (zkratkami).***Naďo, máš pravdu. Charlien se mi několikrát dostala do záběru, takže fotky mám, ale plánuji jejich zveřejnění u jiného výletu - musím požádat o souhlas taky její majitelku - co kdyby nestála o popularitu?! Ale za to, že Ti Kryštofovo Údolí již něco říká, tak aspoň nějakou jednu samotnou Charlien dám do fotogalerie ještě dnes večer.***Maruš, tys už taky byla pomalu všude! To je krásné, jak se vydáváme podobnými cestičkami!***
Marie Novotná
To je krásy ! Ano,je tam nádherně.Byla jsem tam před několika lety a zrovna na malém parkovišti nad orlojem se sjelo mnoho veteránů.Pro nás milé a nečekané překvapení.Když jsem natáčela orloj v ,,akci"-došly baterky,jak jinak.Ráda jsem si Tvým vyprávěním připomenula Kryštofa.Díky.
Naděžda Špásová
Jarko, a kde je fotka Charlien? Taky byla účastnice zájezdu. My ty naše prďolky taky všude vozíme s sebou. Ale abych to nezakecala. Máš to pěkně reportérsky napsané a fotky jsou taky moc hezké. Kryštofo údolí mi něco říká, ale zaboha si nevzpomenu co. Mám pocit, že jsem tam kdysi byla. Tak se těším na tvou další reportáž.
Libor Farský
Nádherné.Jako školák jsem všechny prázdniny trávil u babičky a dědečka ve Vysokém nad Jizerou a přesto jsem se o tomto místě od nikoho nic nedozvěděl. Škoda.
Zuzana Pivcová
Jsem, Jarko, ráda, že už zase cestuješ, a hlavně, že o tom poutavě píšeš.
Jitka Hašková
Kryštofovo údolí je moje letitá láska. Byla jsem tam poprvé v 80. letech, když mně tam vzala kamarádka z Liberce. Po roce 97 se mi podařilo být vždy v létě blízko Liberce a brala jsem tam asi 10 let návštěvy ze zahraničí. Jednou se nám podařilo tam být na Svatoanenské pouti a dostala jsem se poprvé dovnitř kostelíčka Sv. Kryštofa. Takovou krásu jsem předtím ani snad potom neviděla. Letos se mi v létě podařilo se tam podívat asi po 10 letech, viděla jsem mnoho nového a dala jsem kostelíček hádat do Fotohádanek. Navštívila jste také Muzeum betlémů? Není jich moc, ale jsou obrovské a krásné. Moc děkuji.
Eva Mužíková
Jarko, přestože tento kràsný kout, ležící nedaleko Liberce / spojení MHD/ moc dobře znàm, ráda jsem si Tvé povídání, spolu s fotkami, prohlédla.
Drahomíra Stínilová
Moc hezký kout a hezké povídání o něm. Donutilo mi to najít si ho na mapě. I když mě navedla Rokytka do Jizerských hor.