Velikonoční setkávání
Foto: autorka

Velikonoční setkávání

23. 4. 2017

Rok se s rokem sešel a ejhle, jsou tu svátky jara. Jako už párkrát i tentokrát jsme se s našimi kamarády z Vroutku a Podbořan domluvili na společném výletu. Náš šikovný vedoucí zájezdu a schopný organizátor Míla vždy hledá lokalitu, přibližně stejně dostupnou nám všem. Letos vybral Mělnicko, jmenovitě Tupadly a Želízy. Ubytování bylo zamluveno v motorestu Sv. Kryštof, který je nedaleko Tupadel. Letos jsme se sešli v plném počtu, tj. devět lidí. Míla, jeho žena Hanka a Lída jsou moji spolužáci, Líba a Petr a Jarmila s Láďou jsou kamarádi z Podbořan. Je nám s nimi dobře, a i když se vidíme jen párkrát za rok, nikdy to není nuda a hodně se spolu nasmějeme.

Než jsme se nadáli, velikonoční neděle byla tady a já a můj muž jsme s kufrem a plánkem cesty vyrazili. Jediné, co jsme nedokázali ovlivnit, bylo počasí. Očekávaný Jadran se někde zasekl a místo toho se v našich krajích usídlila, trochu s nadsázkou řečeno, Arktida. Vybaveni zimními bundami, svetry a ostatním teplo zajišťujícím oblečením a po hodině a pár minutách (tentokrát bez kufrování) jsme dorazili do motorestu. A světe, div se, byli jsme tam první. Asi po 10 minutách dorazili ostatní. Po uvítací kávě, doplnění tekutin, přibalení svačiny a dobré nálady, jsme vyrazili směr Tupadly.

Nebe slibovalo všechno možné, jen ne slunce, ale ten nahoře má asi rád turisty a na chvíli nám krásně roztáhl šedou záclonu a my jsme se po posílení dršťkovou polévkou a trochou zlatavého moku v místní hospodě vydali po modré za cílem našeho zájezdu, kamenných hlavách. Cesta vedla nejdříve do kopce, příjemným lesem, který jsem si užívala. Bylo střídavě oblačno, občas na nás sprchlo, ale to nás samozřejmě neodradilo. Jako první se před námi objevil devítimetrový had, vytesaný do pískovce, další pochod lesem a další unikát, vytesané reliéfy 4 lidských hlav a sedící harfenistka, kousek vedle jeskyně Klácelka. Vše je dílem sochaře Václava Levého, učitele dalšího významného umělce Josefa Myslbeka. Bohužel, vše je poškozené vandaly.

Následovaly Želízy, kde jsme se opět posilnili v místním hostinci a vydali se na poslední cíl naší trasy a tou byly Čertovy hlavy. Cesta do kopce byla docela strmá, ale naštěstí krátká a odměnou nám bylo další dílo Václava Levého, které také neuniklo nenechavým rukám vandalů. Ovšem výhled do krajiny byl skvostný, bohužel zamlžený deštivou oblohou. Do motorestu jsme dorazili kolem 18.00 a celkem jsme ušli asi 13 km. Večeře a dobré pivo všem moc chutnaly.

Velikonoční pondělí bylo děsivé. Lilo, foukalo a byla zima. Přesto jsme se domluvili, že se pojedeme ještě podívat do nedalekého Mělníka. I tam jemně mžilo, ale chodit se v tom naštěstí dalo, takže jsme se vydali k zámku, Líba, její muž Petr a já jsme si vystoupali 180 schodů na věž kostela Sv. Petra a Pavla, odkud byl krásný výhled na Mělník a samozřejmě na samotný soutok Labe s Vltavou, prošli jsme se po náměstí, rozloučili jsme se a každý se vydal k domovu.

Velikonoce jsou o setkávání. Navštěvují se rodiny, přátelé a kamarádi a já jsem moc ráda, že jsme toho součástí a každému taková setkání moc přeji. Článek je trochu delší a fotek je také víc, ale zážitků bylo tolik, že to jinak nešlo. Prosím o shovívavost u fotek, bylo vesměs pod mrakem, ale i snaha se cení. Děkuji.

Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Naděžda Špásová
Ještě jednou všem moc děkuji.
Jitka Hašková
Tam je krásně, byla jsem tam mnohokrát. Přímo v Mělníku jsem často, navštěvuji tam kamarádku.
Alena Vávrová
Naďo, to máte bezvadnou partu a ještě lepší zvyk. Shodou okolností jsem byla na Mělníku v sobotu týden po vás. Jen jsem nelezla na věž. A taky jsem fotila za drobného deště.
Elena Valeriánová
Naďo, taková parta je zaviděníhodná, všem vám to ještě dobře šlape a šlapete ve dvojicích. Článek je poutavý a vůbec mi nepřipadá dlouhý. A fotek mohlo být více. A těm vandalům bych jak ve středověku sekala ruky. Darebáci, ne darebáci, hlupáci!
Hana Rypáčková
Pěkně jsem se prošla a pokoukala. Fandím tomu.
Hana Čadová
Paráda! je hezké, že se takto scházíte! Loni v lednu jsem Mělník navštívila - narodila se se tam vnučka!
Naděžda Špásová
Děkuji za vaše příspěvky, moc mně potěšily.
Alena Tollarová
Naďo, je fajn mít takovou partu. Škoda, že vám zrovna nepřálo počasí. Dobře ta místa znám, však jsem i psala tip na výlet. Sv. Kryštof má u silnice sochu. A pár holek z íčka má z loňska fotku s čertovými hlavami ... je tam tak krásně!!!
Květoslava HOUDKOVÁ
Naďo Špás. - dík za ten článek. Žiji sice až na "ocásku" okr. Mělník, ale popsaná místa znám. Návštěva Mělnického zámku nám byla zprestřena ochutnávkou vína Ludmily v zámeckém sklepě, posezení nad soutokem je milým odpočinkem, v Regionálním muzeu mám přátele-výměna informací. A Mělník - jak známo - je také městem z filmu "Jak básníci ......Při další návštěvě Mělníka navštivte i podzemí -"Studnu".(Památky včas ověřte-rezervujte)
Zuzana Pivcová
P.. S. Jak jsou na hlavní fotce na obzoru vlevo ty vysoké bytovky, tak tam u cukrovaru jsme bydleli. :-)
Zuzana Pivcová
V Mělníku jsem krátce bydlela, ale jen proto, že jsem tehdy neměla šanci sehnat byt v Praze, kde jsem měla zaměstnání. Okolí jsem ale znala minimálně. Po tragické smrti partnera jsem odtamtud zmizela. Ale po letech, když jsem se tam na výletě dívala z hradeb dolů, trochu se mi sevřel krk. Věřím, že jste měli moc hezký výlet, zvlášť, když jste dobrá parta. Fotky jsou bezvadné.
Eva Mužíková
Naďko, jakápak shovívavost, fotky máš perfektní. Je vidět, že jste to prošmejdili počasí, nepočasí. Hezké seznámení s dalším, pro mne neznámým koutem.
Jarmila Komberec Jakubcová
Moc hezké povídání a těch fotek. Mám ráda když u článků je jich hodně. Tak je to za 5hv. a kdyby to bylo možné dám i víc.
Eva Balúchová
Nadi,vůbec nevadí,že je fotek víc,ráda jsem si je prohlídla.Všude být nemůžu,tak se ráda na nová místa podívám aspoň na fotkách.Je fajn,že máš takovou partu,věřím,že setkání bylo příjemné.
Lenka Hudečková
Naďo, krásný článek o místech, která znám. A v neděli jsme se u sv. Kryštofa museli míjet. My tam byli kolem poledne na obědě:-)....jo a stěžovaly si tam obě mladé paní, že mají narváno a frmol :-) :-) :-) . Ale vaří tam moc dobře, tak se nedivím.
Ilona Kolářová
Je to moc pěkná tradice. Vandalové jsou, bohužel, všude. Hlavně, že jste v té zimě nenastydli.:)
ivana kosťunová
Snad že touto krajinou často projíždím, je mi vaše vyprávění blízké. Z fotografií čiší pohoda, úsměvy jsou nelíčené, přirozené, nezbývá, než vám takovou partu závidět . Moc pěkné.
Jana Šenbergerová
To je hezká velikonoční tradice. Fotky se také povedly. :-) Podobně se schází vždy na přelomu září a října rozvětvené příbuzenstvo mého prvního muže. Těchto akcí se účastníme s mým druhým mužem, kterého rodina přijala mezi sebe. Letos se "srazíme" v Kouřimi a prošmejdíme okolí.