Jaro v zámeckých parcích
Foto: autorka

Jaro v zámeckých parcích

3. 4. 2017

Po delší době jsme se konečně vypravily s dcerou navštívit sestru Květu do mého rodného městečka Vroutku. O tom už jsem psala několikrát, takže vás tím nebudu unavovat. Vyšlo to zrovna na 1. dubna. Od rána byl den jako malovaný, takže jsme se po dobrém obědě vypravily na naši tradiční cestu do Chyší a pak do nedalekého Manětína. Mým cílem tentokrát nebyly zámky, ale jejich zahrady. Chtěla jsem zachytit slunce mezi stromy, rašící zeleň, kytičky, prostě jaro.

Zámecký park v Chyších není moc velký a zatím bohužel na focení toho moc nenabídl. Ale atmosféra jara už byla viditelná. To barokní zámek v Manětíně toho ukázal už trochu víc. Turistická sezóna ještě nezačala, tak nás v parcích naštěstí moc nebylo. Možná už jsem se někde ve svých příspěvcích o Manětíně zmiňovala, a protože opakování je matka moudrosti, tak si to trochu zopakujeme. Nebojte, nebude to dlouhé.

Manětín je malé městečko v okresu Plzeň-sever. Říká se mu barokní perla Západních Čech, protože kromě mnoha jiných mistrů stavitelů zde působil i Petr Brandl, jehož vliv je všude patrný. První zmínka o Manětíně je z r. 1169, což je úctyhodné stáří. Zámek je nádherně opraven a udržován. V současné době jej spravuje NPÚ v Českých Budějovicích. Pokud vás budou zajímat podrobnosti, všechno lze najít na internetu.

Ještě o jednom se musím zmínit. Před zámkem nás zaujalo pár stromů. Dcera si myslí, že jsou to platany. Tudíž jsem si to vyhledala a opravdu to vypadá, že to jsou platany. Pojďte se tedy s námi projít po sluncem prozářených jarních parcích dvou krásných zámků.

Tradice je tradice, a tak jsme samozřejmě nezapomněly na zlatavý mok z Chýší a šperk z Manětína. Během pár hodin jsme projely 3 kraje, Ústecký, Karlovarský a Plzeňský. Jsem jen zapálený amatérský fotograf, tak prosím o shovívavost při hodnocení mých fotografií. Nemusím asi říkat, že mně se líbí. Přidala jsem ještě pár fotek kolem rybníka před sestřiným domem. Zaujaly mě dvě vrby a kocour .

Pokud budete mít cestu do těchto končin, zastavte se v Chyších a Manětíně, stojí za prohlídku. Děkuji za pozornost.

Hodnocení:
(4.7 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ilona Kolářová
Pěkný výlet, krásný zámek, hezké fotky. Močidlec a kočka za stromě nemají chybu.
Lenka Hudečková
Milá Nadi, krásně jsi to napsala. Jak víš, tak do Chyše i do Manětína jezdíme moc rádi i my.., ale letos jsme tam ještě nebyli :-).
Naděžda Špásová
Moc děkuji za vaší chválu, opravdu si toho cením. Koukám, že jsem se ohodnotila a ani o tom nevím a jen jednou *.
Lidmila Nejedlá
Milá Naďo, vrátila jsi mě do mého rodného kraje. V Manětíně jsem křtěná, nad oltářem v kostele je prý stále originál Petra Brandla. Určitě se tam ještě někdy podívám. Vrba s kocourem nemá chybu.
Helena Votíková
Naďo moc pěkný článek a fotky jsou super. Kocour je za jedna, článek za pět. :-)
Marie Ženatová
Veliké díky za hezký článek i fotografie... Po ránu jsem se ráda prošla těmito končinami, které vůbec neznám, ale jsou prostě kouzelné...
Zdenka Jírová
Zase jeden krásný typ na výlet.
Alena Tollarová
V Chyších jsem nebyla, v Manětíně ano. A sice v zámku, ale ne v zahradě. A bylo to ještě v době předdigitální ... Líbilo se mi tam moc a ráda bych se tam podívala znovu. Jestlipak v parcích mají i květinové záhony?
Zuzana Pivcová
Naďa se zase nějak vydala sama, tedy její dnešní článek (jako před pár dny Jiřina s nádražím). Technika mě někdy obelstí. Ale to je dobře, že už je tu. Čiší z něj dobrá nálada, která je tu vždy potřeba. V Manětíně jsme byli jednou na motorce, krásný park a zámek také. Určitě ty stromy jsou platany, nejspíš byly vysázeny ve stejném období jako platany v parku a ve dvoře Invalidovny v Praze. Ráda jsem je vídala.
Jitka Hašková
Báječný článek a fotky. Děkuji. Moc mně to potěšilo.
Hana Rypáčková
Moc hezké toulání po parcích. Ovšem Močidlec mi udělal velikpu radost, dcera bydlí v Močedníku.
Jarmila Komberec Jakubcová
Moc krásné fotky - Manětín velmi dobře znám ale fotky s kocourem prostě nemají chybu. Článek s fotkami by si zasloužil ne 5 ale více hvězdiček. A protože jich víc nemám, tak dávám jen těch 5. Dík