Máte doma peníze?
Ilustrační foto: ingimage.com

Máte doma peníze?

18. 1. 2017

Drzá otázka je na místě.  Mnoho lidí stále ještě dává přednost spoření v hotovosti a vynalézání různých domácích skrýší, ve kterých zloději rozhodně peníze nenajdou. Realita je, že samozřejmě najdou.

Agentura SC&C zkoumala pro Českou bankovní asociaci, jak a kde spoříme. Ukázalo se, že padesát čtyři procent Čechů má doma uschováno vyšší částky v hotovosti. Obvykle pět až deset tisíc, ale často více.

„S úkryty si Češi moc hlavy nelámou, ale najdou se i tací, kteří si vyrábějí falešné role toaletního papíru a do nich uschovávají peníze. Někteří volí skrýše přímo v septiku,“ říká Tomáš Hládek, poradce pro platební styk a digitalizaci České bankovní asociace. Ovšem jsou mezi námi i lidé ještě vynalézavější.

„Můj přítel například schovával peníze do podrážek bot. Byl úplně posedlý vynalézáním skrýší, přestože jsme si takhle mohli dovolit ulít jen pár sto korun. Dost mě tím štval. Stalo se, že jsem našla třeba v hlíně v květináči pětistovku, samozřejmě zničenou, protože mi nic neřekl a já květinu zalévala,“ vzpomíná na svého bývalého partnera třiapadesátiletá učitelka Kateřina z Prahy.

Autoři výzkumu se shodují, že nejčastěji si doma peníze schovávají lidé vyššího věku. „Senioři jsou v oblasti financí nejkonzervativnější skupinou obyvatel, často nemají ani sjednán bankovní účet,“ říká Tomáš Hládek. Více peněz se najde poschovávaných v domácnostech na vesnicích, méně ve velkých městech. Jejich obyvatelé si zřejmě zvykli, že je téměř na každém rohu bankomat, zatímco v obcích ne.

„Bytoví zloději dobře vědí, že řada seniorů má doma peníze, proto se na ně zaměřují a pod nejrůznějšími záminkami pronikají do jejich bytů. Zloději neváhají krást kvůli pár stovkám, ale vědí, že jackpot v podobě vyšší sumy peněz není až tak ojedinělý. A velmi dobře vědí, kde lidé obvykle hotovost schovávají,“ říká Ivan Pavlíček, odborník za zabezpečení domácností ze společnosti Next. „Skrýše jako jsou škvíry mezi oblečením, knihovny a nábytek prohledávají jako první,“ dodává.

Jana Hamanová, která průzkum vedla, potvrzuje, že asi třetina dotázaných si myslí, že nejbezpečnější je mít peníze doma v trezoru, další, že je nejlepší mít je doma v peněžence. Dále vede nábytek, knihovna a v ní konkrétní kniha, přičemž pak lidé často zapomenou, která to byla. Jako skrýše mnozí označovali ložní prádlo, polštáře, matrace či hrnky v kuchyni. Zkrátka, místa, po kterých jsou bytaři jako první.

Takže závěr? Ideálem je přece jen účet v bance, ale když už nevěříme ani tomu, je výzvou vymyslet nějaký opravdu netradiční úkryt. Pokud nějaký takový vůbec existuje.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4.4 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Oldřich Čepelka
Mně se zhodnocují. Jde o to, vybrat ty správné. Třeba tři firmy, mezi nimi Amazon a Apple, šouply - v přepočtu na roční výnos - 29%. Kdo vám to dnes dá, takový úrok?
Hana Rypáčková
Investuji do one coinů . http://www.infoweb-prace.eu/onecoin/ V bankovních fondech se peníze už nezhodnocují...
Oldřich Čepelka
Já mám peníze ve skleněném prasátku umístěném na stole v pokoji pro hosty a pravidelně to oznamuji místním rozhlasem... Ne, teď vážně. Nevím, kolik kdo má peněz, určitě několikaměsíční zásobu si musí obstarat, i kdyby se měl pár měsíců uskrovnit, protože nikdy nevíte, co se může stát a na co budou potřeba. Ale jakmile je nějaký trvalý přebytek, šup s ním do hodně známé a důvěryhodné banky a přes ni to investovat do cenných papírů, dnes asi – když je brzy nepotřebujete zpátky a chcete, aby vám trochu vydělávaly – tak do smíšených či dokonce převážně akciových fondů. Zajímavé jsou ty zajištěné fondy nebo clickové. Není to nic zvláštního,. existují jich stovky a tisíce. Po investování na ně zapomeňte – na řadu měsíců, protože mají horizont ziskovosti třeba i několik let, a budete překvapeni, že vám vydělaly peníze. Teda pokud nepřijde světová finanční krize, jako před lety byla. Tam vám nepomůže nic, leda to jištění, které banky taky nabízejí. Mít dobrého investičního poradce se fakt vyplatí (ne ale vašeho souseda či někoho z reklamy, to bych opravdu neriskoval, běžte do velké banky). A pracuje pro vás zadarmo. (Kdo by chtěl peníze za to, že vám poradí, cos penězi, tak se dejte na útěk…)
Růžena Marková
Peníze doma nemám, v peněžence mívám jen pár korun, pro případ, že budu potřebovat hotovost. Dnes se dá platit bezhotovostně i v potravinách. Jen je třeba si hlídat, abychom neutráceli víc než máme na účtě.
Květoslava HOUDKOVÁ
Sdělovat zde = komukoliv- zda mám a kam lze uschovávat peníze - je vrchol drzosti ! - (toto patří mezi soukromí). Já -s hrdostí- sděluji, že žádné "schovávačky" nepotřebuji, nemám žádný účet, žádné finanč.karty, ale mám dobře vychované děti vč. jejich rodin. Z malého důchodu se šetřit téměř nedá, ale pokud se tak stane, předám to -oproti písemnému potvrzení-dceři. Ta pak platí mnou potřebné větší výdaje - odčerpání rovněž potvrdí (na vše postačí a vzájemnou důvěru podchytí dvojlist papíru). Já si jen praktikuji to svoje "domácí spoření" - částku (za každé pololetí) si mohu postupně využívat (nákup, zábava) - a pro zloděje zbyde "0"
Libor Ptáček
Ten septik je príma nápad, a pak že peníze nesmrděj.
Zuzana Pivcová
Je zajímavé si to přečíst, ale nechala bych to bez diskuse, kdo kde a jak. Jsme přece jen veřejně přístupný portál.
Karel Hyndrák
Dík. Tohle musí pochopit i ten největší vynálezce.
Jarmila Komberec Jakubcová
K placení čehokoliv využívám platební karty, které mám dvě. T o pro případ, že třeba Tesco nechtělo Master card z důvodu poruchy zařízení. Doma tudíž nemám ani korunu a v peněžence občas mam dvě stovky + drobné. Faktury platím z domova či z práce přes internet. Maximálně mi vyhovuje bezhotovostní platba. Papírové či kovové peníze užívám jen v zahraničí (pokud nelze kartu akceptovat).