Můj tip na výlet: Opárenské údolí

Můj tip na výlet: Opárenské údolí

2. 9. 2015

Poslední srpnovou sobotu jsme se rozhodli, že si uděláme výlet. Od pátku u nás byla na návštěvě moje spolužačka a kamarádka ze střední. Je ze Šluknova, už je také v důchodu, a protože ji máme rádi a je  jedna z nejhodnějších lidí, které znám, tak ji chceme vždycky vzít někam za krásami naší vlasti. Před týdnem mi jiná moje spolužačka a kamarádka vyprávěla o výletě po Českém středohoří. Není to od nás daleko, tak jsme se rozhodli, že vyrazíme na výlet do Opárenského údolí.

Byl krásný den, a tak jsme po dobrém obědě a kafíčku vyrazili. Unaveného pána domu jsme nechali doma, připravili pití a malou svačinku pro nás a pejsky, nasedli do rozpáleného auta a vyjeli směr Lovosice. Cíl naší cesty není daleko od Ústí nad Labem. Musíte dojet do Malých Žernosek, nebo lze od hory Lovoš, nebo od vesnice Velemín. My jsme zvolili tu nejpohodlnější cestu.

Opárenské údolí je pro turistiku jako stvořené. Nachází se v Českém středohoří, nabízí krásnou procházku jak pro méně zdatné (tj. důchodce, psy, kolaře, děti), tak pro ty náročnější přes Lovoš a Velemín. Z Malých Žernosek se jde údolím kolem Milešovského potoka upravenou lesní cestou pouze s mírným převýšením. Zhruba v polovině, kam jsme došli i my, se nachází zrekonstruovaný Černodolský mlýn, který se jediný dochoval v podobě mlýna. Z původních 7 mlýnů se zachovaly ještě 3, ale ty slouží k jiným účelům (dětský tábor, soukromý objekt a ruina).

Černodolský mlýn je příjemný pro odpočinek a občerstvení po několikakilometrové štrece. Je zde možné i ubytování, penzion je moc hezký. Svou polohou je vhodný pro dovolenou nebo rodinnou slavnost jako je např. svatba, která tam zrovna byla. Překvapivě působí chov koz, některé jsou roztomilé. Cca 300 metrů od restaurace se nachází zřícenina gotického hradu Oparno. Založen byl koncem 13. nebo 14. století Smilem ze Vchynic, od r. 1520 je opuštěn a ponechán svému osudu. Dnes zbyly pouze obvodové zdi a malé sklepení.

Co nás ovšem dostalo na zpáteční cestě, byl sportovní park pro seniory v Malých Žernosekách. To se hned tak nevidí. Jmenuje se Dědský park a my jsme si říkaly s kamarádkou, že bychom se tam vydováděly. Shrnuto a podtrženo: výlet byl krásný, já, Maruška, dcera Tereza a naši dva stateční pejsci jsme ve zdraví přežili a všem tento krásný kus Českého středohoří vřele doporučujeme.

Naše putování jsem symbolicky zakončila krajinou Polabí a dominantou Ústí nad Labem hradem Střekov.

 

Můj tip na dovolenou či výlet - velká letní soutěž o pobyt v Česku. Napište do rubriky Moje cestování, kde jste byli, co se vám na dovolené či výletě líbilo, jak jste byli spokojeni se službami – ubytováním, stravováním, průvodci, delegáty cestovních kanceláří. Popište, co bylo na navštíveném místě nejzajímavější, co stojí za to vidět, ale i to, co se vám nelíbilo a co byste nedoporučovali. Článek nadepište Můj tip na dovolenou. Všechny příspěvky budou 30. září slosovány a vítěz vyhraje třídenní pobyt v některém z českých penzionů. Více informací zde.
Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
petr stejskal
milá Naděnko. Na váš nebo tvůj popud jsem si šel prohlédnout výlet do údolí. A připadal jsem si,že tam znovu jsem. Od Žernosek je to pohádková cestička podle potoka. Já přijel motoráčkem na zastávku a šlapal nahoru po celkem prudké,ale kouzelné stezce. Jsem tak trošku zatížený na hrady a zámky. A k hradům patří nádherné zříceninky. Stojí to tam posedět a tak trochu popustit představivost o dávých časechZ kopečka se šlo bezvadně. Zdáli pohled na hromovou horu Milešovku. No,tam bych nevylezl. Potom u mlýna pivko na občerstvení a ještě ten malý bufítek u rekreačního střediska. A ty obrázky jsou hezké. I tu vodu jsem slyšel bublat.
Dana Kolářová
Hezké putování hezkou krajinou dokreslují hezké snímky.
Zdenka Jírová
Před několika lety jsme tam byli s vnučkou, ale jeli jsme z Teplic motoráčkem, bylo to také pěkné.
Alena Tollarová
Opárenským údolím je pěkná procházka.
Naděžda Špásová
Nepovažovala jsem za nutné dělat popisky k fotografiím. Byl to prostě výlet, ne poznávací turistika. Beru to jako tip na výlet a kdo to přijme, najde si veškeré informace na netu a půjde se jen tak projít krásnou přírodou. Nicméně děkuji za zhlédnutí.
Elena Valeriánová
Určitě krásný a làkavý tip na výlet. Škoda, že nejsou konkrétně popsaná místa na fotkách.
Jana Šenbergerová
Měla jsem to štěstí navštěvovat České středohoří s kamarádkou, která ho milovala a měla prochozené křížem krážem. Spoustu míst už spolu bohužel nenavštívíme, ale v Žernosekách jsme byly a pily tam výborné české víno, kolem Hazmburku jsme opravdu viděly zajíce a cestou na Milešovku jsem málem vypustila duši. Krásný kraj, který se mi zapsal nejen do paměti, ale i do srdce. Díky vám o něm vím zas o něco víc.
Zuzana Pivcová
Je to hezká nabídka a fotky jsou takové bezprostřední, výletní. A nedávno při srazu motorkářů při tzv. spanilé jízdě jsem opět zaznamenala, jaké jsou v Ústeckém kraji kvalitní silnice.
Jiřina Votavová
Cesta kamkoliv do Českého středohoří je nádherná. Hlavně z výšky. Opárenské údolí a zříceninu Opárno, Milešovku, Lovoš a další místa jsme navštívili již několikrát. Naposledy v pátek Hazmburk s výhledem na Říp a okolí. Teď je na Hazmburk záběr v úvodu seriálu Vinaři, na který se tedy nedívám, ale všimli jsme si toho. Paní Naďo, ještě jste měla některé fotografie popsat. Jinak děkuji. ☼
Hana Rypáčková
Středohoří je nádherné , hezký tip na výlet.