Můj tip na výlet: Račí údolí,
Rychleby a Javorník

Můj tip na výlet: Račí údolí,
Rychleby a Javorník

17. 8. 2015

Když jsem nedávno přečetla článek Eleny Valeriánové Zázrak zvaný Tančírna, vzpomněla jsem si na výlet, který jsme uskutečnili 1. července v roce 2013. Vydali jsme se na něj autobusem z Jeseníku směrem na Javorník a vystoupili na zastávce Račí údolí.

Ráno bylo studené samo o sobě, ale v údolí Račího potoka ještě mnohem chladnější. Přesto nás uchvátilo svou podmanivou krásou. A tak jsme šli a sem tam mobilem i něco z toho, co se dalo zachytit, vyfotili. Přestože jsme se brzy ocitli u cedule Konec světa, byli jsme teprve na začátku objevné cesty. Těšili jsme se na všechno, co bylo teprve před námi, proto jsme nevyužili pěkně upraveného místa k odpočinku, ale pokračovali jsme k proslavené Tančírně, na jejíž záchraně se už začalo pracovat. Račí potok nám pěkně zurčel do kroku a nad hlavou proletěl nějaký velký pták. Zjistili jsme, že je to volavka. Chtěli jsme ji vyfotografovat, ale nedala nám příležitost. Sledovali jsme její let a přestali sledovat cestu. Málem jsme minuli odbočku ke zřícenině hradu Rychleby. Celou cestu jsme svižně kráčeli ve stínu letitých stromů, aby nám nebylo zima, ale teď jsme stoupali do svahu a začali se potit. Korunami stromů svítilo sluníčko víc a víc a také tak hřálo. U zbytků Reichensteina, jak se hradu také říkalo, už byl teplý letní den.

Dál jsme pokračovali asi kilometr k Čertovým kazatelnám, které se nám nepovedlo uveřejnitelně vyfotit. Protože výhled z nich byl velmi působivý, našla jsem fotky na netu a přiložila je ke své galerii. Pak už jsme hlavně jen klesali, sem tam potkali jiné turisty a nakonec narazili na kostelík sv. Antonína. Odtud jsme pokračovali mezi poli a loukami k javornickému zámku, který už jsme navštívili dříve, proto jsme si jen vyfotili zámek a podhradí a tím jsme skončili, vybil se nám mobil.

Po chladném ránu následoval docela teplý den, proto jsme byli rádi, když jsme konečně usedli do autobusu a zamířili zpět k Jeseníku, kde jsme přesedli na autobus do Zlatých Hor.

Přestože fotografie z mobilu nejsou nic moc, věřím, že oceníte jejich vypovídací hodnotu. Pro nás vždy budou vzpomínkou na krásně strávený den v místech, která okouzlí každého, kdo souzní s přírodou.

 

Můj tip na dovolenou či výlet - velká letní soutěž o pobyt v Česku. Napište do rubriky Moje cestování, kde jste byli, co se vám na dovolené či výletě líbilo, jak jste byli spokojeni se službami – ubytováním, stravováním, průvodci, delegáty cestovních kanceláří. Popište, co bylo na navštíveném místě nejzajímavější, co stojí za to vidět, ale i to, co se vám nelíbilo a co byste nedoporučovali. Článek nadepište Můj tip na dovolenou. Všechny příspěvky budou 30. září slosovány a vítěz vyhraje třídenní pobyt v některém z českých penzionů. Více informací zde.
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Elena Valeriánová
Jani, ano!
Jana Šenbergerová
Soňo, asi by to šlo, ale jen "letem světem", a to byla škoda. Obě pohoří mají své kouzlo.
Soňa Prachfeldová
Také mě lákají Beskydy, ale asi v jedno to spojit nejde, /ztrávit ne, strávit ano /
Soňa Prachfeldová
Moc hezký tip na výlet. Pořád věřím, že se mi podaří se do Jeseníků podívat a ztrávit zde pár dní.
Jana Šenbergerová
Oba máme radost, že jste si s námi užili výlet aspoň virtuálně a dali nám o tom vědět. Ve skutečnosti byl ovšem mnohem hezčí. Elen, měla jsi na mysli kostelík sv. Antonína, že? Ali, kdybych tušila, že Konec světa nemáš, už bych ti ho dávno poslala. Nevím, proč jsem si myslela, že ho máš odjinud.
Marie Novotná
Moc hezké a velice lákavé.
Jarmila Komberec Jakubcová
Velmi zajímavý námět na hezký výlet.Ráda čtu postřehy z různých cest a výletů protože takové věci se v bedekrech nedozvím.Že je Konec světa v naší zemi jsem fakt netušila
Alena Tollarová
Tak na Onom Světě už jsem byla, ale o Konci Světa jsem neměla ani potuchy. To bych asi měla napravit, že. Tu ceduli si s laskavým dovolením, Jano stáhnu, jo. :)
Alena Várošová
Zdravím Jani,pěkná procházka,ještě že jsem ji v tom Vašem poučném článku zvládla a neztratila se..Na to,že píšete,že některé fotky jsou pořízené z mobilu,tak mě se líbí,už jenom pro to,že jsou Vaše vlastní.Šťastně jste si ten výlet užili a zvládli i s vybitým mobilem.Děkuji.
Dana Kolářová
Líbí se mi tipy na výlet či dovolené napsané vlastním pohledem. O to víc vynikne kouzlo prostředí, které s výletníky poznávám i díky zajímavým fotografiím. Děkuji. Šťastné cesty a návraty.
Olga Štolbová
Jani, moc pěkné, Ty by ses mohla živit sepisováním turistických průvodců. Kdyby bylo s kým, hned se tam vydám, byl to krásný výlet. Dík, že jste mě tam sebou vzali. *****
Hana Rypáčková
Jano, dala bych si říci, ovšem dost z ruky...
Miluše Hasenohrlová
Takový výlet bych si nechala líbit.A dokonce cedulička pro Alenku T. :-)))
Dagmar Bartušková
Tam muselo být krásně!
Elena Valeriánová
Jani, hezký návod na výlet. Děkuji za tip, kostelík sv. Anny mi doposud zůstal skrytý. Musíme to napravit.
Zdenka Jírová
Byl to opravdu pěkný výlet, hezky popsaný.