Naše místo: Zlaté jezero

Naše místo: Zlaté jezero

18. 6. 2015

Zlaté jezero je místem, kam rádi chodíme i jezdíme. Dá se celé obejít nebo objet na kole cestičkou, která ho z větší části lemuje.

Nachází se na severním okraji města Zlatých Hor v blízkosti hranice s Polskem. Je přírodní památkou, kde je předmětem ochrany především biotop kuňky žlutobřiché a dále řada chráněných druhů obojživelníků.

Přesto bývá nejčastěji navštěvováno kvůli páru labutí, které tu každoročně vyvádějí své mladé. Tentokrát jsme se k němu vypravili pěšky a s fotoaparátem poslední den v květnu. Počasí nám přálo, jen vysoká tráva trochu vzbuzovala obavy z útoku klíšťat.

Už zdálky jsme viděli labutě, ale byly příliš daleko. Abychom se k nim přiblížili, museli jsme skoro celé jezero obejít, ale to nám vůbec nevadilo. Zpočátku jsme procházeli kolem řady stromů, nejčastěji lip a dubů, které lemují jižní stranu jezera. Vzduch byl nasycen vůněmi lučních květin, větřík příjemně pofukoval a skoro celou cestu nám kukání kukačky odměřovalo čas. Skřehotání pářících se žab se podobalo zpěvu ptáků, kteří také nezůstávali pozadu a připojovali své tóny k té úžasné přírodní symfonii. K tomu přibzukovaly myriády hmyzu. Dokonalá idylka.

Od stavidla se dalo přehlédnout celé jezero. Uprostřed se nachází ostrůvek, na kterém hnízdí kachny i labutě, ale tentokrát nám slunce nedovolilo fotit, proto jsme pokračovali k hrázi.

Když jsme se k objektu svého zájmu přiblížili, jak nejvíce to šlo, měli jsme před sebou nejen labutí rodinku se šesti labuťátky, ale také majestátní hraniční horu Biskupskou kupu, která se zhlížela v hladině jezera. Na jejím vrcholu se nachází nejstarší rozhledna na Jesenicku. Celou dobu jsem marně pátrala po tom, co to plave na hladině. Teď jsem to konečně mohla spatřit, i když díky břehům porostlým keři a orobincem se nedalo fotit zblízka.

Jezero bíle kvetlo. Už jsem viděla, když bylo zarostlé růžovokvětým rdesnem obojživelným, ale teď vypadalo jako pod bílým závojem. Později jsem si našla, že jde o lakušník vodní, pryskyřníkovitou vodní rostlinu. Nejvíc mi připomíná bílou sasanku.

Labuťě se tentokrát držely dál od břehu. Samec hlídal samičku a mláďata, která dováděla, potápěla se a chvíli nepostála, abychom je mohli spočítat. Nakonec se povedlo; je jich šest a mají se čile k světu. Trochu mě překvapil „náhrdelník“, který má na krku samička, zřejmě místo kroužku na noze.

Od jezera se dá loukou projít k silnici vedoucí do Polska. Tráva nebyla ještě pokosená, takže se za ní jezero docela hezky schovalo, jen Kupa se hrdě tyčila nad městem.

Přestože fotografování nevyšlo podle našich představ, procházka neměla jinou chybu.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Jaruško, i u nás jsou labuťátka hnědobéžová, to jen na té fotce vypadají ve slunci bělejší.
Jaroslava Handlová
Jani, tak teď už vím, kde bydlí zlatí lidé! Obklopují Vás Zlaté Hory, Zlaté jezero a moc ráda jsem se tam teď díky Tvému zajímavému vyprávění i fotkám podívala. Ten lakušník jsem snad ještě nikde neviděla. Je to krásné a napadá mě, že za soumraku může vypadat jako stříbrný poklad na Zlatém jezeře. Tento krásný kout Jesenicka neznám. A mláďata labutí u nás bývají tmavší hnědobílá, teprve až vyrostou zbělají. Ty u Vás jsou malá a krásně bílá.
Jana Šenbergerová
Hani, s těmi žábami a hloubkou jezera máš pravdu. Jde o uměle vytvořenou vodní plochu. Žabičky každoročně putují z jezera do rybníka, které od sebe oddělují nejen louky, ale bohužel také frekventovaná silnice do Polska. Ochránci přírody se snaží zábranami a přenášením žabek snížit jejich katastrofální úmrtnost pod koly aut. Kdysi to bývaly smutné masakry.
Hana Rypáčková
Moc ráda jsem se k Zlatému jezeru /jako v pohádce/ podívala.Žab tam asi je dost, podle lakušníků je velmi mělké....Hezkou přírodu tam máte.Líbí se mi obrat miriády hmyzu....Poslední den v květnu byl nádherný den,kupodivu jsem ho trávila v Praze na náplavce.A druhý den jsme jeli do Liberce...Snad se podívám i do Zlatých Hor.
Libor Farský
Moc pěkné počteníčko, jako bych tu procházku prožíval s Vámi. Anebo byl ten labutí sameček.
Jana Šenbergerová
Děkuji za všechny reakce. Je vidět, že také máte rádi přírodu a umíte si jí náležitě vážit i užívat.
Alena Tollarová
Také bych ráda měla takové nějaké místo poblíž. Náš Rybán nechal restituent zarůst. Musím říct, že jsem nikdy neviděla takto vodu kvést ... moc hezké.
Elena Valeriánová
Jani,tento kousek Jeseníků mám ve svém srdci hluboko, velmi hluboko. Je to tam krásné, tiché, Biskupská kupa je dominantou Zlatých Hor. Už se těším až přijedeme z dovolené, že naše kroky zamíří právě sem na naše Zlaté jezero.
Lidmila Nejedlá
Janičko, z článku a fotografií je vidět, jak máš to místo ráda a jak na Tvou duši příroda působí. Užívej si tu nádheru plnými doušky.
Dana Kolářová
Moc hezká procházka, ráda jsem se podívala na Zlaté jezero i Jeseníky.
Alena Vávrová
Máte na dosah krásné místo, jako já ;-). Jestli se ještě někdy dostanu do Jeseníků, určitě se tam také podívám. P.S. Já jsem letos ještě žádná labuťátka u jezera neviděla, jen kachňátka. Asi se ta první snůška nevyvedla. Loni jich bylo sedm.
Jiřina Votavová
Paní Jano, pěkně jste nám přiblížila Vaše oblíbené místo. Stačí chodit a koukat se kolem. Zlaté Hory i Biskupskou kupu jsme někdy dávno také navštívili a ještě pár míst v okolí. Ve vzpomínkách vidím plno zeleně.
Zuzana Pivcová
Myslím, Jano, že Tě chápu, proč ani nemusíš nikam jezdit.
Zdenka Jírová
O Zlatém jezeru jsem nikdy neslyšela, i když jsem byla měsíc v Jeseníkách na léčení a dělali jsme i nějaké výlety. Je to tam krásné, jak vyplývá z Vašeho popisu. Labutě jsou královští ptáci, také máme u nás v parku pár labutí, letos vyvedli 8 mladých a chodíme je téměř každodenně kontrolovat, zda jsou všechny, protože loni se nedožilo žádné. Zatím se drží.
Eva Mužíková
Krásně jsi nám to Jani popsala, také jsem se jako Olga nechala vtáhnout a byla jsem tam s vámi a ráda... labutěnky mám moc ráda
Olga Štolbová
Jani, úžasné. Zlaté jezero, ke kterému můžeš dojít pěšky Ti skoro závidím. Miluju hory, lesy, vody a ke všemu mám hrozně daleko, takže fotky a videa hltám a vyžívám se u nich. Krásné povídání i fotky, jako bych tam byla s vámi. Díky...***** Ta labutí rodinka úžasná.
Olga Štolbová
Jani, úžasné. Zlaté jezero, ke kterému můžeš dojít pěšky Ti skoro závidím. Miluju hory, lesy, vody a ke všemu mám hrozně daleko, takže fotky a videa hltám a vyžívám se u nich. Krásné povídání i fotky, jako bych tam byla s vámi. Díky...***** Ta labutí rodinka úžasná.