Šmejdům zvoní hrana,
policii pomohou senioři

Šmejdům zvoní hrana,
policii pomohou senioři

27. 5. 2015

Do akcí České obchodní inspekce (ČOI) namířených proti nepoctivým pořadatelům prodejních předváděcích akcí se v Liberci zapojí strážníci. A pomáhat jim budou i senioři z řad kurýrů prevence kriminality.

Liberec se snaží seniory před podvodníky, pro něž se vžilo označení šmejdi podle stejnojmenného dokumentárního filmu, varovat. „Zjednodušeně řečeno, spouštíme druhou fázi tažení proti šmejdům, která bude daleko tvrdší, efektivnější a z naší strany i aktivnější. Rozhodli jsme se pro větší kontrolu, abychom zvýšili ochranu seniorů i jejich majetku a co nejvíce šmejdy odradili od pořádání akcí v Liberci,“ uvedl náměstek primátora pro sociální oblast Ivan Langr. 

Strážníci budou na požádání ČOI pomáhat dohlížet na bezpečnost při kontrolní činnosti a spolupracovat při prokazování totožnosti lidí podezřelých ze spáchání trestného činu, přestupku či správního deliktu. „V rámci možností hlídkové služby také můžeme místa konání předváděcích akcí pravidelně kontrolovat. To znamená, že na místě zdůrazníme fyzickou přítomnost hlídky městské policie a namátkovou kontrolou okolí vstupu,“ řekl ředitel Městské policie Liberec Ladislav Krajčík. 

Strážníkům budou pomáhat i senioři zapojení do projektu kurýři prevence kriminality. „Ti smějí na základě svého rozhodnutí navštěvovat jednotlivé akce a pasivně sledovat jejich průběh. Případným obětem šmejdů pak mohou po ukončení předváděčky poskytnout leták s cennými informacemi a radami. V případě protiprávního jednání také neprodleně oznámí vše policii,“ sdělila mluvčí libereckého magistrátu Zuzana Minstrová. 

ČOI seniorům doporučuje, aby na podezřelé předváděcí akce nechodili. „Pokud se ale spotřebitel stane účastníkem této akce, je třeba, aby znal svá práva. Například právo na úplné a pravdivé informace o pořadateli, výrobku, ceně, odstoupení od smlouvy, možnosti reklamace, právo volby, zda smlouvu uzavře, či nikoli, právo na odstoupení od smlouvy uzavřené na předváděcí akci do 14 dnů bez udání důvodu a právo na vrácení peněz,“ dodala ředitelka inspektorátu ČOI pro Ústecký a Liberecký kraj Renata Linhartová. 

V loňském roce ČOI provedla v Libereckém a Ústeckém kraji 109 kontrol, přičemž téměř ve třech čtvrtinách případů inspektoři prokázali porušení zákona. Právní moci nabyly pokuty ve výši 8,2 milionu korun. 

klamání zákazníků
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA