Čas na digitální detox

Čas na digitální detox

29. 12. 2014

Vánoční svátky i Nový rok patří mezi nejúžasnější období roku. Ale všechny ty oslavy a rodinná setkání brání lidem v dalším společenském zvyku – používání internetu. Jestliže vás co chvíli svrbí ruce sáhnout po chytrém telefonu, anebo nedokážete vydržet ani pár hodin bez počítače, zkuste si vzpomenout na Tomohika Jonedu, napsal zpravodajský server The Wall Street Journal. 

Joneda je jednačtyřicetiletý japonský autor knihy nazvané Digitální detox: Pokud se cítíte unavení sociálními sítěmi. A minulý rok na podzim si dopřál na měsíc úplný odpočinek od internetu. Tedy úplný ne, jednou denně si dovolil zkontrolovat e-mail. 

„Cítil jsem, že už mi všechny sociální sítě přerostly přes hlavu. Byl jsem na nich závislý,“ vysvětluje Joneda, který byl zvyklý na internetu trávit asi 12 hodin denně. 

K jeho digitální pauze původně došlo vlastně náhodou. Byl deset dní nemocný a nemohl navštěvovat servery tak často, jak byl zvyklý. A to ho nakonec přimělo na měsíc přestat úplně. „Myslel jsem si, že můj digitální detox bude těžký, ale nakonec to nebylo tak zlé,“ říká Joneda. 

Onen měsíc prý žil život jako někdy kolem roku 1995, tedy před tím, než existovaly chytré telefony. A udělal si čas na věci, které už víc než deset let zanedbával. Trochu meditoval, vyrazil do hor na túru a mluvil s lidmi – ale ne po telefonu. Znovu našel nejen pouto k přátelům a přírodě, ale zároveň získal cennou lekci. Od té doby si ji dopřádá pravidelně. 

„V této době nadbytku informací lidé snadno ztratí kontrolu. Předtím jsem měl pocit, že mě ovládají média, cítil jsem neustálý tlak se do nich zapojovat. Teď už to dokážu kontrolovat," tvrdí. 

Pomůže limiter či stoupa

Není ovšem sám, kdo se nechal vtáhnout do víru palců nahoru a dolů, komentářů a sdílení. Podle zprávy, kterou v letošním roce publikovala poradenská firma Deloitte, uživatelé ve věku 18 až 24 let kontrolují své telefony průměrně 53krát denně. Podle dalších studií může být toto číslo ještě vyšší. A netýká se to zdaleka jen takto mladých lidí.

Zní vám to povědomě? Pokud ano, pak vězte, že existují chytré způsoby, jak svou závislost na internetu dostat pod kontrolu. A paradoxně některé z těch nejlepších může nabízet váš chytrý telefon. 

Například aplikace Checky pomůže získat přehled o tom, kolikrát člověk použije svůj chytrý telefon. Tato aplikace ovšem vyžaduje neustálé sledování s pomocí GPS, což vysává baterii – ale možná, že i to je součástí strategie, jak od používání telefonu odradit. 

Ještě dál je možné zajít s aplikací Social Network Limiter: uživatel si může nastavit, kolik času je ochotný strávit na Facebooku, Twitteru, Instagramu a dalších serverech – a nastavit si také úplné zablokování přístupu, jakmile překročil určitý počet návštěv. Po ty, kdo se na internet připojují z počítače či laptopu, slouží aplikace Cold Turkey, která zablokuje tolik serverů na různých prohlížečích, kolik si nastavíte. A pak už nic nerozptyluje při snaze zabrat se do práce. 

A pokud všechno selže, existuje ještě jeden, velmi spolehlivý způsob, jak se zbavit závislosti na chytrém telefonu a on-line připojení – hodit mobil nebo notebook do kanálu. To zabírá stoprocentně. 

mobily počítače
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.