Fenomén Fantomas děsí
filmové diváky již půlstoletí

Fenomén Fantomas děsí
filmové diváky již půlstoletí

4. 11. 2014

Postava Fantomase – hrůzného přízraku bez tváře, který terorizuje Paříž – nabývala od svého literárního stvoření v roce 1911 různých podob. Od škrabošky či černé kukly až po strašidelnou masku muže s nazelenalou tváří bez vlasů, vousů, obočí a uší. Právě takový je v prvním snímku slavné francouzské trilogie režiséra Andrého Hunebella, od jehož premiéry právě uplynulo rovné půlstoletí. 

Jeho komediální sci-fi filmy s názvy Fantomas, Fantomas se zlobí a Fantomas kontra Scotland Yard se hodně odklonily od původního pojetí a měly hvězdné obsazení. Louis de Funés hrál policejního komisaře Juvea, zatímco Jean Marais ztvárnil dvojroli: Fantomase i trochu namyšleného novináře Jérôma Fandora. 

Základní schéma ale zůstalo zachováno – policie zloducha už léta vytrvale hledá a armáda špehů je mu neustále v patách, ale nedaří se Fantomase zatknout. Marně se jej pokoušejí dostat k soudu a pod gilotinu. Jeho obratnost je totiž tak ohromující, že umí s dokonalou elegancí překazit všechny jejich úklady a vždy jim unikne. Je suverénním pánem pařížského podsvětí. 

A nejen to. Protože je Fantomas zároveň geniálním vynálezcem a vědcem, používá ke svým zločinům nejmodernější prostředky vědy a techniky. Tak například elektromagnet pod podlahou přitáhne Juvea i Fandora za cvočky bot, zatímco Fantomas unikne díky svým izolovaným podrážkám. 

Fandora chce Fantomas zabít tím, že jej spustí ze skály a mezi lano a slunce dá obří lupu. Své oběti rovněž zabíjí pomocí zhypnotizovaného hroznýše, který je rozdrtí ve svém sevření. Do bot obětí dává žiletky a do rukavic vitriol. Z vydělané kůže mrtvého si vyrobí rukavičky, aby zanechával cizí otisky prstů, popravit nechá za sebe nevinného. 

Pronikl i do české Arabely

Ve filmu se ale tento velepadouch objevil již dříve. Bylo to v němých filmech o Fantomasovi z let 1913 a 1914. Tehdy vystupoval v černé pláštěnce s maskovanou tváří a dýkou v ruce. 

Fenomén Fantomas se zrodil v knihách francouzských novinářů Marcela Allaina a Pierra Souvestra na objednávku nakladatelství Fayard jakožto strašidelná postava francouzské brakové literatury. 

Allain se Souvestrem napsali celkem dvaatřicet sešitů plných Fantomasových dobrodružství, kdy nemrtvý přízrak plnil flakony s parfémy kyselinou, na zaoceánském parníku vypustil krysy nakažené morem nebo naboural autobusem plným turistů do francouzské banky. 

Výsledné braky kouzelně mísily tajemný příběh s románem společenským a román gotický s krvavým. Odehrávaly se ve zchátralých starých domech i v honosných zámeckých sídlech, ve špinavých a nebezpečných krčmách, v brlozích i v luxusních obchodních domech. 

Postava ďábla bez tváře inspirovala i tehdejší výtvarné umělce. Malíř René Magritte například v roce 1926 namaloval obraz Ohrožující vrah, na kterém Fantomas zabil svoji oběť a v klidu poslouchá hudbu z gramofonu. 

A v českém prostředí se tento démon změnil na ochránce zamilovaných v pohádkovém seriálu Arabela režiséra Václava Vorlíčka z roku 1979. 

herecké legendy
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak nákladné budou vaše letošní Vánoce - kolik zhruba utratíte za dárky, jídlo atd.?

Do 3 000 korun

21%

Mezi 3 000 - 6 000 Kč

20%

Mezi 6 000-10 000 Kč

20%

Přes 10 000 Kč

21%

Nevím, neumím to odhadnout

19%