Nynější počasí bez přízemních mrazíků a s dostatkem vláhy přeje houbám, které tak stále dobře rostou. Hřibovitých druhů a holubinek ale ubývá, zatímco podzimních druhů je více. "S pokračujícím říjnem a příchodem listopadu se situace o něco změní, houby porostou v nižších polohách, ve vyšších už jich bude kvůli ochlazení méně," řekl předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.
Z hřibovitých hub nejhojněji nyní roste hřib hnědý, z holubinek zůstávají jen některé druhy, například holubinka mandlová už moc neroste. Ubylo i václavek, uvedl mykolog a doplnil, že naopak stále častěji se objevují podzimní druhy jako bedla červenající, čirůvky dvojbarvé a fialové, lakovky nebo šupinovky.
Lidé by se i v této době měli mít na pozoru před jedovatými druhy. Landa zmínil zejména pavučince. Rostou ale i některé druhy jedovatých muchomůrek. Také ne všechny čirůvky jsou jedlé, stejně tak rostou nejedlé slzivky, pečárky, pestřece a čechratky podvinuté. "Z těch nejjedovatějších je stále třeba dávat pozor na muchomůrku zelenou a na závojenky," zdůraznil Landa.
Ten věří, že současné počasí ale ještě nějakou dobu vydrží a houby porostou. V případě, že by začalo mrznout, měli by být lidé při sběru opatrnější. Podle Landy by neměli sbírat houby, které vyrostly před dvou až třídenními mrazy, protože se začínají kazit a jsou nejedlé. "V lese vypadají ještě dobře, ale když se dostanou do pokojové teploty, tak je poznat, že to není ono. Jak podle vzhledu, tak vůně i chuti," dodal mykolog.