Zachránce židovských dětí, sira Nicholase Wintona, chce prezident Miloš Zeman ocenit na zvláštním setkání. Uskutečnit by se mělo 28. října mimo hlavní každoroční oslavu ve Vladislavském sále Pražského hradu.
Při oslavách státního svátku 28. října by se tak měly konat dva ceremoniály. První by se týkal pouze Wintona. Důvodem je, aby událost byla pro Wintona, kterému je 105 let, co nejpohodlnější. Při druhé slavnosti by pak byly oceněny další osobnosti. Jejich seznam Hrad tradičně před ceremonií nezveřejňuje. Mezi oceněnými by měli být například in memoriam čeští vojáci, kteří v červenci padli v Afghánistánu, nebo ruská disidentka Natalja Gorbaněvská.
Sir Winton zorganizoval před vypuknutím druhé světové války převoz 669 československých židovských dětí z tehdejšího nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. První vlak s dětmi odjel v květnu 1939. Vlak, který měl odjet z Prahy 1. září 1939 s dalšími 250 dětmi, již nacisté vypravit zakázali. O Wintonových zásluhách veřejnost dlouho nevěděla. Pomohla je zveřejnit historička holokaustu Elisabeth Maxwellová. Do povědomí veřejnosti se Winton dostal dokumentem BBC z roku 1988.
Oceněn byl řadou britských i českých vyznamenání. Byl povýšen do šlechtického stavu, v roce 1998 mu tehdejší prezident Václav Havel udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka a v roce 2010 dostal od bývalého britského premiéra Gordona Browna medaili Hrdina holokaustu.