Zemřel Rudolf Čechura,
autor Maxipsa Fíka

Zemřel Rudolf Čechura,
autor Maxipsa Fíka

10. 10. 2014

Spisovatel Rudolf Čechura, známý zejména jako autor oblíbených večerníčků o Maxipsu Fíkovi, které provázely dětství několika generací, zemřel ve věku 83 let v Praze. Jeho nejslavnější hrdina, přerostlý mluvící bobtail, jenž už baví děti, jejich rodiče i prarodiče zhruba 35 let, prý kdysi Čechurovi zachránil celou literární kariéru.

"Byl to před čtyřiceti lety vlastně první večerníček, který jsem namlouval. Neměl jsem tehdy vůbec ponětí, jak se taková věc dělá, ale když jsme si text přečetl, moc se mi líbil včetně toho, že jsem měl všechny ty postavičky namlouvat sám," vzpomínal herec Josef Dvořák. Když prý přišel do žižkovského studia, připadalo mu, že se ocitl v úplně jiném světě. "Všichni včetně režiséra Václava Bedřicha byli rozzáření, vše bylo v klidu. Akorát nevím, jestli se natáčení pan Čechura zúčastnil. I když mám pocit, že jsem ho tam potkával," podotkl.

Večerníčků pak Dvořák natočil víc, ale Maxipsa Fíka pokládá za jednu z nekrásnějších prací. "Na první přečtení bylo jasné, že od toho už nevstanete. A když vás pánbůh povede za ruku a nebudete se moc cukat, tak že se to musí podařit. Když jsem to namlouval, doslova jsem se kochal tím, že jsem u toho. Štěstím jsem se tetelil a vůbec si neuvědomoval, že možná už ani nic půvabnějšího nedostanu do ruky," dodal Dvořák.

Rudolf Čechura se narodil 5. února 1931 v severočeské vesnici Želénky. Vystudoval obchodní akademii v Chomutově a pedagogické gymnázium v Jihlavě. Pracoval nejprve jako úředník, učitel a poté v 60. letech jako redaktor Československého rozhlasu a časopisu Věda a technika mládeži. Od roku 1973 byl na volné noze.

Po roce 1969 byl spisovatel z politických důvodů z redakce propuštěn. Poté navrhl pro televizi "nevhodný" večerníček Bojanské pohádky o rakousko-uherských vojácích a hrozilo, že bude muset se psaním skončit. Domácí i mezinárodní úspěch televizního Fíka, který vznikal od poloviny 70. let pod režisérským vedením Václava Bedřicha, však Čechurovi nakonec další literární působení za normalizace umožnil.

Vedle Maxipsa Fíka napsal například i večerníčky Hugo z hor či Dva ve fraku a zábavnou "učebnici" slušného chování pro děti Pavián mezi lidmi. Čechura byl také významným "holmesologem", propagátorem Sherlocka Holmese v Česku a nositelem řady ocenění za své detektivní příběhy.

spisovatelé
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vladka Steinová
Maxipes Fík od p. Čechury a skvěle namluvený p.J.Dvořákem provázel dětství nejen mojí dcery, ale i vnoučat. Pomalu odcházejí pracovití a skvělí umělci. Pan Čechura byl jeden z nich.
Hana Rypáčková
Velké díky za toto dílko.Všechny naše děti milovaly Maxipsa .Chtěly ho, ale do paneláku bobtail? Tak aspoň pudlíka./Venda je už druhý v pořadí/a bohužel bude poslední/.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 52. týden

U tradic zůstaneme i na přelomu roku 2024 a 2025. Kvízové otázky tohoto týdne se budou týkat tradic novoročních.