Moje fotografování: planetky

Moje fotografování: planetky

19. 5. 2014

Fotografuji již asi 48 let. Začínal jsem fotografovat na kinofilmové zrcadlovky, přes Exu, Praktiku, Pentax a Nikon. Asi 8 let již fotografuji na digitální zrcadlovku Nikon D80. Fotografuji zejména krajinu, přírodu, makrofotografii, někdy lidi a trochu různé experimenty.

Jedním z experimentů jsou tzv. planetky:

V tomto případě jsou to „planetky stromů“, ale lze je vytvořit i z jiných vhodných námětů jako např. květiny, budovy, krajiny, podobně.

Postup není zase tak složitý, jak by se mohlo zdát:

  1. Potřebujeme vhodnou fotografii.
  2. Fotografii stranově převrátíme a spojíme ji s původní, to zopakujeme ještě jednou.
  3. U vzniklé fotografie zvětšíme její výšku na stejný počet pixelů jako je její šířka, tím nám vznikne zkreslená čtvercová fotografie.
  4. Potom uplatníme deformaci – „Polární souřadnice“ a tím již vznikne planetka.
  5. Pokud před uplatněním Polárních souřadnic obrázek otočíme o 180° (vzhůru nohama), vznikne jiná planetka. Jedna má stromy dovnitř, po druhé ven.

Potřebujeme k tomu jen fotografii, počítač a program, který uvedené úpravy umí, např. bezplatný GIMP. Vyzkoušejte.

fotografování
Autor: Jan Kutílek
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Taky pracuji s Gimpem. Je zadarmo a šikovný.Ráda se v této rubrice něco přiučím.
Radovan Cakl
Dobrý nápad a díky za inspiraci. Zkusil jsem (v Moje zábava) a bude to i důvod se trochu seznámit s Gimpem. Jinak ten Váš snímek č .5 je pěkný "pajdulák", doporučuji využít na PF. Prošel jsem si i ostatní Vaše fotky v profilu a gratuluji. Moc se mi líbí hlavně krajinky.
jana bendova
Je to opravdu zajímavé
Helena Ševčíková
Moc hezké...
Jana Hranková
Ten poslední výtvor se mi líbí nejvíce.
Růžena Antlová
No to je krásné to bych chtěla umět ,mě se to zas tak jednoduché nezdá ,prosím mohl byste vysvětlit postup po lopatě pro takové samouky na PC jako jsem já ??
Jana Šenbergerová
Zajímavá technika, efektní výsledek.
Marie Magdalena Klosová
Nomen omen. Pan Kutílek "kutí" a jaké zázraky z toho vzniknou! Originální a moc pěkné:Říkáte "jednoduché"? No pro mě,nevím,nevím.Ale potěšilo mě to.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...