Klub českých turistů (KČT) znovu otevřel svou první značenou turistickou trasu. Pochází z roku 1889 a vede ze Štěchovic u Prahy ke Svatojánským proudům. Vrátily se na ni původní historické značky, které se liší od těch dnešních, a přibyly naučné panely popisující vznik trasy a další historická fakta.
Tato trasa v tuzemsku však nebyla úplně první. "Německé spolky třeba v Beskydech už dříve nějaké trasy trošku značily, ale tohle je první značená trasa Klubu českých turistů," uvedl Karel Markvart z KČT. Původně byla dlouhá osm kilometrů, dnes jsou však kraje trasy u Štěchovic a u Slap zality přehradami. "Takže je přístupný necelý čtyřkilometrový úsek, který vede přes rozcestí Kolna," řekl Markvart.
Od vyznačení trasy u Štěchovic uplyne 11. května 125 let. V roce 1889 byly přitom vyznačeny tři. O měsíc později to byla trasa z Berouna ke Svatému Janu pod Skalou a třetí cesta vedla k baroknímu areálu Skalka u Mníšku pod Brdy u Prahy.
V současnosti je v Česku značeno asi 41 300 kilometrů pěších tras a každý rok se nově vyznačí několik stovek kilometrů. Některé cesty se ale naopak ruší. "Ta síť není sto let beze změny, mění se to. Ročně třeba 300 kilometrů zrušíme a 500 kilometrů nově namalujeme," dodal Markvart. Turistické trasy v Česku patří k nejlépe značeným na světě.
Pěší trasy se nově vyznačují například u nových rozhleden, ruší se naopak kvůli nové zástavbě nebo průmyslovým zónám. V masovém měřítku už podle Markvarta značené pěší cesty nepřibývají, protože jejich hustota odpovídá zájmu turistů.