Ve Starém královském paláci na Pražském hradě začala výstava moravských zemských desek, tedy historických předchůdců dnešních pozemkových knih. Komorní výstava je první akcí letošního Roku pánů z Kunštátu, hlavního projektu Národního památkového ústavu (NPÚ) v této sezoně. V Korunním archivu návštěvníci uvidí tři svazky moravských zemských desek s erby pánů z Kunštátu, pavézy, tedy středověké štíty z česko-uherských válek, a obraz setkání Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem po bitvě u Vilémova od Mikoláše Alše.
Zemské desky byly na Moravě založeny podle vzoru zemských desk v Čechách v roce 1348, v těch českých existuje souvislá řada až od roku 1541. Jsou to veřejné úřední knihy, kterými se zajišťovala usnesení zemských sněmů a soudů a jimiž byla zabezpečována práva feudální politické reprezentace Moravy. Byly základem svobod, práv a majetkové držby svobodných obyvatel Markrabství moravského. Moravské desky zemské jsou jedním z největších historických klenotů ve státních archivech.
NPÚ několik posledních let věnuje pozornost vždy některému z šlechtických rodů. Projekt Svět české šlechty, který se takto věnoval již Rožmberkům nebo Pernštejnům, chce seznámit především laickou veřejnost s různými aspekty dějin šlechty, které není možné představit tradičními instalacemi na hradech a zámcích - tedy třeba s hospodařením, průmyslovým podnikáním, kultivací krajiny, politickým působením či kulturním mecenášstvím.
Letošní turistická sezona na státních hradech a zámcích bude ve znamení rodu pánů z Kunštátu. Série výstav a kulturních programů kunštátského roku má připomenout 550. výročí od dokončení diplomatických misí, které vyslal český král Jiří z Kunštátu a Poděbrad k západoevropským panovnickým dvorům. Hlavní událostí bude zpřístupnění nové expozice v dosud nepřístupných prostorách zámku Kunštát, která se otevře 21. června.