Jiří Hrzán: malý velký herec,
bonviván a milovník života

Jiří Hrzán: malý velký herec,
bonviván a milovník života

30. 3. 2014

Proslavily jej především role ve filmových komediích Svatba jako řemen, Pension pro svobodné pány, Pane, vy jste vdova!, Drahé tety a já nebo Slaměný klobouk. Dokázal však ztvárnit i vážné postavy, o čemž svědčí například role Prcka ve válečném snímku Nebeští jezdci. Zářil i na prknech pražského Činoherního klubu.

Oblíbený herec, bonviván a milovník života Jiří Hrzán se narodil právě před 75 lety – 30. března 1939.

Pro DAMU nebyl dost dobrý

Rodák z Tábora napoprvé neuspěl s přihláškou na DAMU, avšak v místním amatérském divadle si ho všiml E. F. Burian, který Hrzána přijal do svého Divadelního studia v Praze.

V září 1962 nastoupil vojenskou službu do Armádního uměleckého souboru, kde hrál s řadou svých kolegů z divadla, například s Kodetem, Zahajským, Grossmanem a jinými. Záhy se seznámil s Věrou Šmídovou, kterou si vzal za manželku v roce 1963, následujícího roku se mu narodila první dcera Barbora, dnes uznávaná herečka. Po čase se narodila i druhá dcera Tereza. Přesto, že miloval svou ženu, jeho vztah bohužel nebyl udržitelný. Hrzán jako milovník ženské krásy byl neustále v pokušení atraktivních kolegyň, a tak se s manželkou rozvedl.

Za svůj život se stačil rozvést i podruhé. Vyhledával přítelkyně mezi manekýnami, herečkami a zpěvačkami, které jeho život silně ovlivňovaly. Byl nespoutaným milovníkem žen a plného života, poměrně často své lásky střídal. V oblibě měl ženy hlavně dlouhonohé a vyšší než byl sám.

Přestože Hrzán špatně vyslovoval písmeno „ř“ a měl potíže se zadrháváním, svůj problém dovedl později proměnit v legraci na prknech divadla, ale i před kamerou. Netrvalo dlouho a rázem patřil mezi výrazné mladé osobnosti českého herectví. Získal angažmá v Semaforu. Po krátkém čase přešel do pardubického divadla, kde hrál mimo jiné i Josef Somr. Hrzán zažádal opět o možnost studia na DAMU, byl přijat a vstoupil rovnou do třetího ročníku. Od roku 1965 účinkoval již v souboru pražského Činoherního klubu, kde hrála plejáda vynikajících herců, Jan Kačer, Petr Čepek a jiní. Dobrá herecká parta měla na Hrzána ohromný vliv.

Osudový pád v kariéře i životě

Nabídku výrazné filmové role dostal v komedii Svatba jako řemen (1967) a hned v dalším snímku Penzion pro svobodné pány (1967), kde Hrzán ukázal i své pohybové přednosti. Poté dostal svoji zřejmě nejlepší filmovou úlohu v Nebeských jezdcích od Jindřicha Poláka. Do postavy Prcka v dramatickém ději filmu vnesl nádhernou osobitost svého upřímného humoru.
Poté přišla okupace Československa v roce 1968 a Jiří Hrzán uvažoval o emigraci. Protože byl duchem velký vlastenec, rozhodl se zůstat v republice navzdory přicházející normalizační době. Režim tehdy tlačil na všechna kulturní zařízení a hlídal nežádoucí oblíbence divadelní i filmové scény. Stačila pak neopatrnost, při níž Hrzán v roce 1976 spadl z římsy hotelu v Ostravě, a nebyla mu v Činoherním klubu prodloužena smlouva. Následoval zákaz hraní po pražských divadlech.

Následně se protloukal životem, jak se dalo, živil se převážně jako zpěvák a občas jako konferenciér v televizních estrádách a na venkovských bálech. Těžce se vyrovnával s ústupem ze slávy, ale hlavně mu chyběla scéna i parta Činoherního klubu. Pozvolna propadal depresivním náladám, které utápěl v alkoholu.

Přesto dostal v sedmdesátých letech možnost si zahrát v dramatickém filmu Ivana Renče Hlídač, který byl však uložen do trezoru. Poté následovaly komedie Drahé tety a já (1974), Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974), a také účinkoval v televizních seriálech Byl jednou jeden dům (1974) a Arabele (1979).

Jiří Hrzán měl také zvláštní zálibu pohybovat se po nejrůznějších vysokých římsách, okapech a hromosvodech. Při natáčení nebezpečných scén se nenechával zaskakovat kaskadéry, miloval představu jakéhosi lítání vzduchem.

Den 22. září mu byl však v životě osudný. Večer se vydal pod vlivem alkoholu za svou přítelkyní. V jedné pražské ulici ale spadl z výšky, když nebezpečně šplhal po budově za ženou, kterou miloval. Po dvou dnech v nemocnici podlehl 24. září 1980 těžkým zraněním a zemřel ve věku pouhých 41 let.

Byl malý vzrůstem, ale velkým hercem, bonvivánem a milovníkem plného života.

herci
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 15. týden

Uplynulou sobotu proběhll 34. ročník vyhlašování cen České hudební akademie Anděl. Ve vědomostním kvízu tohoto týdne si budete moci otestovat, jak znáte současnou českou hudební scénu. Zabrousíme ale také trochu do historie...

AKTUÁLNÍ ANKETA

Digitalizace postupně prostupuje všemi státními úřady. Jak jste na tom vy - využíváte možnost vyřizování nejrůznějších žádostí on-line (pomocí počítače či mobilu), anebo raději navštěvujete úřady osobně?

Pokud to jde, vyřizuji vše "on-line"

21%

Snažím se vyřizovat věci "on-line", ale ne vždy se mi to daří

20%

Nevím, neumím na to odpovědět

19%

Mám radši osobní vyřizování záležitostí na úřadech

20%

On-line nevyřizuji nic, je to pro mě složité

21%