Možnost jít si nakoupit do Bílé labutě v ulici Na Poříčí měli Pražané a návštěvníci hlavního města poprvé přesně před 75 lety - 18. března 1939. A byl to pro ně trochu svátek s trpkou příchutí. Svého času nejmodernější obchodní dům vyprojektovaný architekty Josefem Hrubým a Josefem Kittrichem se pro veřejnost otevřel tři dny po okupaci českých zemí nacistickou armádou a vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava.
Funkcionalistický "skleněný palác" se slavným majestátným neonem na střeše zdědil svůj název po starobylém pivovaru téhož jména. Ve 30. letech 20. století dům koupil známý pražský podnikatel Jaroslav Brouk, spolumajitel obchodního domu Brouk a Babka na Letné, aby na jeho místě vybudoval moderní obchodní dům.
Při otevření vzbudila stavba velikou pozornost, neboť byla vybavena i řadou v Čechách tehdy nevídaných vymožeností - například eskalátory. Evropským unikátem, zde poprvé použitým, byly pneumatické pokladny. Každé prodejní oddělení bylo spojeno speciálním potrubím s ústřední pokladnou v pátém patře. Neobvyklé bylo i reklamní osvětlení, jemuž dominovala neonová osmimetrová otáčející se labuť. Až do roku 1975, kdy byly otevřeny domy Kotva a Máj, byla Bílá labuť největším a nejmodernějším obchodním domem v zemi.